Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-29| Teledetekcja

Nowa misja satelitarna zmierzy stężenie dwutlenku węgla

Amerykańskie konsorcjum firm, agencji, uczelni i fundacji ogłosiło start realizacji wspólnej misji Carbon Mapper. Celem jest wystrzelenie satelitarnej konstelacji, która będzie monitorować stężenie atmosferycznego dwutlenku węgla i metanu.


Nowa misja satelitarna zmierzy stężenie dwutlenku węgla <br />
fot. Carbon Mapper
fot. Carbon Mapper

Już nie tylko naukowcy, ale i politycy oraz zwykli obywatele coraz bardziej interesują się walką z globalnymi zmianami klimatycznymi. Ich głównym powodem jest rosnące stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze, w szczególności dwutlenku węgla oraz metanu. Ciężko jednak ograniczać emisję tych substancji, nie wiedząc dokładnie, kto, gdzie i w jakich ilościach wypuszcza ją do atmosfery. Tego typu dane w niespotykanej dotychczas dokładności i szczegółowości ma dostarczać misja satelitarna Carbon Mapper.

W projekt zaangażowali się: należące do NASA laboratorium JPL, władze stanu Kalifornia, producent satelitów obserwacyjnych – firma Planet, a także University of Arizona, Arizona State University, organizacja non-profit RMI oraz fundacje High Tide i Bloomberg Philanthropies. Celem konsorcjum jest budowa konstelacji satelitów wyposażonych w unikatowe sensory hiperspektralne, które zapewnią aktualne, szczegółowe i dokładne dane o emisji gazów cieplarnianych.

Misja będzie realizowana etapami. W pierwszym wystrzelone zostaną 2 demonstracyjne satelity, co powinno nastąpić w ciągu najbliższych dwóch lat. Oprócz tego przygotowana zostanie platforma przetwarzania danych oraz realizowane będą pilotażowe projekty wykorzystania wyników pomiarów. W drugim etapie, realizowanym do 2025 r., osiągnięta ma zostać docelowa liczebność konstelacji (na razie nie podano jednak konkretów w tym zakresie). Co ważne, dane zbierane przez te satelity mają być powszechnie dostępne w internecie. Konsorcjanci podkreślają, że znajdą one zastosowanie chociażby w certyfikowaniu niskoemisyjnych źródeł energii czy kartowaniu głównych emitentów obu gazów.

Z danych dostępnych na stronie projektu wynika, że każdy satelita Carbon Mapper będzie obrazować pas o szerokości 18 km z rozdzielczością nawet 30 metrów. Dziennie pozwoli to pomierzyć obszar o powierzchni od 93 tys. do 315 tys. km kw.

Dodajmy, że własne satelity do monitoringu stężenia dwutlenku węgla szykuje także Europejska Agencja Kosmiczna. W ramach misji Sentinel-7 ESA planuje wystrzelić 3 satelity, które będą dostarczać danych w rozdzielczości 2 km wzdłuż pasa o szerokości 240 km. Ich wyniesienie ma nastąpić do 2025 roku.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS