Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-17| Teledetekcja

Sentinel-2B już nadaje

Raptem nieco ponad tydzień po starcie europejski satelita obserwacyjny Sentinel-2B przesłał na Ziemię pierwsze dane.


Sentinel-2B już nadaje

Pierwsze zobrazowania zebrano wzłuż pasa o szerokości 290 km biegnącego od Morza Bałtyckiego do Półwyspu Apenińskiego. Podczas przelotu nad Europą północna część kontynentu była zachmurzona. Opublikowane przez ESA zdjęcia prezentują więc tylko wybrane fragmenty Włoch oraz Albanii.

Na więcej zdjęć będziemy musieli jednak jeszcze trochę poczekać. Trwa bowiem kalibracja instrumentów Sentinela-2B, która zakończy się za około 3 miesiące. Po tym czasie zobrazowania z tego aparatu będą publikowane za darmo na stronie Sentinel ScientificData Hub.

Sentinel-2B jest bratem bliźniakiem wystrzelonego w czerwcu 2015 roku Sentinela-2A. Oba aparaty orbitują dokładnie po przeciwnych stronach Ziemi, dzięki czemu mogą obrazować niemal dowolny zakątek lądu co 5 dni.

Aparaty Sentinel-2 z wysokości 786 km kartują obszary położone między równoleżnikami 56°S i 84°N. Ich najważniejszym instrumentem jest Multi Spectral Imager (MSI). Obrazuje on w 13 kanałach promieniowania – od zakresu widzialnego po krótkofalową podczerwień (443 – 2190 nm). Rozdzielczość gromadzonych danych wynosi od 10 metrów (zakres widzialny i bliska podczerwień), przez 20 m (podczerwień), po 60 m (dane do korekcji atmosferycznej).

Więcej o tej konstelacji przeczytasz w dziale Sentinel

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS