wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-30| Mapy, Prawo

Ważny krok w kierunku cyfryzacji planów zagospodarowania przestrzennego [aktualizacja]

31 października wchodzą w życie przepisy, które wprowadzają obowiązkową cyfrową formę aktów planowania przestrzennego (APP), w tym miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.


Ważny krok w kierunku cyfryzacji planów zagospodarowania przestrzennego [aktualizacja] <br />
Źródło: KI MPZP
Źródło: KI MPZP
Ważny krok w kierunku cyfryzacji planów zagospodarowania przestrzennego [aktualizacja] <br />
Plany włączone do usługi KI MPZP: wektorowe (niebieski), rastrowe (zielony)
Plany włączone do usługi KI MPZP: wektorowe (niebieski), rastrowe (zielony)
Ważny krok w kierunku cyfryzacji planów zagospodarowania przestrzennego [aktualizacja] <br />
Opracowanie MIiR na podstawie danych GUS
Opracowanie MIiR na podstawie danych GUS

Źródłem tych zmian jest ustawa z 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw, która nowelizuje m.in. ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak napisano w jej uzasadnieniu, dotychczas zbiory w zakresie zagospodarowania przestrzennego tworzone były w ramach fakultatywnych działań samorządów, przez co ich pokrycie kraju było niekompletne. Przygotowywano je ponadto w różnych formatach i strukturach.

Przepisy wchodzące właśnie w życie wprowadzają obowiązek tworzenia i aktualizowania cyfrowych zbiorów danych dla APP (a więc: planów zagospodarowania województwa, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planów odbudowy i rewitalizacji) w formie rastra z georeferencją wraz z metadanymi, wektorwym zasięgiem dokumentu oraz odniesieniem do treści dokumentu powiązanego. Szczegóły techniczne ma określać rozporządzenie ws. zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego. W chwili pisania tego artykułu nie zostało ono jeszcze opublikowane w Dzienniku Ustaw – można się spodziewać, że nastąpi to jeszcze dziś*.

Nowe przepisy nie oznaczają jednak, że już od soboty wszystkie tego typu akty będą mieć formę cyfrową. Na digitalizację swoich danych planistycznych samorządy mają czas do końca kwietnia 2022 roku.

Przymiarki do cyfryzacji planowania przestrzennego czynione są już od wielu lat, dopiero jednak te przepisy wprowadzają podstawowe zmiany w tym zakresie. Piszemy „podstawowe”, bo prawo mogłoby iść zdecydowanie dalej, np. wymagać przygotowania APP w formie wektorowej. Jak wynika z informacji oferowanych przez usługę Krajowa Integracja MPZP, wektorowe plany miejscowe posiada już 329 gmin, rastry dostępne są zaś w kolejnych 1019 gminach (patrz mapa obok). Autorzy ustawy uznali jednak, że priorytetem jest szybkie i relatywnie tanie dojście do jednolitej w skali kraju formy tych danych. Już samo to wprowadzi zupełnie nową jakość w realizacji procesu inwestycyjnego – zapewniają twórcy przepisów.

Nowe regulacje mają być także ważnym krokiem we wdrażaniu dyrektywy INSPIRE dotyczącej budowy europejskiej infrastruktury informacji przestrzennej (IIP). Pozwolą bowiem przygotować jednolite w skali kraju zbiory danych dla tematu „zagospodarowanie przestrzenne” zgodne z tymi unijnymi przepisami. Dotychczas ich brak mocno zaniżał wskaźniki zgodności naszej IIP z INSPIRE.

Jak wyliczono w załączonej do projektu nowelizacji ocenie skutków regulacji, łączny koszt cyfryzacji APP w skali kraju i dostosowania ich do nowych przepisów wyniesie około 9,1 mln zł, czyli raptem 3,7 tys. zł w przeliczeniu na gminę.

*AKTUALIZACJA: Rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii z 26 października 2020 r. w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw (poz. 1916).

Jerzy Królikowski

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS