Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-01-18| Teledetekcja

Satelity prezentują obraz zniszczeń na krańcu świata

Po wybuchu podwodnego wulkanu Hunga Tonga–Hunga Ha'apai wyspiarskie państwo Tonga na Pacyfiku zostało praktycznie odcięte od świata. Nim dotrą tam ekipy ratunkowe, obraz zniszczeń pozwalają precyzyjnie ocenić satelity obserwacyjne.


Satelity prezentują obraz zniszczeń na krańcu świata <br />
fot. NOAA
fot. NOAA
Satelity prezentują obraz zniszczeń na krańcu świata <br />
Wyspa Hunga Tonga-Hunga Ha'apai okiem satelity radarowego Sentinel-1 przez i po eksplozji (fot. Copernicus/ESA/SentinelHub)
Wyspa Hunga Tonga-Hunga Ha'apai okiem satelity radarowego Sentinel-1 przez i po eksplozji (fot. Copernicus/ESA/SentinelHub)
Satelity prezentują obraz zniszczeń na krańcu świata <br />
Fragment wyspy Tongatapu przez i po tsunami okiem satelitów Planet
Fragment wyspy Tongatapu przez i po tsunami okiem satelitów Planet
Satelity prezentują obraz zniszczeń na krańcu świata <br />
Stężenie dwutlenku siarki na podstawie pomiarów satelity Sentinel-5P (fot. ADAM platform/Twitter)
Stężenie dwutlenku siarki na podstawie pomiarów satelity Sentinel-5P (fot. ADAM platform/Twitter)

W piątek 14 stycznia br. doszło do niezwykle silnej eksplozji podwodnego wulkanu Hunga Tonga–Hunga Ha'apai leżącego na terytorium państwa Tonga. W jej wyniku powstał słup pyłu wysoki na 20 kilometrów, a także fala tsunami o wysokości dochodzącej do 2 metrów. Wprawdzie położona tuż obok wyspa o tej samej nazwie jest niezamieszkała, ale skutki eksplozji były odczuwalne zarówno na pobliskich archipelagach, jak i nawet w oddalonym o tysiące kilometrów wybrzeżu Peru.

Precyzyjna ocena skutków wybuchu i towarzyszącej mu fali tsunami początkowo była bardzo trudna. Eksplozja zerwała bowiem łączność z Tonga za pośrednictwem podmorskiego kabla. Szybkie dotarcie ekip ratunkowych drogą lotniczą utrudniała z kolei gigantyczna chmura pyłu wulkanicznego. W tej sytuacji nieocenioną pomocą okazały się satelity teledetekcyjne.

Pierwsze zobrazowania satelitarne, jakie opublikowały światowe media, prezentują zasięg wspomnianej chmury pyłu. Pozwoliły one oszacować jej średnicę na aż pół tysiąca kilometrów. Media obiegła ponadto animacja zdjęć z japońskiego geostacjonarnego satelity meteorologicznego Himawari-8, która pokazuje rozchodzenie się w atmosferze fali uderzeniowej.Nim opadł wulkaniczny pył, skutki eksplozji można było oszacować jedynie przy użyciu sensorów radarowych. Zobrazowania dostarczone już w kilka godzin po wybuchu przez europejskiego satelitę Sentinel-1 pozwoliły ustalić, że wulkaniczna wyspa Hunga Tonga–Hunga Ha'apai została niemal całkowicie zmieciona z powierzchni oceanu.

W ciągu ostatniej doby wulkaniczny pył ustąpił znad wysp Tonga na tyle, że możliwe było zobrazowanie tego archipelagu przy użyciu wysokorozdzielczych satelitów optycznych. Stosowne dane sprzed i po tsunami opublikowały m.in. firmy: Maxar (właściciel satelitów WorldView), Airbus (Pleiades oraz Pleiades Neo), a także Planet Labs (konstelacja PlanetScope). Ponadto, by wspomóc służby ratunkowe, stosowne mechanizmy pozyskiwania zobrazowań satelitarnych uruchomiono w ramach Międzynarodowej Karty Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów oraz europejskiego programu Copernicus. Zdjęcia nie pozostawiają wątpliwości: fala tsunami w połączeniu z chmurą pyłu wyrządziła w tym regionie ogromne szkody.

Skutki kataklizmu sięgają jednak znacznie dalej niż Tonga. Europejski satelita Sentinel-5P, zaprojektowany do monitorowania jakości powietrza, śledzi obecnie chmurę dwutlenku siarki wyrzuconą do atmosfery przez wulkan. Jak pokazują najnowsze dane udostępnione w ramach programu Copernicus, dotarła już ona do Australii.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS