wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-24| GNSS, Firma, Software

CloudFerro dostawcą usług chmurowych dla archiwum Europejskiej Agencji Kosmicznej

Polski dostawca usług cloud computing CloudFerro realizuje kontrakt na usługi dostarczenia systemu długookresowej archiwizacji danych satelitarnych (Long Term Archive) Europejskiej Agencji Kosmicznej. Serwis LTA gromadzi informacje pochodzące z satelitarnej obserwacji Ziemi i liczy dziś ponad 50 PB danych, z których korzystają naukowcy, badacze i administracje rządowe z całego świata.


CloudFerro dostawcą usług chmurowych dla archiwum Europejskiej Agencji Kosmicznej
CloudFerro dostawcą usług chmurowych dla archiwum Europejskiej Agencji Kosmicznej <br />
Przemysław Mujta, dyrektor Technicznego Wsparcia Sprzedaży w CloudFerro
Przemysław Mujta, dyrektor Technicznego Wsparcia Sprzedaży w CloudFerro

Archiwum Długoterminowe ESA to miejsce przechowywania informacji pochodzących z obserwacji Ziemi, realizowanej w ramach unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus. Platforma gromadzi dane z satelitów, opisujące różne parametry związane ze zjawiskami na naszej planecie.

LTA zapewnia dostęp do danych archiwalnych w chmurze obliczeniowej, które służą naukowcom, badaczom czy urzędnikom administracji publicznej m.in. do realizacji projektów z zakresu analiz ekosystemów obszarów morskich i lądowych, ochrony środowiska, atmosfery, zmian klimatycznych, zarządzania kryzysowego czy bezpieczeństwa.

– Long Term Archive to kolejny projekt, który realizujemy dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Poprzednie przedsięwzięcia są związane z platformami dostępnymi on-line, które gromadzą dane obserwacji Ziemi oraz umożliwiają ich analizę i przetwarzanie w infrastrukturze chmurowej – mówi Przemysław Mujta, dyrektor Technicznego Wsparcia Sprzedaży w CloudFerro. – LTA jest natomiast projektem zapewniającym ujednolicony i ustandaryzowany dostęp do wszystkich danych z satelitów Sentinel, również tych archiwalnych. 50 PB danych, ich stały przyrost oraz umożliwienie otwartego dostępu do historycznych informacji z obserwacji Ziemi to spore wyzwanie, któremu sprosta tylko odpowiednio wydajna i elastyczna chmura obliczeniowa. Co ważne, usługa dostarczana przez CloudFerro zapewnia pełną zgodność z wymaganymi standardami ESA wraz z pełną, natychmiastową dostępnością zarchiwizowanych danych praktycznie w czasie rzeczywistym – wyjaśnia Przemysław Mujta.

Stworzenie potężnego archiwum danych obserwacji Ziemi związane jest z wieloma wyzwaniami: stałym przyrostem wolumenu informacji, rosnącą liczbą użytkowników oraz zastosowaniem do analizy big data innowacyjnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja czy machine learning.

Zakres zadań CloudFerro w ramach serwisu dla ESA to kompleksowe wdrożenie i realizacja usług archiwum, a także zapewnienie natychmiastowego dostępu on-line do zarchiwizowanych danych ESA (niemalże w czasie rzeczywistym, przy zachowaniu wymaganych standardów), które można przeszukiwać i generować za pomocą interfejsu API REST. Infrastruktura chmurowa dostarczana przez CloudFerro bazuje na oprogramowaniu open source – OpenStack oraz CEPH, które daje dużą elastyczność i skalowalność w oparciu o dyski twarde o dużej pojemności oraz transparentne dla klienta schematy replikacji danych zapewniających pełne bezpieczeństwo gromadzonych danych.

CloudFerro dostarcza innowacyjną technologię polegającą na wyłącznym wykorzystaniu pamięci dyskowej zamiast tradycyjnej biblioteki taśmowej lub rozwiązania hybrydowego. Takie rozwiązanie, bazujące wyłącznie na dyskach, jest zdecydowanie wydajniejsze niż dotychczasowe technologie stosowane do archiwizacji danych, łatwe w implementacji, konkurencyjne kosztowo i zapewnia wysokowydajny dostęp do całego archiwum danych – wewnętrzne testy potwierdzają możliwość wydawania nawet 2PB danych dziennie.

Źródło: CloudFerro


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS