Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-27| Teledetekcja

Pięć nowych satelitów ICEYE skutecznie umieszczonych na orbicie

Firma ICEYE poinformowała o zwieńczonym powodzeniem największym do tej pory jednorazowym rozszerzeniu swojej konstelacji satelitarnej. W przestrzeni kosmicznej znalazło się naraz aż pięć nowych jednostek. Udane wystrzelenie urządzeń przyczynia się do dalszego powiększenia najliczniejszej na świecie konstelacji satelitów wyposażonych w radar SAR.


Pięć nowych satelitów ICEYE skutecznie umieszczonych na orbicie

Cieszące się fińsko-polskim rodowodem przedsiębiorstwo ICEYE plasuje się na pozycji globalnego lidera, jeśli chodzi o monitorowanie zmian na powierzchni Ziemi z wykorzystaniem satelitów radarowych, w tym w rozwiązaniach dotyczących reagowania w przypadku powodzi oraz innych katastrof naturalnych. Pięć nowych sensorów tego operatora zostało 25 maja br. wyniesionych w kosmos w ramach startu współdzielonego Transporter-5, realizowanego przez EXOLAUNCH, na pokładzie rakiety Falcon 9 od SpaceX. Rakieta nośna poleciała z przylądka Canaveral na Florydzie. Ze wszystkimi pięcioma nowymi satelitami ICEYE kontrolerom misji udało się nawiązać łączność radiową.

Dwa z pięciu najnowszych sensorów to ogółem druga i trzecia jednostka spośród tych, jakie zostały dotąd zbudowane, licencjonowane oraz są obsługiwane przez ICEYE US. Począwszy od 2018 r. ICEYE i ICEYE US rozmieściły łącznie 21 satelitów, w tym urządzenia realizujące misje komercyjne, jak i sensory w pełni dedykowane dla konkretnych klientów.

Konstelacja satelitów ICEYE została zbudowana tak, by zapewnić klientom godne zaufania i często napływające zobrazowania, umożliwiające szybkie wykrywanie i śledzenie zmian na powierzchni Ziemi, niezależnie od pory dnia i warunków pogodowych. Tego typu zdolności mają kluczowe znaczenie dla użytkowników rządowych i komercyjnych w różnych sektorach, w tym na przykład w ubezpieczeniach, w zarządzaniu kryzysowym i likwidowaniu skutków katastrof naturalnych, w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obronności oraz pomocy humanitarnej czy monitorowaniu zmian klimatu.

Na przestrzeni kilku lat zespół ICEYE wystrzelił 21 małych satelitów na rzecz obrazowania radarowego, co stanowi godne uwagi osiągnięcie – mówi Rafał Modrzewski, prezes zarządu i współzałożyciel ICEYE. – Świat potrzebuje tych źródeł obiektywnych, prawdziwych danych bardziej niż kiedykolwiek. Dzięki temu wystrzeleniu zwiększymy efektywność oraz możliwość dalszego wspierania naszych klientów i naszego rozwoju na obecnych i wschodzących rynkach – dodaje.

Środowy start obejmował także drugiego i trzeciego satelitę zbudowanego, licencjonowanego i obsługiwanego przez ICEYE US. ICEYE US jest spółką zależną ICEYE. Na początku zeszłego roku ten amerykański podmiot uruchomił zakład produkcji satelitów w swojej siedzibie w Irvine, w stanie Kalifornia. Świeżo wystrzelone satelity ICEYE US są licencjonowane przez Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA) i będą obsługiwane i kontrolowane wyłącznie z należącego do firmy i działającego w trybie 24/7 Centrum Operacji Misji w Irvine.

Poszerzenie naszej floty satelitów zbudowanych w USA to kluczowy krok zwiększający zdolności firmy, jeśli chodzi o wspieranie naszych klientów rządowych w USA – mówi Jerry Welsh, prezes zarządu ICEYE US. – Obserwujemy zmianę w podejściu amerykańskiego i międzynarodowego sektora rządowego, który obecnie chce w pełni wykorzystywać i integrować komercyjne technologie teledetekcyjne w swoich systemach zbierania danych – podkreśla.

Dwa z nowo wystrzelonych satelitów przekazywane są bezpośrednio Brazylijskim Siłom Powietrznym. Siły Powietrzne Brazylii będą posługiwać się satelitami na rzecz wspierania bezpieczeństwa narodowego oraz dla celów związanych z ochroną środowiska. Mając na uwadze często występujące w Brazylii zachmurzenie, satelity SAR, które mogą obrazować Ziemię czy to w nocy, czy przez pokrywę chmur, są szczególnie przydatne do gromadzenia potrzebnych informacji.

Jeszcze przed końcem 2022 r. przedsiębiorstwo ICEYE planuje dołożenie do pięciu kolejnych satelitów do swojej konstelacji, wliczając w to następne jednostki zbudowane przez ICEYE US.

Materiały prasowe ICEYE


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS