wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-17| GIS, Mapy

Powstanie europejski punkt dostępu do otwartych geodanych

Już wkrótce w internecie ruszy serwis Open Maps for Europe, w którym znajdziemy otwarte dane przestrzenne z 40 europejskich krajów.


Powstanie europejski punkt dostępu do otwartych geodanych <br />
fot. ESA
fot. ESA

Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków unijnego mechanizmu „Łącząc Europę”. Koordynatorem projektu jest EuroGeographics – organizacja skupiająca agencje kartograficzne i katastralne krajów europejskich (w tym GUGiK), a partnerem jest belgijski Narodowy Instytut Geograficzny (NGI).

Dzięki serwisowi Open Maps for Europe użytkownicy zyskają pojedynczy punkt dostępu do danych przestrzennych tworzonych i utrzymywanych przez członków EuroGeographics, w tym do usług przeglądania, przeszukiwania, pobierania oraz licencjonowania geodanych. Interfejs portalu przygotuje wyłoniona w przetargu brytyjska firma thinkWhere.

Z ogólnikowych zapowiedzi wynika, że w serwisie znajdziemy m.in.: dane topograficzne, numeryczne modele terenu, zobrazowania, mapy katastralne oraz gazetery (rejestry nazw obiektów geograficznych). Do stycznia br. już 75% członków EuroGeographics zadeklarowało przekazanie swoich zbiorów do tego portalu.

Pierwsze bazy zostaną udostępnione w serwisie latem bieżąco roku. Realizacja projektu ma się z kolei zakończyć w grudniu przyszłego roku.

– W unijnej dyrektywie w sprawie otwartych danych uznano, że wartość danych leży przede wszystkim w ich użyciu i ponownym wykorzystywaniu. Zapewniając łatwy dostęp do bezpłatnych i zharmonizowanych map Europy, nasi członkowie chcą przyspieszyć rozwój tych innowacyjnych usług. Celem jest zachęcenie do szerszego wykorzystywania ich oficjalnych danych geoprzestrzennych, by napędzać rozwój rynku i wzrost gospodarczy oraz zwiększać konkurencyjności poprzez redukcję kosztów – wyjaśnia Angela Baker, menedżer programu dostępu do danych i ich integracji w EuroGeographics.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS