Pierwsze zobrazowania zebrano wzłuż pasa o szerokości 290 km biegnącego od Morza Bałtyckiego do Półwyspu Apenińskiego. Podczas przelotu nad Europą północna część kontynentu była zachmurzona. Opublikowane przez ESA zdjęcia prezentują więc tylko wybrane fragmenty Włoch oraz Albanii.
Na więcej zdjęć będziemy musieli jednak jeszcze trochę poczekać. Trwa bowiem kalibracja instrumentów Sentinela-2B, która zakończy się za około 3 miesiące. Po tym czasie zobrazowania z tego aparatu będą publikowane za darmo na stronie Sentinel ScientificData Hub.
Sentinel-2B jest bratem bliźniakiem wystrzelonego w czerwcu 2015 roku Sentinela-2A. Oba aparaty orbitują dokładnie po przeciwnych stronach Ziemi, dzięki czemu mogą obrazować niemal dowolny zakątek lądu co 5 dni.
Aparaty Sentinel-2 z wysokości 786 km kartują obszary położone między równoleżnikami 56°S i 84°N. Ich najważniejszym instrumentem jest Multi Spectral Imager (MSI). Obrazuje on w 13 kanałach promieniowania – od zakresu widzialnego po krótkofalową podczerwień (443 – 2190 nm). Rozdzielczość gromadzonych danych wynosi od 10 metrów (zakres widzialny i bliska podczerwień), przez 20 m (podczerwień), po 60 m (dane do korekcji atmosferycznej).
Więcej o tej konstelacji przeczytasz w dziale Sentinel
