wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-16| GIS, Mapy, Teledetekcja

Google Earth prezentuje Ziemię w 4D

Dzięki przetworzeniu 24 milionów zobrazowań satelitarnych przeglądarkowa wersja aplikacji Google Earth pozwala podziwiać, jak nasza planeta zmieniała się w ciągu ostatnich 4 dekad.


Google Earth prezentuje Ziemię w 4D

Aplikacja Google Earth doczekała się największej aktualizacji od 2017 roku. Kluczową nowością jest funkcja Timelapse, dzięki której obejrzymy animację zdjęć satelitarnych Ziemi z ostatnich 37 lat. Możemy ją wyświetlić zarówno dla całej planety, jak i poszczególnych regionów, w tym w trybie 3D.

Przygotowanie tej warstwy było możliwie dzięki otwartym zasobom zdjęć satelitarnych z amerykańskiej konstelacji Landsat oraz europejskiej Sentinel-2. Łącznie wykorzystano 24 miliony scen satelitarnych z lat 1984-2020. Ich przetworzenie w infrastrukturze chmurowej Google Cloud zajęło sumarycznie 2 mln godzin. Efektem tej obróbki jest – jak to ujmuje Google – prawdopodobnie największy film dla naszej planety. Obraz o wielkości 4,4 terapikseli odpowiada aż 530 tysiącom filmów w jakości 4K i zajmuje na dysku 20 petabajtów.

Jak przeglądać Timelapse?

By zobaczyć animację Timelapse, wystarczy skorzystać z linku g.co/Timelapse, albo otworzyć w przeglądarce internetowej aplikację Google Earth, a następnie wyszukać warstwę „Timelapse in Google Earth”.

By nie przegapić najbardziej spektakularnych zmian na naszej planecie zarejestrowanych przez satelity, Google przygotował ponadto zestaw 800 filmów (g.co/TimelapseVideos), które można pobierać w formacie MP4 lub oglądać na YouTube. W Google Earth w zakładce „Odkrywca” znajdziemy ponadto propozycje wirtualnych wycieczek, które pozwolą zobaczyć przykłady wylesiania, zmian klimatycznych czy urbanizacji.

Jak zapowiada Google, mozaika Timelapse będzie aktualizowana co roku.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
łódzkie na zdjęciu. Kopalnia Bełchatów Kleszczów Kamieńsk
 2 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS