wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-28| GIS, Teledetekcja

Landsat 9 wystartował! Co nowego zaoferuje?

27 września z bazy Vandenberg w Kalifornii NASA wystrzeliła dziewiątego satelitę teledetekcyjnego Landsat. Aparat nie tylko pozwoli kontynuować blisko półwieczny program obserwacji Ziemi, ale także zapewni nowe możliwości śledzenia zmian powierzchni naszej planety.


Landsat 9 wystartował! Co nowego zaoferuje? <br />
fot. NASA/Bill Ingalls
fot. NASA/Bill Ingalls
Landsat 9 wystartował! Co nowego zaoferuje?

Landsat 9 wyposażony jest w sensory Operational Land Imager 2 (OLI-2) oraz Infrared Sensor 2 (TIRS-2). Będą one obrazować Ziemię w 11 kanałach spektralnych w rozdzielczości od 15 do 100 metrów wzdłuż pasa o szerokości 185 kilometrów. Są to zatem wartości identyczne jak w wystrzelonym 8 lat temu aparacie Landsat 8. Różnica tkwi natomiast w rozdzielczości radiometrycznej, która wzrosła z 12 do 14 bitów.

Kluczowa zaleta płynąca z wystrzelenia nowego satelity tkwi jednak w skróconym czasie rewizyty. W połączeniu z Landsatem-8 będzie on w stanie obrazować całą planetę raptem co 8 dni. A jeśli jeszcze uwzględnić europejskie satelity optyczne Sentinel-2 o podobnych parametrach obrazowania, okres ten będzie jeszcze krótszy. Pozwoli to skuteczniej monitorować zmiany pokrycia terenu.

– Landsat 9 będzie naszymi nowymi oczami w kosmosie, jeśli chodzi o obserwowanie naszej zmieniającej się planety – powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora ds. nauki w NASA. – Pracując w tandemie z innymi satelitami Landsat, a także naszymi partnerami z Europejskiej Agencji Kosmicznej, którzy obsługują satelity Sentintel-2, uzyskujemy bardziej kompleksowe spojrzenie na Ziemię niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki tym współpracującym na orbicie satelitom będziemy mieli zapewnione obserwacje dowolnego miejsca na naszej planecie co dwa dni. Jest to niezwykle ważne przy śledzeniu takich zjawisk jak wzrost upraw oraz w pomaganiu decydentom w monitorowaniu ogólnego stanu Ziemi i jej zasobów naturalnych – wyjaśnia.

Podobnie jak w przypadku całego archiwum danych Landsat gromadzonego już od 1972 roku, zobrazowania dostarczane przez Landsat-9 będą dostępne bez opłat. Ich udostępnianie powinno się rozpocząć za około 3 miesiące.

Przewidywana długość życia satelity ma wynieść przynajmniej 5 lat.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS