wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-26| Teledetekcja

Na orbitę trafiło mnóstwo nowych satelitów teledetekcyjnych

W ramach misji Transporter-5 firmy SpaceX 25 maja udało się z powodzeniem wystrzelić na orbitę okołoziemską aż 59 satelitów. Wśród nich nie zabrakło sensorów teledetekcyjnych należących do różnych komercyjnych konstelacji.


Na orbitę trafiło mnóstwo nowych satelitów teledetekcyjnych <br />
fot. SpaceX
fot. SpaceX

Operacja była bardzo ważna m.in. dla polsko-fińskiej firmy Iceye. Dzięki niej udało się bowiem wystrzelić aż 5 kolejnych małych satelitów radarowych SAR – każdy o wadze około 100 kg. W efekcie konstelacja Iceye liczy już 21 aparatów, co jeszcze bardziej skraca ich czas rewizyty.

Nowym radarem w przestrzeni kosmicznej może pochwalić się również amerykańska firma Umbra. Udało jej się bowiem umieścić już trzeciego satelitę SAR oferującego zobrazowania w rozdzielczości do 15 cm.

Z kolei argentyńska firma Satellogic zyskała cztery nowe satelity optyczne. Tym samym jej wysokorozdzielcza konstelacja Aleph-1 liczy już 26 aparatów.

Częścią misji Transporter-5 były także trzy satelity HawkEye 360, które monitorują lokalizację źródeł sygnałów radiowych, w tym np. zakłóceń GPS. Rakieta nośna Falcon 9 wyniosła ponadto 3 kanadyjskie mikrosatelity GHGSat przeznaczone do monitoringu gazów cieplarnianych oraz dwa amerykańskie aparaty będące częścią komercyjnej konstelacji meteorologicznej GeoOptics.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS