wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-06| GIS, Teledetekcja

Nadlatują kolejne innowacyjne satelity Sentinel

1 lipca Europejska Agencja Kosmiczna zaakceptowała plan podpisania kontraktów o łącznej wartości 2,55 miliarda euro na budowę nowych satelitów obserwacji środowiska, które wspomogą wspólnotowy program Copernicus.


Nadlatują kolejne innowacyjne satelity Sentinel <br />
fot. ESA
fot. ESA
Nadlatują kolejne innowacyjne satelity Sentinel <br />
Fragment badań dot. wykonalności misji CO2M (CC by SA 4.0 doi.org/10.5194/amt-12-6695-2019)
Fragment badań dot. wykonalności misji CO2M (CC by SA 4.0 doi.org/10.5194/amt-12-6695-2019)

Decyzja ESA nie oznacza jednak, że umowy zostały już zawarte. Do tego potrzebna jest jeszcze m.in. pozytywna decyzja Komisji Europejskiej o wsparciu tych przedsięwzięć z budżetu UE. Według ESA zawarcie kontraktów powinno nastąpić w II połowie przyszłego roku.

Umowy te dotyczą 6 misji wpisanych na listę wysokiego priorytetu (High-Priority Candidate Missions – HPCM), przy czym każda z nich obejmuje zaprojektowanie i budowę dwóch satelitów – pierwszego oraz jego następcy:

 • CO2M (Copernicus Anthropogenic Carbon Dioxide Monitoring) – dzięki wyposażeniu w instrument pracujący w podczerwieni satelita będzie monitorować stężenie dwutlenku węgla, metanu oraz dwutlenku azotu w atmosferze. Co więcej, w tych pomiarach będzie w stanie rozróżniać gazy pochodzenia naturalnego i antropogenicznego. Głównym wykonawcą satelity będzie niemiecka firma OHB, za co otrzyma 455 mln euro.
 • LSTM (Copernicus Land Surface Temperature Monitoring) będzie mierzyć temperaturę gruntu. Obserwacje te mają być ważne chociażby w monitorowaniu upraw, w tym suszy rolniczej, a także w wykrywaniu pożarów. Za 375 mln euro aparat wybuduje konsorcjum kierowane przez firmę Airbus Defence and Space Spain.
 • CRISTAL (Copernicus Polar Ice and Snow Topography Altimeter) – głównym zadaniem tego instrumentu będzie monitoring grubości pokrywy lodowej i śnieżnej na Arktyce oraz Antarktydzie, co będzie wykorzystywane chociażby w badaniach podnoszenia się poziomu oceanów. Za 300 mln euro satelita powstanie w zakładach Airbus Defence and Space Germany.
 • CIMR (Copernicus Imaging Microwave Radiometer) – satelita ma badać pokrywę lodową, zawartość soli w wodzie morskiej oraz temperaturę powierzchni oceanów. Pomiary te będą wykorzystywane w badaniach zmian klimatu, mają również wspierać żeglugę oceaniczną. Za 495 mln euro aparat wybuduje konsorcjum kierowane przez firmę Thales Alenia Space Italy.
 • ROSE-L (Radar Observing System for Europe at L-band) – satelita będzie wyposażony w radar SAR działający w paśmie L, którego pomiary będą wykorzystywane w klasyfikowaniu pokrycia terenu, badaniu gleb oraz monitoringu morskiej pokrywy lodowej. Z danych tych ma korzystać głównie rolnictwo, leśnictwo oraz żegluga. Aparat będzie ważnym uzupełnieniem radarowych satelitów Sentinel-1, które pracują w paśmie C. Kosztem 482 mln euro nad satelitą pracować będzie konsorcjum kierowane przez Thales Alenia Space Italy.
 • CHIME (Copernicus Hyperspectral Imaging Mission) – dzięki sensorowi hiperspektralnemu satelita będzie dostarczać cennych danych, które będą wykorzystywane np. w rolnictwie do badania kondycji upraw i właściwości gleb, a także do szacowania plonów. Za 455 mln euro aparat wybuduje konsorcjum z firmą Thales Alenia Space France na czele.

– Umowy są kolejnym krokiem w rozwoju rodziny satelitów Copernicus w celu dostarczenia istotnych informacji, które pomogą chronić środowisko i obywateli – podkreślił dyrektor generalny ESA Jan Wörner.

– Copernicus to europejska historia sukcesu, a współpracę między Komisją Europejską a ESA we wdrażaniu tego programu należy uznać za wzorową. Te nowe misje nie tylko dostarczą kluczowych informacji europejskim obywatelom i decydentom w celu wsparcia wdrażania europejskiego zielonego porozumienia, ale także przyczynią się do dalszej realizacji agendy cyfrowej UE – podkreślił Pierre Delsaux, zastępca dyrektora generalnego Komisji Europejskiej ds. przestrzeni kosmicznej.

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych misji dostępne są na stronie ESA

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@ U nas obserwacje środowiska robią geodeci i płacą za możliwość przekazania map do ośrodków. Mapy te następnie już archiwalne sprzedaje urząd z czerwoną pieczęcią. Nam te zachodnie satelity nie są potrzebne, nie będą nam tutaj w obcych językach mowic. Mamy swoje pliki i swoje geoprogramy.
 3 
odpowiedz zgłoś
oserwacje za frajer Płacą i są za to szykanowani protokołami weryfikacji. Mają g.. go gadania. PODGK-i przywłaszczają (kradną) to co geodeci wytworzą .
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS