|2014-07-04|
Teledetekcja
Nowa jakość kartowania dwutlenku węgla
2 lipca z powodzeniem wystrzelono satelitę OCO-2, który ma dostarczać danych o stężeniu dwutlenku węgla w całej ziemskiej atmosferze z niespotykaną dotąd szczegółowością.
To już drugie podejście NASA do pomiarów dwutlenku węgla, po tym jak na początku 2009 roku nie udało się umieścić na orbicie satelity OCO (Orbiting Carbon Observatory).
Aparat OCO-2 ma na pokładzie trzy spektrometry do pomiaru promieniowania podczerwonego. Na podstawie dostarczanych przez te instrumenty danych naukowcy będą określać absorpcję promieniowania słonecznego, a następnie stężenie dwutlenku węgla.
Satelita będzie wykonywać 24 pomiary na sekundę. Dzięki OCO-2 możliwe będzie tworzenie map stężenia tego gazu dla całej kuli ziemskiej w rozdzielczości do 3 km. Czas rewizyty aparatu wynosi 16 dni.
Jak chwali się NASA, misja ta będzie przełomem w pomiarach dwutlenku węgla. Dotychczas stężenie tego gazu badano bowiem tylko w wybranych punktach, teraz będzie można je śledzić na całym świecie. Pozwoli to lepiej zrozumieć obieg tej substancji w przyrodzie i jej wpływ np. na zmiany klimatyczne. Do dziś naukowcy nie rozumieją bowiem, co dzieje się aż z połową CO2 emitowanego do atmosfery.
Źródło: NASA, JK
|