wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-24| GIS, Teledetekcja

Satelity obliczyły wpływ wojny na rolnictwo Ukrainy

Wojna w Ukrainie rodzi coraz większe obawy o bezpieczeństwo żywnościowe świata. Na ile jednak ten konflikt w realny sposób wpływa na produktywność tamtejszego rolnictwa? Odpowiedź przynoszą analizy satelitarne wykonane przez firmy Creotech Instruments oraz Hexagon.


Satelity obliczyły wpływ wojny na rolnictwo Ukrainy <br />
Wizualizacja wskaźnika NDVI dla fragmentu płd. Ukrainy
Wizualizacja wskaźnika NDVI dla fragmentu płd. Ukrainy
Satelity obliczyły wpływ wojny na rolnictwo Ukrainy <br />
Analizowany obszar stanu upraw na Ukrainie
Analizowany obszar stanu upraw na Ukrainie
Satelity obliczyły wpływ wojny na rolnictwo Ukrainy <br />
Średni wskaźnik NDVI w ostatnich latach dla całego badanego obszaru w Ukrainie
Średni wskaźnik NDVI w ostatnich latach dla całego badanego obszaru w Ukrainie

Dogodny klimat oraz świetne gleby sprawiły, że Ukraina stała się jednym z najważniejszych na świecie eksporterów żywności, np. pszenicy czy słonecznika. Intensywne działania wojenne, jakie toczą się w tym kraju od 24 lutego, sprawiają jednak, że wielu ukraińskich rolników nie było w stanie obsiać w tym roku swoich pól. Jaka jest jednak skala tego zjawiska i czy może mieć istotny wpływ na ceny żywności, a nawet na bezpieczeństwo żywnościowe świata? Wykorzystując analizę zobrazowań satelitarnych, zagadnienie to zbadały firmy Creotech Instruments oraz Hexagon.

Problemem nie tylko wojna

Wegetacja to okres, w którym roślina przechodzi pełen cykl rozwojowy. Obejmuje on fazy takie jak kwitnienie czy owocowanie. Ważna jest więc w tym czasie kompleksowa ochrona, która utrzymuje rośliny w dobrej kondycji i pozwala im radzić sobie z wieloma czynnikami pochodzenia naturalnego, do których zaliczyć trzeba m.in. zmiany atmosferyczne. Dlatego analitycy Creotech Instruments przeanalizowali dodatkowo wpływ czynników pogodowych na zmienność okresu wegetacyjnego w Polsce.

– Polska od lat zmaga się z deficytem wody w glebie. W celu weryfikacji wpływu czynników pogodowych na tereny uprawne naszego kraju, poddaliśmy analizie kilka obszarów w możliwie zbliżonej do Ukrainy szerokości geograficznej, dla tych samych przedziałów czasowych. Otrzymane wyniki na ten rok wyraźnie potwierdzają pogłębiające się opóźnienie okresów wegetacji roślin w Polsce – informuje Krzysztof Mysłakowski, business development manager z Creotech Instruments.

Na kondycję upraw negatywnie wpływają czynniki klimatyczne, które przekładają się m.in. na występujące susze. Obszarem, który w ostatnich latach mocno odczuwa to zjawisko, jest zdecydowana większość Europy, co ma duży wpływ na wspomniane uprawy. A toczące się działania wojenne w Ukrainie mają tutaj dodatkowy negatywny wpływ.

Znacznie mniej roślinności

W celu przeprowadzenia analizy obecnego stanu upraw w Ukrainie analitycy Creotech Instruments wraz z firmą Hexagon posłużyli się metodą polegającą na wykorzystaniu danych satelitarnych unijnego programu Copernicus, czyli zobrazowań optycznych pozyskanych za pomocą satelity Sentinel-2. Metodyka tego rodzaju analiz polega na wykorzystaniu współczynnika wegetacji NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) polegającego na odpowiednim przetworzeniu zobrazowań z wybranych kanałów spektralnych. Współczynnik ten pozwala precyzyjnie określić ogólny stan roślinności na danym obszarze.

Do przeprowadzenia analizy wpływu działań wojennych na stan upraw w Ukrainie eksperci wybrali 395 obszarów w południowo-wschodniej części kraju. Tereny te cechują się największym odsetkiem ziemi uprawnej w zakresie upraw takich jak pszenica, jęczmień, słonecznik czy warzywa. Otrzymane rezultaty wskazują, że na badanych terenach obecnie występuje znacznie mniej roślinności niż w latach ubiegłych.

Należy wspomnieć, że eksperci zbadali średni współczynnik wegetacji na tych samych obszarach, w latach 2020 i 2021, a także na przełomie marca i kwietnia oraz kwietnia i maja 2022 r. Rezultat? Średni współczynnik wegetacji jest ok. 30% niższy w porównaniu z poprzednimi latami.

Łącznie wykonano ponad 1400 analiz z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania Erdas Imagine do przetwarzania danych oraz M.App Enterprise służącego do prezentacji wyników dostarczonego przez wspomnianą wcześniej firmę Hexagon, która wspiera Creotech Instruments również w procesie analiz i interpretacji tych wyników.

– Otrzymane dane satelitarne wskazują, że na badanych terenach w Ukrainie obecnie występuje znacznie mniej roślinności niż w latach ubiegłych. Trwające działania wojenne mają na to niewątpliwe negatywny wpływ. Należy pamiętać, że Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów żywności – mówi Krzysztof Mysłakowski z Creotech Instruments. – Uwzględniając jednak opóźnione okresy wegetacyjne, również w Polsce, na ostateczne wnioski, jaki rzeczywisty wpływ na poziom upraw mają działania wojenne, musimy jeszcze poczekać – dodaje.


Drodzy Czytelnicy! By przeciwdziałać hejtowi i dezinformacji, redakcja portalu Geoforum.pl postanowiła zablokować możliwość komentowania wiadomości związanych z rosyjską agresją na Ukrainę

Źródło: Creotech Instruments, JK


«« powrótzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS