wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-16| Geodezja, GIS, Kataster

Powstaje otwarta katastralna mapa Europy

Rozwijany przez EuroGeographics serwis z otwartymi danymi Open Maps For Europe poszerzył się o prototypową mapę katastralną.


Powstaje otwarta katastralna mapa Europy <br />
Granica polsko-czeska w Cieszynie na Open Cadastral Map
Granica polsko-czeska w Cieszynie na Open Cadastral Map

Open Cadastral Map oferuje dane dotyczące: granic administracyjnych, działek katastralnych, budynków oraz adresów. W wersji prototypowej na razie udostępnia tu dane dla czterech krajów: Polski, Holandii, Czech i Hiszpanii, przy czym w momencie pisania tej wiadomości dane o działkach dla naszego kraju się nie wyświetlały.

Angela Baker – menedżer programu ds. dostępu do danych i ich integracji w EuroGeographics, podkreśla, że wkrótce zasięg tej mapy zostanie poszerzony. – Open Cadastral Map to usługa, która ma pokazać użytkownikowi końcowemu, co jest dostępne w poszczególnych krajowych agencjach katastralnych. Nie powiela ona danych dostarczanych przez naszych członków. Obiekty można na niej identyfikować za pomocą interfejsu mapy i wykorzystywać za pośrednictwem usługi sieciowej WMS. Dostępne linki umożliwiają zaś dostęp do pełnych danych krajowych – wyjaśnia Angela Baker.

Jeszcze więcej danych na Open Maps For Europe

Open Cadastral Map to niejedyna nowość w serwisie Open Maps For Europe. Przypomnijmy, że portal ten uruchomiono we wrześniu ubiegłego roku. Stanowi on pojedynczy punkt dostępu do danych przestrzennych tworzonych i utrzymywanych przez członków EuroGeographics, w tym do usług przeglądania, przeszukiwania, pobierania oraz licencjonowania geodanych. W pierwszej kolejności w serwisie tym opublikowano 5 zestawów danych: EuroRegionalMap, EuroGlobalMap, EuroDEM, Open Gazetteer oraz mozaikę zdjęć z satelitów Sentinel-2 w rozdzielczości 10 metrów.

Wraz z premierą prototypu Open Cadastral Map przygotowano też drugie wydanie Open Maps For Europe, które wyróżnia:

 • rozbudowanie EuroGlobalMap (wielotematycznej bazy o szczegółowości odpowiadającej skali 1:1 000 000) o dane dla: Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czarnogóry, Ukrainy oraz Isle of Man;
 • poszerzenie bazy EuroDEM (europejskiego numerycznego modelu terenu o szczegółowości odpowiadającej skali 1:100 000) o Niemcy, Węgry i Szwajcarię.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS