Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-09-28| GIS, Teledetekcja

Landsat 9 wystartował! Co nowego zaoferuje?

27 września z bazy Vandenberg w Kalifornii NASA wystrzeliła dziewiątego satelitę teledetekcyjnego Landsat. Aparat nie tylko pozwoli kontynuować blisko półwieczny program obserwacji Ziemi, ale także zapewni nowe możliwości śledzenia zmian powierzchni naszej planety.


Landsat 9 wystartował! Co nowego zaoferuje? <br />
fot. NASA/Bill Ingalls
fot. NASA/Bill Ingalls
Landsat 9 wystartował! Co nowego zaoferuje?

Landsat 9 wyposażony jest w sensory Operational Land Imager 2 (OLI-2) oraz Infrared Sensor 2 (TIRS-2). Będą one obrazować Ziemię w 11 kanałach spektralnych w rozdzielczości od 15 do 100 metrów wzdłuż pasa o szerokości 185 kilometrów. Są to zatem wartości identyczne jak w wystrzelonym 8 lat temu aparacie Landsat 8. Różnica tkwi natomiast w rozdzielczości radiometrycznej, która wzrosła z 12 do 14 bitów.

Kluczowa zaleta płynąca z wystrzelenia nowego satelity tkwi jednak w skróconym czasie rewizyty. W połączeniu z Landsatem-8 będzie on w stanie obrazować całą planetę raptem co 8 dni. A jeśli jeszcze uwzględnić europejskie satelity optyczne Sentinel-2 o podobnych parametrach obrazowania, okres ten będzie jeszcze krótszy. Pozwoli to skuteczniej monitorować zmiany pokrycia terenu.

– Landsat 9 będzie naszymi nowymi oczami w kosmosie, jeśli chodzi o obserwowanie naszej zmieniającej się planety – powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora ds. nauki w NASA. – Pracując w tandemie z innymi satelitami Landsat, a także naszymi partnerami z Europejskiej Agencji Kosmicznej, którzy obsługują satelity Sentintel-2, uzyskujemy bardziej kompleksowe spojrzenie na Ziemię niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki tym współpracującym na orbicie satelitom będziemy mieli zapewnione obserwacje dowolnego miejsca na naszej planecie co dwa dni. Jest to niezwykle ważne przy śledzeniu takich zjawisk jak wzrost upraw oraz w pomaganiu decydentom w monitorowaniu ogólnego stanu Ziemi i jej zasobów naturalnych – wyjaśnia.

Podobnie jak w przypadku całego archiwum danych Landsat gromadzonego już od 1972 roku, zobrazowania dostarczane przez Landsat-9 będą dostępne bez opłat. Ich udostępnianie powinno się rozpocząć za około 3 miesiące.

Przewidywana długość życia satelity ma wynieść przynajmniej 5 lat.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama