Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-04-22| Teledetekcja

Planet zapowiada konstelację Pelican z rekordową rozdzielczością

Już w przyszłym roku amerykańska firma Planet chce wystrzelić nowy typ satelitów obserwacyjnych, który zapewni zobrazowania Ziemi w znacznie lepszej rozdzielczości.


Planet zapowiada konstelację Pelican z rekordową rozdzielczością

Plan wyniesienia na orbitę okołoziemską nowego typu satelitów ochrzczonych jako Pelican ogłoszono już w zeszłym roku, podczas konferencji Planet Explore 2021. Nie podano jednak do publicznej wiadomości, jakie będą możliwości tej konstelacji. Ale teraz firma Planet wykłada karty na stół.

Jeśli chodzi o bodaj najważniejszy parametr, czyli rozdzielczość przestrzenną pozyskiwanych zobrazowań, to ma ona wynieść aż 30 cm. To tyle, co obecnie są w stanie zapewnić znacznie większe i droższe satelity WorldView-3 amerykańskiej firmy Maxar oraz PleiadesNeo europejskiego Airbusa. Z kolei sama firma Planet dostarcza obecnie zobrazowania z pikselem do 50 cm. Taką możliwość oferuje 21 aparatów serii SkySat.

Ale mocną stroną Pelicanów ma być nie tylko rozdzielczość. Planet chwali się także krótkim czasem rewizyty. Większość naszej planety będzie mogła być obrazowana nawet 12 razy dziennie, a niektóre regiony położone na umiarkowanych szerokościach geograficznych – nawet 30 razy dziennie.

Konkurencyjny ma być także czas dostarczania danych, a to dzięki wykorzystaniu satelitów telekomunikacyjnych firm trzecich.

Pierwsze aparaty serii Pelican mają trafić na orbitę na początku przyszłego roku. Cała konstelacja będzie liczyć do 32 satelitów.

Dodajmy, że oprócz tego firma Planet dysponuje również konstelacją PlanetScope składającą się z ponad 180 aparatów Dove i SuperDove. Dostarczają one zobrazowań Ziemi w rozdzielczości do 3 metrów.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama