Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-06-23| Teledetekcja

Europa ma swojego Landsata

Dziś wcześnie rano (23 czerwca) z Gujany Francuskiej z powodzeniem wystrzelono satelitę Sentinet-2A, który ma dostarczać danych obserwacyjnych europejskiemu systemowi obserwacji Ziemi Copernicus


Europa ma swojego Landsata

Z wysokości 786 km aparat będzie obrazować obszary położone między równoleżnikami 56°S i 84°N. Jego najważniejszym instrumentem jest Multi Spectral Imager (MSI). Będzie on obrazować w 13 kanałach promieniowania – od zakresu widzialnego po krótkofalową podczerwień (443 – 2190 nm). Rozdzielczość gromadzonych danych wyniesie od 10 metrów (zakres widzialny i bliska podczerwień), przez 20 m (podczerwień), po 60 m (dane do korekcji atmosferycznej).

W połowie przyszłego roku Europejska Agencja Kosmiczna planuje wystrzelić drugiego satelitę tego typu, Sentinela-2B. Oba aparaty umożliwią obrazowanie środowiska z częstotliwością co 5 dni. Dane z satelitów Sentinel-2 będą udostępniane na bieżąco w internecie – za darmo i do dowolnych celów, również komercyjnych. Kiedy zaczną być publikowane? ESA informuje, że nastąpi to za 3-4 miesiące, gdy aparat przejdzie zaplanowane testy i kalibrację instrumentów.

Agencja liczy, że zobrazowania te znajdą zastosowanie przede wszystkim w monitorowaniu zmian pokrycia terenu, a także w: rolnictwie (np. w szacowaniu plonów), planowaniu przestrzennym, ocenie zanieczyszczeń wody, zarządzaniu kryzysowym czy badaniu obiegu węgla w przyrodzie.

Sentinel-2A jest drugim z planowanych 20 satelitów, które będą pracowały dla Copernicusa. Pierwszym został radarowy Sentinel-1A wystrzelony w kwietniu zeszłego roku.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama