|2015-06-23|
Teledetekcja
Europa ma swojego Landsata
Dziś wcześnie rano (23 czerwca) z Gujany Francuskiej z powodzeniem wystrzelono satelitę Sentinet-2A, który ma dostarczać danych obserwacyjnych europejskiemu systemowi obserwacji Ziemi Copernicus
Z wysokości 786 km aparat będzie obrazować obszary położone między równoleżnikami 56°S i 84°N. Jego najważniejszym instrumentem jest Multi Spectral Imager (MSI). Będzie on obrazować w 13 kanałach promieniowania – od zakresu widzialnego po krótkofalową podczerwień (443 – 2190 nm). Rozdzielczość gromadzonych danych wyniesie od 10 metrów (zakres widzialny i bliska podczerwień), przez 20 m (podczerwień), po 60 m (dane do korekcji atmosferycznej).
W połowie przyszłego roku Europejska Agencja Kosmiczna planuje wystrzelić drugiego satelitę tego typu, Sentinela-2B. Oba aparaty umożliwią obrazowanie środowiska z częstotliwością co 5 dni. Dane z satelitów Sentinel-2 będą udostępniane na bieżąco w internecie – za darmo i do dowolnych celów, również komercyjnych. Kiedy zaczną być publikowane? ESA informuje, że nastąpi to za 3-4 miesiące, gdy aparat przejdzie zaplanowane testy i kalibrację instrumentów.
Agencja liczy, że zobrazowania te znajdą zastosowanie przede wszystkim w monitorowaniu zmian pokrycia terenu, a także w: rolnictwie (np. w szacowaniu plonów), planowaniu przestrzennym, ocenie zanieczyszczeń wody, zarządzaniu kryzysowym czy badaniu obiegu węgla w przyrodzie.
Sentinel-2A jest drugim z planowanych 20 satelitów, które będą pracowały dla Copernicusa. Pierwszym został radarowy Sentinel-1A wystrzelony w kwietniu zeszłego roku.
JK
|