Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-10-27| Mapy, Teledetekcja, Sprzęt

Sentinel-1 na tropie gór lodowych

Zaraz po ogłoszeniu pełnej operacyjności europejskiego satelity Sentinel-1A naukowcy zaczęli sprawdzać ich przydatność w różnego rodzaju zastosowaniach. Jednym z przykładów jest monitorowanie pokrywy lodowej na oceanach.


Sentinel-1 na tropie gór lodowych

Zagadnieniem tym zajmują się eksperci z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego oraz Duńskiego Instytutu Meteorologicznego działający w projekcie „Horizon 2020 MyOcean Follow-On”. Celem tego przedsięwzięcia jest przygotowanie usług monitorowania oceanów na potrzeby wspólnotowego programu obserwacji środowiska Copernicus.

Gdy na początku października Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła publikowanie zobrazowań radarowych z Sentinela-1A, duńscy naukowcy od razu postanowili sprawdzić ich przydatność w swoich działaniach. Liczyli oni, że okażą się one szczególnie pomocne na wysokich szerokościach geograficznych, gdzie z uwagi na duże zachmurzenie i niewielką ilość światła wykorzystanie satelitarnych sensorów optycznych jest mocno utrudnione. Zaletą danych radarowych jest także to, że pozwalają znacznie lepiej rozróżniać cienki lód jednoroczny od wieloletniej pokrywy lodowej. Umożliwiają ponadto pozyskiwanie ważnych w żegludze informacji o prędkości wiatru i falowaniu.

Dane z pierwszego Sentinela są już wykorzystywane przez duńskich naukowców do generowania map zasięgu pokrywy lodowej oraz gór lodowych. Produkty pochodne publikowane są m.in. na stronach PolarView oraz DMI Centre for Ocean and Ice.

– Mamy wiele oczekiwań w stosunku do satelitów Sentinel-1 – mówi Leif Toudal Pedersen z Duńskiego Instytutu Meteorologicznego. – Ta misja będzie kręgosłupem naszych przyszłych usług zapewniających mapy lodu oceanicznego, a także badań naukowych prowadzonych nad tym zagadnieniem – dodaje.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS