Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-04-01| Teledetekcja

Wysokorozdzielcza konstelacji Aleph-1 rośnie w siłę

Już w nadchodzącym kwartale argentyńska firma Satellogic zamierza wystrzelić 5 kolejnych wysokorozdzielczych satelitów obserwacyjnych ÑuSats tworzących konstelację Aleph-1.


Wysokorozdzielcza konstelacji Aleph-1 rośnie w siłę <br />
Kraków na zdjęciach z konstelacji Aleph-1 (kompozycja RGB)
Kraków na zdjęciach z konstelacji Aleph-1 (kompozycja RGB)
Wysokorozdzielcza konstelacji Aleph-1 rośnie w siłę <br />
Kraków na zdjęciach z konstelacji Aleph-1 (kompozycja CIR)
Kraków na zdjęciach z konstelacji Aleph-1 (kompozycja CIR)

W marcu br. firma Satellogic Inc. ogłosiła zakończenie testów 5 kolejnych satelitów, które na początku rozpoczynającego się kwartału 2022 roku mają być umieszczone na orbicie LEO. Satelity zostaną wyniesione w przestrzeń kosmiczną z przylądka Canaveral na Florydzie przy użyciu rakiety Falcon 9 w ramach misji SpaceX Transporter-4 (program SpaceX Rideshare). Niebawem wdrożony zostanie zatem nowy model satelity Satellogic – Mark V, który będzie dostarczać produkty jeszcze wyższej jakości. Pozostałe 4 satelity to wersje ulepszonych statków kosmicznych ÑuSats Mark IV, w których rozbudowano możliwości przechowywania danych oraz zmodyfikowano systemy manewrowe i nawigacyjne.

Do tej pory na niską orbitę okołobiegunową (LEO) z powodzeniem wyniesiono już 22 satelity ÑuSats o wymiarach 43 x 45 x 75 cm i wadze 37 kg. Konstelacja zarządzana jest przez firmę Satellogic, partnera European Space Imaging (EUSI) specjalizującego się w obserwacjach Ziemi (EO).

Satellogic dostarcza obrazy wielospektralne (4 kanały; RGB + NIR) o submetrowej rozdzielczości przestrzennej. Podstawowy produkt ma rozdzielczość 99 cm GSD, a „SuperResolution” – 70 cm GSD. Zwiększona rozdzielczość przestrzenna otrzymywana jest przy użyciu zastrzeżonych przez Satellogic procedur przetwarzania obrazu.

Produkty dostarczane są po zastosowaniu korekcji: sensora, radiometrycznej, geometrycznej oraz procesu ortorektyfikacji. Oferowane są również obrazy hiperspektralne charakteryzujące się 29 kanałami spektralnym (zakres: 460–830 nm) i rozdzielczością przestrzenną 25 m GSD, których zastosowanie w badaniach środowiska (np. rolnictwo, leśnictwo, ochrona środowiska) może okazać się nieocenione, szczególnie w sytuacji fuzji z danymi o bardzo wysokiej rozdzielczości (np. 70 cm GSD). Dodatkowo na satelicie zamontowano kamery rejestrujące 60 sekundowe filmy Full-Motion Video (FMV) w rozdzielczości przestrzennej 1 m GSD.

Do końca 2022 r. na orbicie LEO mają być umieszone łącznie 34 satelity konstelacji Aleph-1, a docelowo pojawi się ich aż ponad 200 sztuk. Przewidywany docelowy produkt ma posiadać rozdzielczość przestrzenną 30 cm i cechować się 40-krotną rewizytą w ciągu 1 dnia.

Autoryzowanym dystrybutorem danych Satellogic w Polsce jest firma ProGea 4D z Krakowa.

Źródło: ProGea 4D, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS