wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-05| Teledetekcja

NASA myśli o nowym, lepszym satelicie Landsat

Amerykańska agencja kosmiczna NASA wspólnie ze Służbą Geologiczną USA (USGS) przygotowały koncepcję satelity teledetekcyjnego Landsat nowej generacji.


NASA myśli o nowym, lepszym satelicie Landsat <br />
Wizualizacja satelity Landsat-9
Wizualizacja satelity Landsat-9

Byłby to już dziesiąty aparat tej konstelacji. Od 1972 roku prowadzą one ciągłą obserwację naszej planety w średniej rozdzielczości, co zapewniło unikatową możliwość śledzenia takich zjawisk jak deforestacja, topnienie lodowców czy rozrastanie się miast. Obecnie na orbicie pracują satelity z numerami 7 (wystrzelony w roku 1999) i 8 (2013). Ponadto na pierwszą połowę przyszłego roku zaplanowano start „dziewiątki”, która będzie oferować podobne możliwości obrazowania jak „ósemka”.

Biorąc pod uwagę postęp w technologiach satelitarnych oraz rosnące potrzeby użytkowników, NASA i USGS rozpoczęły prace nad koncepcja nowego satelity Landsat (roboczo nazwanego Landsat Next), który ma zaoferować znacznie lepsze możliwości obrazowania naszej planety. W internecie właśnie opublikowano do konsultacji koncepcję tej misji. Co będzie ją wyróżniać?

Landsat 8 wyposażony jest w dwa sensory teledetekcyjne (OLI oraz TIRS), które pozyskują dane w rozdzielczości 15-120 metrów dla 11 kanałów spektralnych (tj. promieniowania widzialnego oraz bliskiej, krótkofalowej i termalnej podczerwieni). Koncepcja Landsat Next zakłada pracę na aż 25 kanałach spektralnych (nowością będzie m.in. podczerwień średniofalowa jako wsparcie dla wykrywania pożarów i aktywności wulkanicznej), a także poprawienie rozdzielczości do poziomu 10-60 metrów. Satelita ma także zaoferować krótszy czas rewizyty niż obecne 16 dni, choć na razie nie podano szczegółów w tym zakresie. Będzie go też wyróżniać wyższa dokładność radiometryczna dla podczerwieni termalnej (1% zamiast 2%). Zmiany mają ponadto doprowadzić do obniżenia awaryjności aparatu.

Wstępne plany NASA i USGS zakładają, że dziesiąty satelita Landsat mógłby znaleźć się w kosmosie pod koniec bieżącej dekady.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS