wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-05-30| Teledetekcja

Sentinel-7 ma monitorować stężenie dwutlenku węgla

Według planów Europejskiej Agencji Kosmicznej w połowie przyszłej dekady konstelacja Sentinel ma szansę rozszerzyć się o satelity, które wprowadzą nową jakość w monitorowaniu stężenia dwutlenku węgla. O zamierzeniach ESA informuje portal ClimateChangeNews.com.


Sentinel-7 ma monitorować stężenie dwutlenku węgla <br />
Mapa stężenia dwutlenku azotu opracowana na podstawie danych z satelity Sentinel-5P
Mapa stężenia dwutlenku azotu opracowana na podstawie danych z satelity Sentinel-5P

W ostatnich latach coraz głośniej mówi się o konieczności obniżania emisji dwutlenku węgla w celu ograniczenia globalnych zmian klimatycznych. Problem w tym, że brak jest obecnie narzędzi, które pozwalałyby skutecznie mierzyć stężenie i emisję tego gazu na całym świecie. Na razie dane o emisji są wyliczane przez poszczególne kraje na podstawie ilości spalonych paliw. Sęk w tym, że słabiej rozwinięte państwa nie prowadzą takich statystyk.

Problem mogłyby rozwiązać satelity monitorujące stężenie tego gazu. Wprawdzie na orbicie znajdują się już takie aparaty (jak OCO-2), ale albo dostarczają dane w kiepskiej rozdzielczości, albo wzdłuż zbyt wąskiej ścieżki, albo o niewystarczającej dokładności.

Tę sytuację ma zmienić planowana misja Sentinel-7. Kosztem 633 mln euro do 2025 mają zostać wystrzelone 3 satelity, które będą w stanie mierzyć stężenie dwutlenku węgla wzdłuż pasa o szerokości 240 km i w rozdzielczości 2 km. Czas rewizyty wyniesie dla takiej konstelacji 2-3 dni.

W ocenie naukowców współpracujących z ESA obserwacje z misji Sentinel-7 pozwolą nie tylko zweryfikować statystki o spalaniu paliw kopalnych. Dzięki wysokiej częstotliwości dostarczania danych pomogą również badać skuteczność różnych działań mających ograniczać emisję tego gazu. Dane te będą ponadto nieocenione w badaniu obiegu węgla w przyrodzie.

Obecnie rozpoczęcie prac nad satelitami Sentinel-7 w dużej mierze zależy od wyników negocjacji unijnego budżetu na lata 2021-2027. Naukowcy cytowani przez portal ClimateChangeNews.com są jednak spokojni o przyznanie funduszy na ten projekt.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt