wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-07-04| Teledetekcja

Nowa jakość kartowania dwutlenku węgla

2 lipca z powodzeniem wystrzelono satelitę OCO-2, który ma dostarczać danych o stężeniu dwutlenku węgla w całej ziemskiej atmosferze z niespotykaną dotąd szczegółowością.


Nowa jakość kartowania dwutlenku węgla

To już drugie podejście NASA do pomiarów dwutlenku węgla, po tym jak na początku 2009 roku nie udało się umieścić na orbicie satelity OCO (Orbiting Carbon Observatory).

Aparat OCO-2 ma na pokładzie trzy spektrometry do pomiaru promieniowania podczerwonego. Na podstawie dostarczanych przez te instrumenty danych naukowcy będą określać absorpcję promieniowania słonecznego, a następnie stężenie dwutlenku węgla.

Satelita będzie wykonywać 24 pomiary na sekundę. Dzięki OCO-2 możliwe będzie tworzenie map stężenia tego gazu dla całej kuli ziemskiej w rozdzielczości do 3 km. Czas rewizyty aparatu wynosi 16 dni.

Jak chwali się NASA, misja ta będzie przełomem w pomiarach dwutlenku węgla. Dotychczas stężenie tego gazu badano bowiem tylko w wybranych punktach, teraz będzie można je śledzić na całym świecie. Pozwoli to lepiej zrozumieć obieg tej substancji w przyrodzie i jej wpływ np. na zmiany klimatyczne. Do dziś naukowcy nie rozumieją bowiem, co dzieje się aż z połową CO2 emitowanego do atmosfery.

Źródło: NASA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS