Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-05-24 | GIS, Teledetekcja

Satelity obliczyły wpływ wojny na rolnictwo Ukrainy

Wojna w Ukrainie rodzi coraz większe obawy o bezpieczeństwo żywnościowe świata. Na ile jednak ten konflikt w realny sposób wpływa na produktywność tamtejszego rolnictwa? Odpowiedź przynoszą analizy satelitarne wykonane przez firmy Creotech Instruments oraz Hexagon.


Ilustracja: Satelity obliczyły wpływ wojny na rolnictwo Ukrainy <br />
Wizualizacja wskaźnika NDVI dla fragmentu płd. Ukrainy
Wizualizacja wskaźnika NDVI dla fragmentu płd. Ukrainy
Ilustracja: Satelity obliczyły wpływ wojny na rolnictwo Ukrainy <br />
Analizowany obszar stanu upraw na Ukrainie
Analizowany obszar stanu upraw na Ukrainie
Ilustracja: Satelity obliczyły wpływ wojny na rolnictwo Ukrainy <br />
Średni wskaźnik NDVI w ostatnich latach dla całego badanego obszaru w Ukrainie
Średni wskaźnik NDVI w ostatnich latach dla całego badanego obszaru w Ukrainie

Dogodny klimat oraz świetne gleby sprawiły, że Ukraina stała się jednym z najważniejszych na świecie eksporterów żywności, np. pszenicy czy słonecznika. Intensywne działania wojenne, jakie toczą się w tym kraju od 24 lutego, sprawiają jednak, że wielu ukraińskich rolników nie było w stanie obsiać w tym roku swoich pól. Jaka jest jednak skala tego zjawiska i czy może mieć istotny wpływ na ceny żywności, a nawet na bezpieczeństwo żywnościowe świata? Wykorzystując analizę zobrazowań satelitarnych, zagadnienie to zbadały firmy Creotech Instruments oraz Hexagon.

Problemem nie tylko wojna

Wegetacja to okres, w którym roślina przechodzi pełen cykl rozwojowy. Obejmuje on fazy takie jak kwitnienie czy owocowanie. Ważna jest więc w tym czasie kompleksowa ochrona, która utrzymuje rośliny w dobrej kondycji i pozwala im radzić sobie z wieloma czynnikami pochodzenia naturalnego, do których zaliczyć trzeba m.in. zmiany atmosferyczne. Dlatego analitycy Creotech Instruments przeanalizowali dodatkowo wpływ czynników pogodowych na zmienność okresu wegetacyjnego w Polsce.

– Polska od lat zmaga się z deficytem wody w glebie. W celu weryfikacji wpływu czynników pogodowych na tereny uprawne naszego kraju, poddaliśmy analizie kilka obszarów w możliwie zbliżonej do Ukrainy szerokości geograficznej, dla tych samych przedziałów czasowych. Otrzymane wyniki na ten rok wyraźnie potwierdzają pogłębiające się opóźnienie okresów wegetacji roślin w Polsce – informuje Krzysztof Mysłakowski, business development manager z Creotech Instruments.

Na kondycję upraw negatywnie wpływają czynniki klimatyczne, które przekładają się m.in. na występujące susze. Obszarem, który w ostatnich latach mocno odczuwa to zjawisko, jest zdecydowana większość Europy, co ma duży wpływ na wspomniane uprawy. A toczące się działania wojenne w Ukrainie mają tutaj dodatkowy negatywny wpływ.

Znacznie mniej roślinności

W celu przeprowadzenia analizy obecnego stanu upraw w Ukrainie analitycy Creotech Instruments wraz z firmą Hexagon posłużyli się metodą polegającą na wykorzystaniu danych satelitarnych unijnego programu Copernicus, czyli zobrazowań optycznych pozyskanych za pomocą satelity Sentinel-2. Metodyka tego rodzaju analiz polega na wykorzystaniu współczynnika wegetacji NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) polegającego na odpowiednim przetworzeniu zobrazowań z wybranych kanałów spektralnych. Współczynnik ten pozwala precyzyjnie określić ogólny stan roślinności na danym obszarze.

Do przeprowadzenia analizy wpływu działań wojennych na stan upraw w Ukrainie eksperci wybrali 395 obszarów w południowo-wschodniej części kraju. Tereny te cechują się największym odsetkiem ziemi uprawnej w zakresie upraw takich jak pszenica, jęczmień, słonecznik czy warzywa. Otrzymane rezultaty wskazują, że na badanych terenach obecnie występuje znacznie mniej roślinności niż w latach ubiegłych.

Należy wspomnieć, że eksperci zbadali średni współczynnik wegetacji na tych samych obszarach, w latach 2020 i 2021, a także na przełomie marca i kwietnia oraz kwietnia i maja 2022 r. Rezultat? Średni współczynnik wegetacji jest ok. 30% niższy w porównaniu z poprzednimi latami.

Łącznie wykonano ponad 1400 analiz z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania Erdas Imagine do przetwarzania danych oraz M.App Enterprise służącego do prezentacji wyników dostarczonego przez wspomnianą wcześniej firmę Hexagon, która wspiera Creotech Instruments również w procesie analiz i interpretacji tych wyników.

– Otrzymane dane satelitarne wskazują, że na badanych terenach w Ukrainie obecnie występuje znacznie mniej roślinności niż w latach ubiegłych. Trwające działania wojenne mają na to niewątpliwe negatywny wpływ. Należy pamiętać, że Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów żywności – mówi Krzysztof Mysłakowski z Creotech Instruments. – Uwzględniając jednak opóźnione okresy wegetacyjne, również w Polsce, na ostateczne wnioski, jaki rzeczywisty wpływ na poziom upraw mają działania wojenne, musimy jeszcze poczekać – dodaje.


Drodzy Czytelnicy! By przeciwdziałać hejtowi i dezinformacji, redakcja portalu Geoforum.pl postanowiła zablokować możliwość komentowania wiadomości związanych z rosyjską agresją na Ukrainę

Źródło: Creotech Instruments, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   


zobacz też:

EO4UA: satelitarne wsparcie z Polski dla Ukrainy

Staraniem polskiej firmy CloudFerro oraz partnerów powołano inicjatywę EO4UA (Earth Observation for...

Zdezaktualizowane mapy spowalniają rosyjską armię

Inwazja na Ukrainę nie idzie zgodnie z planami m.in. dlatego, że rosyjscy żołnierze używają map...

DJI wstrzymuje sprzedaż dronów zarówno w Rosji, jak i Ukrainie

W obliczu wojny trwającej za naszą wschodnią granicą wiele firm postanowiło wycofać...

Satelitarna konstelacja BlackSky rekordowo szybko reaguje na wojnę w Ukrainie

W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę amerykańskiej firmie BlackSky...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w latach 1921-37 w ramach reformy rolnej rozparcelowano 2,469 mln hektarów gruntów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Chwastek (1930-2022)

Jerzy Chwastek (1930-2022)
Jerzy Chwastek urodził się 9 marca 1930 roku w Nasiechowicach koło Krakowa. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom inżyniera miernictwa górniczego (1952), magistra nauk technicznych z zakresu geodezji górniczej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1951
Powołanie Polskiej Akademii Nauk.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2