Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-19| Teledetekcja

Powódź w Niemczech na zdjęciach satelitarnych

W ubiegłym tygodniu katastrofalne powodzie spustoszyły zachodnie regiony Niemiec. Szkody wyrządzone przez żywioł są na bieżąco monitorowane na zobrazowaniach satelitarnych.


Powódź w Niemczech na zdjęciach satelitarnych <br />
Fragment mapy Copernicus EMS
Fragment mapy Copernicus EMS
Powódź w Niemczech na zdjęciach satelitarnych <br />
Podtopione obszary oznaczono na czerwono (fot. ESA)
Podtopione obszary oznaczono na czerwono (fot. ESA)
Powódź w Niemczech na zdjęciach satelitarnych <br />
Zobrazowanie satelitarne firmy Planet
Zobrazowanie satelitarne firmy Planet
Powódź w Niemczech na zdjęciach satelitarnych <br />
Zobrazowanie satelitarne firmy ICEYE
Zobrazowanie satelitarne firmy ICEYE

Pierwsze powodzie wystąpiły 12 lipca w Wielkiej Brytanii, następnie intensywne opady deszczu przesuwały się na wschód kontynentu, w kierunku Francji, Holandii, Belgii i Niemiec. Największego spustoszenia żywioł dokonał w tym ostatnim państwie, szczególnie w krajach związkowych Nadrenia Północna-Westfalia oraz Nadrenia-Palatynat. Jak informują meteorolodzy, w niektórych miejscach suma opadów z dwóch dni sięgnęła średniej nawet dla dwóch miesięcy. Z brzegów wystąpiły przede wszystkim mniejsze rzeki w dorzeczach Renu, Ruhry i Mozy, które w szybkim tempie zamieniały miejskie ulice w rwące potoki. Na dziś liczba śmiertelnych ofiar żywiołu w Niemczech sięgnęła aż 159. Ocenia się, że była to największa powódź w tym kraju przynajmniej w ciągu ostatnich 100 lat.

Zasięg tej katastrofy można śledzić na zobrazowaniach satelitarnych, które publikowane są zarówno przez unijne i krajowe instytucje, jak i operatorów satelitów obserwacyjnych.

13 lipca wdrożono mechanizmy szybkiego kartowania w ramach wspólnotowego programu obserwacji środowiska Copernicus. Pierwsze mapy powodziowe opublikowano już dzień później – łącznie wykonano ich kilkadziesiąt. Pokrywają one nie tylko Niemcy, ale także Holandię, Belgię, Francję oraz Szwajcarię. Do ich opracowania wykorzystano przede wszystkim dane z satelitów radarowych Sentinel-1, ale także kanadyjski Radarsat-2 czy francuską konstelację Pleiades. Mapy i warstwy wektorowe można przeglądać na stronie usługi zarządzania kryzysowego Copernicus (CEMS).

Rozmiar katastrofy unaocznia analiza Europejskiej Agencji Kosmicznej, która bazuje na dwóch scenach z radarowego satelity Sentinel-1 – sprzed i po powodzi. Na czerwono widać na niej podtopione obszary zachodnich Niemiec.

Inne zobrazowania satelitarne prezentujące skutki tej powodzi publikują właściciele konstelacji satelitów obserwacyjnych, np. firmy Planet Labs czy ICEYE.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS