wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-09| Geodezja, GIS, Instytucje

Rada IIP o standardach otwierania danych przestrzennych

W ostatnich latach udało się w Polsce uwolnić pokaźne zbiory danych przestrzennych. Ale czy można było to zrobić lepiej? O tym dyskutowano podczas środowego posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej.


Rada IIP o standardach otwierania danych przestrzennych <br />
Fragment prezentacji GGK
Fragment prezentacji GGK
Rada IIP o standardach otwierania danych przestrzennych <br />
Fragment prezentacji S. Biernata
Fragment prezentacji S. Biernata

Wiadomo, że trzeba otwierać. Ale jak?

Zagadnienie otwierania geodanych omówił dr Stanisław Biernat z wrocławskiej firmy SHH, skupiając się przede wszystkim na formatach. Podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę, że uwalniając swoje rejestry, wiele instytucji wciąż publikuje je w przestarzałych rozszerzeniach, jak np. SHP, co niekiedy prowadzi do utraty pewnych informacji. Zamiast tego zdecydowanie lepiej stosować otwarte standardy rozwijane przez Open Geospatial Consortium (OGC). Patrząc chociażby na zasoby Geoportalu, widać, że już teraz w naszym kraju powszechnie wykorzystujemy takie rozwiązania OGC jak: GML, WMS czy WFS. Ale z drugiej strony szerokie spektrum standardów tej organizacji jest wciąż mało popularne. Tylko które z nich są warte wdrożenia?

Zdaniem Stanisława Biernata, by skutecznie otwierać dane, przede wszystkim należy zapewnić użytkownikom możliwie najszerszy wybór opcji korzystania ze swoich zasobów. Jako przykład pokazał serwis przygotowany przez firmę SHH dla Urzędu Miasta Lublina. Pobierając na przykład model 3D zabudowy, można tu wskazać nie tylko zakres przestrzenny danych, ale także ich format, szczegółowość czy układ odniesienia. Jak przekonywał Stanisław Biernat, zapewnienie tak szerokich możliwości wyboru pozwala użytkownikom wykorzystać uwolnione zbiory w bardzo szerokim zakresie, w tym w takich nowatorskich zastosowaniach jak: modelowanie informacji o budynkach (BIM), internet rzeczy (IoT), rzeczywistość wirtualna i rozszerzona (VR i GR) czy uczenie maszynowe.

W ocenie przedstawiciela SHH zagadnienie to jest na tyle złożone, że warto powołać zespół ekspercki, który mógłby przygotować krajowe wytyczne w tym zakresie. Dziś bowiem dostępne rządowe dokumenty jedynie w ogólnikowy sposób odnoszą się do uwalniania danych przestrzennych.

W dyskusji towarzyszącej temu wystąpieniu zastanawiano się m.in., czy podobne mechanizmy jak w Lublinie nie mogłyby zostać wdrożone w Geoportalu. Mankamentem rządowego serwisu mapowego jest chociażby udostępnianie ortofotomapy czy danych wysokościowych w niewygodnym podziale na arkusze. Główny geodeta kraju Waldemar Izdebski podkreślił jednak, że przygotowanie takich, a nie innych mechanizmów to świadoma decyzja. Na ich podstawie zewnętrzne podmioty mogą bowiem łatwo zbudować własne rozwiązania znacząco usprawniające pobieranie danych. I takie aplikacje faktycznie powstają, czego przykładem są chociażby wtyczki do QGIS – zaznacza GGK.

Polskie usługi wzorem dla Europy

Tradycyjnym elementem każdego posiedzenia Rady IIP jest prezentacja nowości w Geoportalu. Tym razem Waldemar Izdebski zwracał uwagę m.in. na udostępnienie kodów QR linkujących do wersji mobilnej serwisu, uruchomienie przeglądarki danych z lotniczego skaningu, a także na publikację obrazów intensywności czy chmur punktów w skompresowanym formacie LAZ. Jak podkreślił GGK, naczelnym celem tych działań jest dalsze zwiększanie liczby użytkowników Geoportalu. I już widać, że przynosi to efekty – w listopadzie z rządowego serwisu mapowego skorzystało bowiem rekordowe 720 tys. internautów. Na tym jednak GGK nie chce poprzestać, gdyż liczy, że wkrótce miesięczna liczba użytkowników przekroczy milion.

Szczególną uwagę podczas swojego wystąpienia Waldemar Izdebski zwrócił na niedawny udział GUGiK w dwóch międzynarodowych konferencjach – EuroGeographics oraz Stałego Komitetu ds. Katastru (PCC). W ich trakcie Urząd prezentował krajowe usługi integracji oraz program otwierania danych. Oba te zagadnienia spotkały się z na tyle dużym zainteresowaniem innych krajów, że GUGiK chce opublikować ich szczegóły na forum europejskim w formie tzw. dobrych praktyk.

Wreszcie postęp w cyfryzacji danych planistycznych

Podczas posiedzenia głos zabrała także wiceminister rozwoju Anna Kornecka, która poinformowała o postępach w cyfryzacji danych dotyczących planowania przestrzennego. Zwróciła uwagę na nowe rozporządzenie, które szczegółowo reguluje te kwestie, a także na wsparcie resortu dla gmin, które ma ułatwić dostosowanie swoich aktów planowania przestrzennego do nowych wymogów.

Następne posiedzenie Rady IIP wyznaczono na 10 lutego.

Jerzy Królikowski

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Dobry dzień W ArcGISie jak chciałem sobie wybierać arkusze NMT do pobrania to okienko wywalało błąd JS, bo wymyślili sobie tam manierę robienia fajnych rozwijanych list, które nie wszędzie działają. QGIS w jednej z ostatnich wersji za to na dwóch komputerach po prostu się zawieszał przy odpytywaniu serwera. Co do danych z ewidencji, to nie można na wstępie zgrać tego całego koksu jaki jest dostępny przez integrację ewidencji? ULDK działa na większości obszarów, zresztą idzie wyciągnąć większość wfsów które stoją za tą usługą - skoro mi sie udaje, to czemu dla nich to jest taki problem?
odpowiedz zgłoś
odp: Dobry dzień Przecież to nie miało być proste. To miało skłonić wszystkich do używania narzędzi jakich życzy sobie GGK. Czyli uwalniamy dane ale tylko jeśli będziesz miesiąc po nie klikał. WFSy są dostępne tak jak dane ale GUGiK nie da pobrać danych w paczkach bo się okaże że usługi geoportalu zanotują spektakularny spadek użycia. Temat usług nie dotyczy wms z Geomatyki Kraków które według ustawy powinny być dostępne powszechnie i nieodpłatne bo ich producent blokuje dostęp spoza ip GUGiK. Także skoro jak widzęczasem to czyta, to uprzejmie proszę Go o zapoznanie sięz ustawą o IIP.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Dobry dzień do geoinformatyka - producent jest podmiotem prywatnym i nie ma nic w ustawie o IIP napisane nt. usług WMS. Jak masz z tym problem to wyszukaj sobie Ctrl F i przestań bajdurzyć. A ustawa obliguje do stosowania samorządy, a nie producenta takiego czy innego.
zgłoś
odp: odp: Dobry dzień Czyli producent nie będzie miał nic przeciwko kontroli wojewodów zgodności z krajowymi ramami interoperacyjności ? Kontrolę oprogramowania oczywiście, bo tak się składa że mimo że producent jest podmiotem prywatnym to jeśli jego oprogramowanie jest używane w urzędach to musi wypełnić warunki prawne. Oczywiście mozesz użyć ctr f i poszukać kcd w tabeli. Gwarantuje że nie znajdziesz.
zgłoś
odp: odp: Dobry dzień Natomiast co do usługi WMS myślę że producent powinien przeczytać książkę GGK to może się wtedy dowie co to takiego usługa przeglądania. Może też się dowiedzieć telefonicznie lub na jednym z licznych spotkań dlaczego usługi WMS które są wystawiane z powiatów w kierunku GUGiK powinny być ogólnodostępne.
zgłoś
odp: odp: Dobry dzień bardzo proszę mnie nie straszyć. Oczywistością jest, że nie ma w tekście kcd. Proszę wskazać, w którym akcie prawa polskiego znajdę WMS oraz WFS. Wtedy możemy zacząć rozmawiać o ich wykorzystaniu.
zgłoś
odp: odp: Dobry dzień Skoro ich nie ma czemu je Państwo udostępniacie ? Bo tak się składa że widzę WMS udostępniane przez systemy Geomatyki tylko próba ich podłączenia kończy się informacją o błędnym IP. Czy podłączenie WMS z wykazu na stronie geoportalu traktujecie wówczas Państwo jako próba nieautoryzowanego dostępu :):) ? Nie można mówić że nie ma WMS i wystawiać WMS, to taka logiczna sprzeczność. Co do straszenia proszę o informację na jakiej podstawie prawnej Turboewid wymienia dane Skarbu Państwa jakim są dane Zasobu w KCD - bazując na argumencie powyżej o potrzebie literalnego wpisu w przepisach rozumiem że w jakimś przepisie jest ów KCD ? :):)
zgłoś
odp: odp: Dobry dzień Nie odpowiedział pan/pani na pytanie i zadał/a trzy nowe. To nie jest forma dyskusji, a słowna łobuzerka.
zgłoś
odp: odp: Dobry dzień Pytanie ma na końcu znak zapytania. Widzi je Pan gdzieś w swoich wypowiedziach ? Natomiast łobuzerka to takie słowa jak np. bajdurzyć którego był Pan uprzejmy użyć. Usługa wyszukiwania i przeglądania zdefiniowana jest w ustawie o IIP, Główny Geodeta Kraju nadzorujący geodezję utożsamia ją z WMS co panu wskazałem co jeszcze mam napisać żeby pan bardziej rozumiał a mniej obrażał ?
zgłoś
odp: odp: Dobry dzień Proszę wskazać, w którym akcie prawa polskiego znajdę WMS oraz WFS - to prośba o odpowiedź. Nie ma znaku zapytania na końcu z natury rzeczy. Czy zawsze jak oczekuje się od pana konkretnej odpowiedzi to odsyła pan do ggk?
zgłoś
odp: odp: Dobry dzień To proste ewidencje zbiorów i usług prowadzi Główny Geodeta Kraju na podstawie ustawy o IIP. W kilku powiatach ich przedstawiciele wskazali usługi WMS i nazwali je usługami przeglądania w formalnym udokumentowanym zgłoszeniu do GGK. Na podstawie ww. ustawy oraz prowadzonej w jej trybie przez GGK ewidencji zbiorów i usług stwierdzam, że próby połączenia się z usługami przeglądania wskazanymi przez upoważnione organy kończą się informacjami o błędnym IP co narusza przepis ustawy o Infrastrukturze Informacji Przestrzennej o powszechnym i nieodpłatnym dostępie.
zgłoś
odp: odp: Dobry dzień Przepraszam najmocniej, ale od którego momentu tzw. udokumentowane zgłoszenie kliku powiatów stanowi prawo w naszym państwie? Chyba przespałem jakieś posiedzenie sejmu, na którym to przegłosowano.
zgłoś
odp: odp: Dobry dzień Od czasu jak robi to w trybie art 13 ust 3 ustawy o IIP. Wszelkie zgłoszone wtedy usługi stanowią element infrastruktury informacji przestrzennej w myśl ustawy. Ja mam to Panu pisać ?
zgłoś
Serio?! "naczelnym celem tych działań jest dalsze zwiększanie liczby użytkowników Geoportalu.." Izdebski, 2020 Zgłaszam jako cytat roku! Naczelnym celem powinno być: większa dostępność, sprawność działania, użyteczność czy zadowolenie użytkownika. Robienie statystyk typu: dzisiaj mielismy XX tys. wejść, nic nie mówi. Równie dobrze mogło to być 2 tys. osób i 500 tys. robotów automatycznie pobierających dane. Przy czym 1 tys. osób, klęło przez cały czas, że warstwy się nie ładują, lub trwa to wieczność, lub nie mogło w prosty i przystępny sposób użyć, skonsumować czy pobrać danych np. do pracy w GIS... ŻENADA!
 2 
odpowiedz zgłoś
"świadoma decyzja" Czyli niewygodny podział na arkusze jest po to, żeby zewnętrzne podmioty zbudowały własne rozwiązania, dzięki którym to pobieranie będzie wygodniejsze... Żelazna logika ;) I do tego takie podejście zwiększa PKB!
 3 
odpowiedz zgłoś
List otwarty to nie jest, ale może warto poczytać jeśli ktoś chce pobierać darmowe dane z GUGiK szybciej http://geoinformatyka.com.pl/pobieranie-darmowych- danych-z-geoportalu-ortofotomapy-nmt-las-bdot10k/
 3 
odpowiedz zgłoś
Czy Rada opiniowała prezentowany przez panią Minister projekt rozporządzenia ? Czy rada opiniowała projekt rozporządzenia w sprawie PRNG, czy też rola rady to teraz wysłuchiwanie prezentacji i marzeń GGK. Polskie usługi wzorem dla Europy rozbawiły mnie do łez. Wystarczy wejść na stronę walidacji usług Inspire https://inspire.ec.europa.eu/validator/ żeby po wynikach zobaczyć dlaczego.
 4 
odpowiedz zgłoś
Jak zwykle w chmurach Twarde dane z: "Jak trudno zdobyć dane EGiB ze wszystkich powiatów?" (Geoforum 4.12.2020 r.). Najczęściej był to SWDE (223 jednostki), rzadziej GML (120), DXF (22) i SHP (8).
 3 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS