Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-03-07| Teledetekcja

Sentinel-2: Ziemia z pikselem 10 m co 5 dni

Dziś w nocy (7 marca) z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej z powodzeniem wystrzelono satelitę Sentinel-2B. Razem ze swoim starszym bratem – wystrzelonym w czerwcu 2015 roku Sentinelem-2A, mają stać się cennym narzędziem w monitorowaniu środowiska.


Sentinel-2: Ziemia z pikselem 10 m co 5 dni

Na razie misja przebiega zgodnie z planem, choć cała operacja wynoszenia na docelową orbitę i sprawdzania poszczególnych podsystemów potrwa najbliższe trzy dni. Do zasadniczej służby satelita powinien wejść za 3-4 miesiące, a więc wczesnym latem – podaje Europejska Agencja Kosmiczna.

Warto podkreślić, że Sentinela-2B wystrzelono na orbitę dobraną tak, by znajdował się dokładnie po drugiej stronie globu w stosunku do swojego brata bliźniaka. Dzięki takiemu układowi aparaty będą w stanie kartować niemal dowolny fragment lądu co 5 dni. Czas ten skróci się jeszcze bardziej, jeśli uwzględnić amerykańskiego satelitę Landsat 8, który oferuje dane o podobnych parametrach.

Aparaty Sentinel-2 z wysokości 786 km kartują obszary położone między równoleżnikami 56°S i 84°N. Ich najważniejszym instrumentem jest Multi Spectral Imager (MSI). Obrazuje on w 13 kanałach promieniowania – od zakresu widzialnego po krótkofalową podczerwień (443 – 2190 nm). Rozdzielczość gromadzonych danych wynosi od 10 metrów (zakres widzialny i bliska podczerwień), przez 20 m (podczerwień), po 60 m (dane do korekcji atmosferycznej).

Głównym przeznaczeniem satelitów Sentinel-2 jest zasilanie danymi europejskiego systemu obserwacji środowiska Copernicus, m.in. w celu monitorowania zmian pokrycia terenu. Ale obserwacje te są również dostępne za darmo i bez żadnych ograniczeń licencyjnych dla naukowców czy biznesu poprzez portal Sentinel Scientific DataHub. Nieco ponad rok publikowania danych z Sentinela-2A pokazało, że zainteresowanie tymi zobrazowaniami jest bardzo duże. Na ich podstawie powstało bowiem wiele usług, zresztą również w Polsce – np. SatAgro przeznaczona dla rolników do monitorowania swoich upraw czy EO Cloud – chmura obliczeniowa do przetwarzania danych z tej konstelacji.

Więcej o tej konstelacji przeczytasz w dziale Sentinel

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama