Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-04-30| GIS, Teledetekcja, Prawo

Dane Landsat będą płatne?

Amerykański rząd rozważa, czy z powrotem nie wprowadzić odpłatności za zobrazowania satelitarne Landsat.


Dane Landsat będą płatne?

Konstelacja Landsat jest wyjątkowa przede wszystkim dlatego, że zapewnia zobrazowania satelitarne Ziemi sięgające 1972 roku. Pozwala tym samym prowadzić unikatowe badania dotyczące w szczególności zmian pokrycia terenu na rozległych obszarach. To właśnie te zobrazowania pozwoliły po raz pierwszy unaocznić ludzkości skalę takich zjawisk, jak: deforestacja, topnienie lodowców, urbanizacja, wysychanie Jeziora Aralskiego czy zanieczyszczenie powietrza.

Od 2008 roku dane te są bezpłatne, co sprawiło, że korzysta z nich szerokie grono naukowców z całego świata (w bazie Google Scholar termin „Landsat” pojawia się w ponad 500 tys. artykułach). Co więcej, uwolnienie tych zobrazowań przyczyniło się do rozwoju wielu komercyjnych usług, takich jak choćby Google Earth Engine.

Tymczasem amerykański Departament Zasobów Wewnętrznych zlecił właśnie wykonanie ekspertyzy, która ma wskazać, jakie będą konsekwencje przywrócenia opłat za te dane. Powodem ma być to, że decydenci w Waszyngtonie chcieliby, aby program Landsat stał się finansowo samodzielny. Wyniki analizy mamy poznać jeszcze w tym roku.

Naukowcy cytowani przez portal „Nature” nie mają wątpliwości, że dla nauki będzie to dużo krok wstecz. Przypominają, że gdy dane Landsat były płatne, badacze starali się wykorzystywać je możliwie oszczędnie, co często negatywnie rzutowało na jakość ich prac naukowych. Z kolei po uwolnieniu tej bazy, użycie zobrazowań Landsat wzrosło aż stukrotnie.

„Nature” przypomina także badania Służby Geologicznej USA z 2013 r. (administratora programu Landsat), które wykazały, że darmowy dostęp do tej bazy przynosi korzyści warte nawet 2 mld dolarów rocznie. Z kolei koszt utrzymania programu to tylko 80 mln dol. rocznie.

Cytowana przez portal przedstawicielka Google’a podkreśla, że wprowadzenie odpłatności za dane Landsat będzie strzałem w stopę, bo popyt na zobrazowania znacznie spadnie, wydatnie wzrosną za to koszty obsługi programu. Dla części biznesu i świata nauki to ograniczenie nie będzie bardzo bolesne, bo wciąż będą mogli korzystać z danych z europejskich satelitów Sentinel-2 (zwanych europejskimi Landsatami). Ich archiwum sięga jednak tylko roku 2015 r.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS