Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-17| GIS, Teledetekcja

Dane Landsat i Sentinel w jednym miejscu

EO Browser to nowa internetowa usługa firmy Synergise, która umożliwia przeglądanie w jednym miejscu ogromnych zasobów darmowych zobrazowań optycznych dostarczanych przez różne konstelacje satelitów.


Dane Landsat i Sentinel w jednym miejscu

W EO Browser znajdziemy dane z europejskich satelitów Sentinel-2 i -3 oraz Proba-V. Udostępniono tu także archiwum zobrazowań z aparatów Landsat-5, -7 oraz -8. Jak podkreślają twórcy serwisu, po raz pierwszy wszystkie te dane stają się dostępne w jednym miejscu.

Serwis EO Browser jest łatwą w użyciu aplikacją internetową, z której korzystanie jest bezpłatne i nie wymaga logowania. Użytkownik może dzięki niej wyszukiwać zobrazowania wg różnych kryteriów (zachmurzenie, data pozyskania itp.), porównywać je (np. w celu identyfikacji zmian) oraz wyświetlać daną scenę w pełnej rozdzielczości w różnych kompozycjach (barwy rzeczywiste, fałszywe, NDVI, własne). Serwis oferuje nawet podstawowe mechanizmy przetwarzania danych, które pozwalają na uruchamianie własnych skryptów klasyfikacyjnych. EO Browser oferuje również pobranie pliku z bieżącym widokiem. Serwis przyda się np. do selekcji zobrazowań, jakie następie zostaną przez użytkownika pobrane w pełnej wersji z serwerów ESA czy USGS.

– W dziedzinie obserwacji Ziemi dokonuje się rewolucja. Dzięki ogromnej ilości dostępnych danych (z których wiele jest darmowych) możliwości ich wykorzystania są praktycznie nieograniczone. EO Browser, zbudowany na bazie usługi Sentinel Hub, to fragment tych zmian, ale z pewnością nie ich koniec – mówi dyrektor zarządzający Synergise.

Warto dodać, że EO Browser bazuje na usłudze EO Cloud oferowanej przez polskie firmy CloudFerro oraz Creotech Instruments. Udostępnia ona infrastrukturę „w chmurze” do sprawnego przetwarzania dużej ilości zobrazowań satelitarnych. Obecnie w zasobach EO Cloud znajduje się 1,1 TB danych, a do ich przetwarzania przeznaczono 600 wirtualnych rdzeni obliczeniowych, 2 TB pamięci operacyjnej RAM oraz 100 TB dedykowanej przestrzeni dyskowej.

Więcej o tej konstelacji przeczytasz w dziale Sentinel

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS