wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-02| GIS, Mapy, Prawo

Rząd pomoże w cyfryzacji i publikacji planów zagospodarowania przestrzennego

W piątek (30 października) opublikowano rozporządzenie, które reguluje cyfrową formę aktów planowania przestrzennego. Jednocześnie rząd zapowiada działania, które ułatwią samorządom dostosowanie swoich dokumentów do tych wymogów, a obywatelom zapewnią wygodny dostęp do tych danych przez internet.


Rząd pomoże w cyfryzacji i publikacji planów zagospodarowania przestrzennego
Rząd pomoże w cyfryzacji i publikacji planów zagospodarowania przestrzennego

Czego dotyczy rozporządzenie?

Rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii z 26 października 2020 r. w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego obowiązuje od 31 października. Zgodnie jednak z niedawną nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym samorządy mają czas do końca października 2022 roku, by dostosować swoje akty planowania przestrzennego (APP) do tych regulacji.

– W ministerstwie podejmujemy działania, dzięki którym ułatwiony będzie dostęp do jednolitej, wiarygodnej i kompletnej informacji o planowanym zagospodarowaniu przestrzennym w całym kraju, w trybie on-line – mówi wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. – Przygotowane przez nas rozwiązania, które wprowadzają standardy danych planistycznych, ułatwią i przyspieszą realizację inwestycji. Korzyści odniosą zarówno jednostki samorządu terytorialnego (JST), jak i obywatele. JST będą mogły prowadzić monitoring stanu prac planistycznych w sposób bardziej efektywny. Obywatel będzie mógł zaś on-line sprawdzić czy działka, którą chce zakupić, zlokalizowana jest na terenie objętym miejscowym planem – dodaje.

Nowe przepisy obejmują następujące akty:

 • plany zagospodarowania przestrzennego województwa,
 • studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego,
 • miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP),
 • miejscowe plany odbudowy,
 • miejscowe plany rewitalizacji.

Dla wyżej wymienionych dokumentów należy przygotować cyfrowe zbiory danych przynajmniej w zakresie:

 • zasięgu przestrzennego obowiązywania danego aktu w postaci wektorowej,
 • rysunku aktu w postaci rastra z odniesieniem przestrzennym (georeferencją),
 • odniesienia do treści dokumentu powiązanego.

Rozporządzenie uszczegóławia m.in.:

 • klasyfikację rodzajów zbiorów tworzonych i prowadzonych w ramach tematu „zagospodarowanie przestrzenne”;
 • typy i atrybuty obiektów przestrzennych ujętych w zbiorach oraz stosowane listy kodowe;
 • powiązania pomiędzy obiektami i atrybutami, w tym relacje czasowe, przestrzenne i topologiczne;
 • ograniczenia dotyczące typów obiektów lub ich cech (atrybutów, związków, operacji);
 • sposób tworzenia identyfikatorów zbioru i obiektu przestrzennego;
 • układy współrzędnych, w których określana jest lokalizacja przestrzenna obiektów;
 • formaty danych udostępniania zbioru;
 • strukturę i zakres metadanych infrastruktury informacji przestrzennej w zakresie zagospodarowania przestrzennego.

Jakie ułatwienia szykuje rząd?

Jak wyliczono w projekcie nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, łączny koszt cyfryzacji APP w skali kraju i dostosowania ich do nowych przepisów wyniesie około 9,1 mln zł, czyli 3,7 tys. zł w przeliczeniu na gminę.

By ułatwić te działania, na specjalnie przygotowanej stronie internetowej MRPiT (https://www.gov.pl/web/zagospodarowanieprzestrzenne) zostaną udostępnione aspekty techniczne tworzenia danych przestrzennych APP, w tym specyfikacje danych wraz ze schematami aplikacyjnymi zapisanymi w UML i GML, wyjaśnienia oraz narzędzia informatyczne.

Na stronie tej niebawem ukaże się także narzędzie do cyfryzacji APP w postaci wtyczki do otwartego oprogramowania QGIS o nazwie „Wtyczka APP”. Zostanie również uruchomiony walidator, który w trybie on-line pozwoli sprawdzić poprawność danych przestrzennych oraz metadanych.

GUGiK ułatwia wyszukiwanie i przeglądanie MPZP w internecie

W związku z nowymi przepisami Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił Rejestr MPZP – ma on zapewnić obywatelom i przedsiębiorcom jeszcze łatwiejszy dostęp do danych planistycznych przez internet. Dzięki niemu użytkownik może w jednym miejscu przeszukiwać APP, zapoznać się z treścią uchwały w formacie PDF i przejść bezpośrednio do prezentacji mapowej planu w Geoportalu.

Na dziś w rejestrze znajduje się już ponad 20 tys. planów zagospodarowania, co stanowi prawie połowę wszystkich obowiązujących MPZP w Polsce. Rejestr jest na bieżąco uzupełniany i GUGiK zachęca wszystkie JST i dostawców technologii w tym zakresie do aktywnego włączania swoich zbiorów.

Rejestr MPZP dostępny jest pod adresem integracja.gugik.gov.pl/mpzp oraz z poziomu usługi Krajowa Integracja MPZP.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Koszt cyfryzacji 3,7 tys. zł na gminę Ha ... ha ... ha
 2 
odpowiedz zgłoś
to znaczy że np. Pan Karol będzie musiał poczekać z walidacją tych nowoczesnych narzędzi. Dzięki temu ponarzeka okresie świątecznym, a nie teraz.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: to znaczy A co to jest walidacja narzędzi ?
odpowiedz zgłoś
Co to znaczy niebawem ? Czytam, Narzędzie do cyfryzacji APP - już niebawem.
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS