Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-12-01| GIS

Przeglądaj chmury punktów w Geoportalu

Geoportal został dziś rozbudowany o narzędzie pozwalające na wyświetlanie i analizę w trzech wymiarach chmur punktów z lotniczego skanowania laserowego.


Przeglądaj chmury punktów w Geoportalu <br />
Wyświetlanie punktów z klasy budynków
Wyświetlanie punktów z klasy budynków
Przeglądaj chmury punktów w Geoportalu <br />
Generowanie przekrojów
Generowanie przekrojów
Przeglądaj chmury punktów w Geoportalu <br />
Wykonywanie pomiarów
Wykonywanie pomiarów

By uruchomić narzędzie, należy przybliżyć się do obszaru zainteresowania, kliknąć mapę prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać opcję „Widok chmury punktów”.

Otworzy się wówczas nowe okno, w którym możemy przeglądać chmurę punktów ALS dla pojedynczego arkusza. Klikając przycisk w lewym górnym rogu, rozwiniemy menu, które umożliwia edytowanie wizualizacji. Dostępne tu funkcje pozwalają regulować np. liczbę wyświetlanych punktów, pole widzenia, styl prezentacji punktów oraz tło, a także włączać i wyłączać widoczność poszczególnych klas punktów (np. budynków, terenu czy roślinności). Narzędzie oferuje ponadto funkcje do wykonywania pomiarów odległości, powierzchni czy objętości, generowania przekrojów czy dodawania adnotacji. Możemy tu także uruchamiać wirtualne przeloty przez chmurę punktów.

Obecnie funkcja umożliwia przeglądanie danych dla obszarów: Krakowa, Warszawy, Gdańska, Sopotu, Gdynii, Zamościa, Poznania, Wrocławia oraz obszaru Tatr i Półwyspu Helskiego. Docelowo ma być dostępna dla całego kraju. Jak zastrzegają administratorzy serwisu, ponieważ niektóre dane zostały przygotowane bez kolorowania RGB, w takim przypadku należy zmienić domyślny sposób prezentacji, ustawiając odpowiedni atrybut w ustawieniach narzędzia (Scene > Properties > Attribute).

Narzędzie udostępnione na Geoportalu bazuje na otwartym oprogramowaniu Potree. Dzięki temu, że wykorzystuje ono technologię WebGL, jego uruchomienie nie wymaga instalacji żadnych programów ani rozszerzeń – wystarczy aktualna przeglądarka internetowa.

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS