wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-19| Teledetekcja

Powódź w Niemczech na zdjęciach satelitarnych

W ubiegłym tygodniu katastrofalne powodzie spustoszyły zachodnie regiony Niemiec. Szkody wyrządzone przez żywioł są na bieżąco monitorowane na zobrazowaniach satelitarnych.


Powódź w Niemczech na zdjęciach satelitarnych <br />
Fragment mapy Copernicus EMS
Fragment mapy Copernicus EMS
Powódź w Niemczech na zdjęciach satelitarnych <br />
Podtopione obszary oznaczono na czerwono (fot. ESA)
Podtopione obszary oznaczono na czerwono (fot. ESA)
Powódź w Niemczech na zdjęciach satelitarnych <br />
Zobrazowanie satelitarne firmy Planet
Zobrazowanie satelitarne firmy Planet
Powódź w Niemczech na zdjęciach satelitarnych <br />
Zobrazowanie satelitarne firmy ICEYE
Zobrazowanie satelitarne firmy ICEYE

Pierwsze powodzie wystąpiły 12 lipca w Wielkiej Brytanii, następnie intensywne opady deszczu przesuwały się na wschód kontynentu, w kierunku Francji, Holandii, Belgii i Niemiec. Największego spustoszenia żywioł dokonał w tym ostatnim państwie, szczególnie w krajach związkowych Nadrenia Północna-Westfalia oraz Nadrenia-Palatynat. Jak informują meteorolodzy, w niektórych miejscach suma opadów z dwóch dni sięgnęła średniej nawet dla dwóch miesięcy. Z brzegów wystąpiły przede wszystkim mniejsze rzeki w dorzeczach Renu, Ruhry i Mozy, które w szybkim tempie zamieniały miejskie ulice w rwące potoki. Na dziś liczba śmiertelnych ofiar żywiołu w Niemczech sięgnęła aż 159. Ocenia się, że była to największa powódź w tym kraju przynajmniej w ciągu ostatnich 100 lat.

Zasięg tej katastrofy można śledzić na zobrazowaniach satelitarnych, które publikowane są zarówno przez unijne i krajowe instytucje, jak i operatorów satelitów obserwacyjnych.

13 lipca wdrożono mechanizmy szybkiego kartowania w ramach wspólnotowego programu obserwacji środowiska Copernicus. Pierwsze mapy powodziowe opublikowano już dzień później – łącznie wykonano ich kilkadziesiąt. Pokrywają one nie tylko Niemcy, ale także Holandię, Belgię, Francję oraz Szwajcarię. Do ich opracowania wykorzystano przede wszystkim dane z satelitów radarowych Sentinel-1, ale także kanadyjski Radarsat-2 czy francuską konstelację Pleiades. Mapy i warstwy wektorowe można przeglądać na stronie usługi zarządzania kryzysowego Copernicus (CEMS).

Rozmiar katastrofy unaocznia analiza Europejskiej Agencji Kosmicznej, która bazuje na dwóch scenach z radarowego satelity Sentinel-1 – sprzed i po powodzi. Na czerwono widać na niej podtopione obszary zachodnich Niemiec.

Inne zobrazowania satelitarne prezentujące skutki tej powodzi publikują właściciele konstelacji satelitów obserwacyjnych, np. firmy Planet Labs czy ICEYE.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS