wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-21| GIS, Teledetekcja

Pierwsze dane w ramach Open Maps For Europe już dostępne!

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w internecie uruchomiono serwis Open Maps For Europe zapewniający dostęp do otwartych danych przestrzennych dla sporej części naszego kontynentu.


Pierwsze dane w ramach Open Maps For Europe już dostępne! <br />
fot. ESA
fot. ESA
Pierwsze dane w ramach Open Maps For Europe już dostępne! <br />
Wizualizacja EuroGlobalMap
Wizualizacja EuroGlobalMap
Pierwsze dane w ramach Open Maps For Europe już dostępne! <br />
Wizualizacja EuroRegionalMap
Wizualizacja EuroRegionalMap

Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków unijnego mechanizmu „Łącząc Europę”. Koordynatorem projektu jest EuroGeographics – organizacja skupiająca agencje kartograficzne i katastralne krajów europejskich (w tym GUGiK), a partnerem jest belgijski Narodowy Instytut Geograficzny (NGI).

Open Maps for Europe ma stanowić pojedynczy punkt dostępu do danych przestrzennych tworzonych i utrzymywanych przez członków EuroGeographics, w tym do usług przeglądania, przeszukiwania, pobierania oraz licencjonowania geodanych.

W ramach pierwszej transzy opublikowano pięć rejestrów:

 • EuroRegionalMap – wielotematyczną bazę danych o szczegółowości odpowiadającej skali 1:250 000, która bazuje na rejestrach 31 krajowych urzędów kartograficznych (w tym naszego Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii).
 • EuroGlobalMap – wielotematyczną bazę danych o szczegółowości odpowiadającej skali 1:1 000 000 pokrywającą obszar 55 krajów.
 • EuroDEM – numeryczny model terenu o szczegółowości odpowiadającej skali 1:100 000 bazujący na danych 26 krajowych urzędów kartograficznych (w tym GUGiK).
 • Open Gazetteer – rejestr nazw geograficznych bazujący na danych 36 krajowych urzędów kartograficznych (w tym GUGiK).
 • Mozaikę zdjęć z satelitów Sentinel-2 w rozdzielczości 10 metrów opracowaną przez niemiecką Federalną Agencję Geodezji i Kartografii.

Serwis Open Maps For Europe umożliwia przeglądanie powyższych rejestrów poprzez przeglądarkę mapową oraz sieciowe usługi WMS i WMTS. Pozwala także na ich pobieranie – zarówno w plikach, jak i przez sieciowe usługi WFS.

Angela Baker, kierownik programu ds. dostępu do danych i integracji w EuroGeographics, powiedziała: „Cieszymy się, że możemy zaprezentować pierwsze zbiory danych Open Maps For Europe. I wydanie projektu jest pierwszym krokiem w realizacji potencjału otwartych danych geoprzestrzennych z oficjalnych krajowych źródeł. W kolejnych odsłonach planujemy dostarczać dalsze ulepszenia oraz zwiększać zasięg inicjatywy. Następnym etapem będzie wydanie »otwartej mapy indeksu katastralnego«, co nastąpi w 2022 roku”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Lepsze pytanie brzmi - jaki to ciasteczkowy potwór pożarł zabudowę w miastach. Generalizacja przez pożeranie czyli wyżarte to tu to tam ?
odpowiedz zgłoś
NMT w skali Tak się grzecznie zapytam... Co to jest "numeryczny model terenu o szczegółowości odpowiadającej skali 1:100 000"? Może szanowne organizacje skupiające ekspertów zajęły by się opracowaniem jakichś sensowniejszych standardów, które będą coś mówić użytkownikowi który potrafi korzystać ze scrolla na google maps.
odpowiedz zgłoś
Open data A czy ostatnio Polsa nie ogłosiła przetargu na wykonanie mozaiki z danych Sentinel-2, którą to właśnie udostępniają Niemcy za free?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Open data Od Niemców chcesz brać mozaikę naszego kraju, naszej ojczyzny - powodzenia !. Pewnie zapomnieli poinformować krajową administrację o tym fakcie.
 1 
odpowiedz zgłoś
Rosja nie dorzucała się do budżetu więc z Twojej kieszeni nie ubyło Dekoderze zielony?
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
Miś Po prostu miś naszych czasów na miarę brukseli..
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS