wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Zwycięski projekt studentów AGH
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-05-30| Teledetekcja

Sentinel-7 ma monitorować stężenie dwutlenku węgla

Według planów Europejskiej Agencji Kosmicznej w połowie przyszłej dekady konstelacja Sentinel ma szansę rozszerzyć się o satelity, które wprowadzą nową jakość w monitorowaniu stężenia dwutlenku węgla. O zamierzeniach ESA informuje portal ClimateChangeNews.com.


Sentinel-7 ma monitorować stężenie dwutlenku węgla <br />
Mapa stężenia dwutlenku azotu opracowana na podstawie danych z satelity Sentinel-5P
Mapa stężenia dwutlenku azotu opracowana na podstawie danych z satelity Sentinel-5P

W ostatnich latach coraz głośniej mówi się o konieczności obniżania emisji dwutlenku węgla w celu ograniczenia globalnych zmian klimatycznych. Problem w tym, że brak jest obecnie narzędzi, które pozwalałyby skutecznie mierzyć stężenie i emisję tego gazu na całym świecie. Na razie dane o emisji są wyliczane przez poszczególne kraje na podstawie ilości spalonych paliw. Sęk w tym, że słabiej rozwinięte państwa nie prowadzą takich statystyk.

Problem mogłyby rozwiązać satelity monitorujące stężenie tego gazu. Wprawdzie na orbicie znajdują się już takie aparaty (jak OCO-2), ale albo dostarczają dane w kiepskiej rozdzielczości, albo wzdłuż zbyt wąskiej ścieżki, albo o niewystarczającej dokładności.

Tę sytuację ma zmienić planowana misja Sentinel-7. Kosztem 633 mln euro do 2025 mają zostać wystrzelone 3 satelity, które będą w stanie mierzyć stężenie dwutlenku węgla wzdłuż pasa o szerokości 240 km i w rozdzielczości 2 km. Czas rewizyty wyniesie dla takiej konstelacji 2-3 dni.

W ocenie naukowców współpracujących z ESA obserwacje z misji Sentinel-7 pozwolą nie tylko zweryfikować statystki o spalaniu paliw kopalnych. Dzięki wysokiej częstotliwości dostarczania danych pomogą również badać skuteczność różnych działań mających ograniczać emisję tego gazu. Dane te będą ponadto nieocenione w badaniu obiegu węgla w przyrodzie.

Obecnie rozpoczęcie prac nad satelitami Sentinel-7 w dużej mierze zależy od wyników negocjacji unijnego budżetu na lata 2021-2027. Naukowcy cytowani przez portal ClimateChangeNews.com są jednak spokojni o przyznanie funduszy na ten projekt.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt