Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-03-17| Mapy

Nowe mapy powodziowe blokują inwestycje czy zapewniają bezpieczeństwo?

Mieszkańcy i samorządowcy z Sandomierza i okolic protestują przeciwko wydanym pod koniec ubiegłego roku nowym mapom zagrożenia powodziowego. Jak ostrzegają, mogą one doprowadzić do degradacji regionu.


Nowe mapy powodziowe blokują inwestycje czy zapewniają bezpieczeństwo?

Obowiązek wykonywania tych opracowań nakłada na wszystkie kraje członkowskie UE unijna dyrektywa. Oznaczane na mapach zagrożenia powodziowego prawdopodobieństwo zalania to jednak nie tylko informacja dla mieszkańców czy inwestorów, ale także konkretne ograniczenia w realizacji przedsięwzięć budowlanych. Zgodnie z unijnymi przepisami opracowania te są aktualizowane w cyklu 6-letnim, przy czym ostatnie wydanie tych map opublikowano pod koniec października 2020 r. I to treść tych właśnie dokumentów wzburzyła mieszkańców i samorządowców z okolic Sandomierza.

Na łamach lokalnej prasy narzekają oni, że na nowych mapach do terenów zagrożonych zalaniem zaliczono obszary już zagospodarowane lub takie, gdzie miały powstać osiedla mieszkaniowe, obiekty sportowe i edukacyjne czy nawet warta 80 mln zł fabryka. Dla inwestorów będzie to oznaczało albo znacznie większe koszty budowy (związane z bardziej restrykcyjnymi wymogami), albo wręcz odmowę wydania pozwolenia. Jak alarmują samorządowcy, pierwsze odmowy w oparciu o nowe mapy już się zdarzają.

Problem dotyczy m.in. prawobrzeżnego Sandomierza, a także gmin Łoniów, Koprzywnica, Dwikozy, Zawichost i Samborzec. W szczególnie trudnej sytuacji jest ta ostania, bowiem wg map powodziowych aż 2/3 jej powierzchni jest zagrożonych zalaniem.

„Doceniamy potrzebę opracowania oraz znaczenie map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego, które są ważnym narzędziem i stanowią element oceny ryzyka wystąpienia powodzi. Niemniej jednak, wyrażamy stanowisko, że mapy te nie mogą być podstawą do zakazu rozwoju terenów, których dotyczą” – czytamy w stanowisku przyjętym jednogłośnie przez radnych powiatu sandomierskiego.

W rozmowie z lokalną prasą samorządowcy podkreślają, że nowe mapy wyolbrzymiają zagrożenie powodziowe oraz nie uwzględniają realizowanych w regionie inwestycji przeciwpowodziowych. A te pochłonęły aż 200 mln zł. Obawiają się jednocześnie, że opracowania te doprowadzą do degradacji, a w konsekwencji do wyludniania się tych terenów.

Przedstawiciele Wód Polskich, które odpowiadają za mapy, argumentują z kolei, że powstały one zgodnie z obowiązującymi przepisami, a ich celem jest zapewnienia obywatelom bezpieczeństwa. Zapowiadają jednocześnie, że prawdopodobnie w przyszłym roku przeprowadzona zostanie aktualizacja tych opracowań, która uwzględni najnowsze inwestycje w infrastrukturę przeciwpowodziową.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama