wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-13| GIS, Teledetekcja

POLSA rozpoczyna publikację satelitarnych map wilgotności gleby

Polska Agencja Kosmiczna uruchomiła serwis monitorujący wilgotność gleby w Polsce na obszarach rolnych, który bazuje na satelitarnych danych radarowych.


POLSA rozpoczyna publikację satelitarnych map wilgotności gleby

Jak przekonuje w komunikacie prasowym POLSA, woda to najważniejszy element środowiska determinujący klimat i jest zarazem najcenniejszym dla egzystencji człowieka zasobem naturalnym. W atmosferze krąży zaledwie 0,0001% wszystkich zasobów wody na Ziemi. Równoważne zasoby są utrzymywane w przypowierzchniowej warstwie gleby, tj. na około 1/4 powierzchni planety. Udział zasobu wody z gleby w cyrkulacji wody przez atmosferę oraz jego relacja do pokrycia powierzchni planety lądami wciąż jest niezbadana. Jest to jedna z kluczowych kwestii dla globalnych badań skutków zmian klimatu. Udział wymiany wody z glebą w bilansie wodnym naszej planety ulega szybkim zmianom. Olbrzymie masy wody i powiązane z nią ilości energii napędzają cały cykl wodny naszej planety.

W związku z tym istotne jest, by monitoring wilgotności gleby był kompleksowy, nie zaś punktowy, tak jak ma to miejsce w tradycyjnych pomiarach, oraz aby obejmował swym zasięgiem obszar całego kraju. Jedynie pomiary wykonane na szeroką skalę mogą zapewnić wysokie prawdopodobieństwo prawidłowych prognoz w skali lokalnej.

Takie właśnie dane ma oferować serwis uruchomiony przez POLSA dostępny pod adresem pak.altergeo.pl. Bazuje on na danych z sensorów radarowych z europejskiego satelity Sentinel-1, które prezentują wilgotność gleby w jej podpowierzchniowych warstwach (tj. na głębokości 0-5 cm) w latach 2021-2022. Informacje te można przeglądać zarówno w postaci map, jak i danych tabelarycznych dla poszczególnych samorządów. Jak podkreśla POLSA, serwis ten gwarantuje długoterminową ciągłość pozyskiwania danych o tym samym, wysokim standardzie technicznym, co jest warunkiem niezbędnym do prowadzenia długofalowych analiz uwilgotnienia gleby.

Portal ma znaleźć zastosowanie np. w planowaniu i gospodarowaniu uprawami oraz nawodnieniem, a także w lokalnej weryfikacji informacji o suszy rolniczej czy zagrożeniach wynikających ze zmian klimatu.

Uruchomienie tego serwisu ma być kolejnym etapem budowy projektowanego przez POLSA Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej.

Źródło: POLSA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS