wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-30| Teledetekcja

Sentinel-7 ma monitorować stężenie dwutlenku węgla

Według planów Europejskiej Agencji Kosmicznej w połowie przyszłej dekady konstelacja Sentinel ma szansę rozszerzyć się o satelity, które wprowadzą nową jakość w monitorowaniu stężenia dwutlenku węgla. O zamierzeniach ESA informuje portal ClimateChangeNews.com.


Sentinel-7 ma monitorować stężenie dwutlenku węgla <br />
Mapa stężenia dwutlenku azotu opracowana na podstawie danych z satelity Sentinel-5P
Mapa stężenia dwutlenku azotu opracowana na podstawie danych z satelity Sentinel-5P

W ostatnich latach coraz głośniej mówi się o konieczności obniżania emisji dwutlenku węgla w celu ograniczenia globalnych zmian klimatycznych. Problem w tym, że brak jest obecnie narzędzi, które pozwalałyby skutecznie mierzyć stężenie i emisję tego gazu na całym świecie. Na razie dane o emisji są wyliczane przez poszczególne kraje na podstawie ilości spalonych paliw. Sęk w tym, że słabiej rozwinięte państwa nie prowadzą takich statystyk.

Problem mogłyby rozwiązać satelity monitorujące stężenie tego gazu. Wprawdzie na orbicie znajdują się już takie aparaty (jak OCO-2), ale albo dostarczają dane w kiepskiej rozdzielczości, albo wzdłuż zbyt wąskiej ścieżki, albo o niewystarczającej dokładności.

Tę sytuację ma zmienić planowana misja Sentinel-7. Kosztem 633 mln euro do 2025 mają zostać wystrzelone 3 satelity, które będą w stanie mierzyć stężenie dwutlenku węgla wzdłuż pasa o szerokości 240 km i w rozdzielczości 2 km. Czas rewizyty wyniesie dla takiej konstelacji 2-3 dni.

W ocenie naukowców współpracujących z ESA obserwacje z misji Sentinel-7 pozwolą nie tylko zweryfikować statystki o spalaniu paliw kopalnych. Dzięki wysokiej częstotliwości dostarczania danych pomogą również badać skuteczność różnych działań mających ograniczać emisję tego gazu. Dane te będą ponadto nieocenione w badaniu obiegu węgla w przyrodzie.

Obecnie rozpoczęcie prac nad satelitami Sentinel-7 w dużej mierze zależy od wyników negocjacji unijnego budżetu na lata 2021-2027. Naukowcy cytowani przez portal ClimateChangeNews.com są jednak spokojni o przyznanie funduszy na ten projekt.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS