Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-02-11| Teledetekcja

Dane z Landsata 9 już dostępne!

Niecałe pół roku po starcie amerykańskie agencje NASA i USGS rozpoczęły udostępnianie zobrazowań z satelity optycznego Landsat 9. Tym samym zapewniono kontynuację tego trwającego już pół wieku unikatowego programu obserwacji Ziemi.


Dane z Landsata 9 już dostępne!

Satelita znalazł się w kosmosie 27 września ubiegłego roku, a pierwsze zdjęcia przesłał już pod koniec października. Od tego czasu prowadzono intensywne testy aparatu oraz kalibrację jego instrumentów. Jak zapewniają przedstawiciele Służby Geologicznej USA (USGS), prace te przebiegły pomyślnie, dzięki czemu dane dostarczane przez Landsata 9 oferują zakładaną jakość, są ponadto spójne ze zobrazowaniami pozyskiwanymi przez swojego starszego brata – pracującego od 2013 roku Landsata 8.

„Dziewiątka” wyposażona jest w sensory Operational Land Imager 2 (OLI-2) oraz Infrared Sensor 2 (TIRS-2). Pod wieloma względami oferują one te same możliwości co zamontowane w „ósemce” OLI i TIRS. Obrazują zatem Ziemię w 11 kanałach spektralnych w rozdzielczości od 15 do 100 metrów wzdłuż pasa o szerokości 185 kilometrów.

Różnica tkwi natomiast w rozdzielczości radiometrycznej OLI-2, która wzrosła z 12 do 14 bitów. W praktyce oznacza to możliwość wykrywania bardziej subtelnych różnic w obrazie powierzchni naszej planety, szczególnie dla ciemnych obszarów, np. zbiorników wodnych czy gęstych lasów. Dzięki temu dla każdej długości fali rejestrowane jest są aż 16 384 odcienie, podczas gdy dla Landsata 8 liczba ta wynosi 4096, a dla „siódemki” – tylko 256. Z kolei sensor TIRS-2 powinien umożliwiać lepszą korekcję atmosferyczną oraz dokładniejsze pomiary temperatury powierzchniowej.

Od 31 października ubiegłego roku Landsat 9 zdążył pozyskać już 57 tys. obrazów, a dziennie będzie ich gromadzić 750. Razem z Landsatem 8 będzie obrazować dowolny zakątek Ziemi co 8 dni. A czas rewizyty skróci się jeszcze bardziej, gdy uwzględni się europejskie satelity Sentinel-2 oferujące podobnie parametry obrazowania.

Dane z Landsata 9 – podobnie jak całe archiwum programu Landsat – udostępniane są za darmo. Można je pobierać m.in. z serwisów EarthExplorer, Machine to Machine (M2M) oraz LandsatLook.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS