Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-15| Teledetekcja, Firma

Planet stawia na satelity bardzo wysokiej rozdzielczości

Amerykańska firma Planet ogłosiła plan budowy Pelican – nowej konstelacji satelitów, które zaoferują zobrazowania Ziemi w bardzo wysokiej rozdzielczości oraz z krótkim czasem rewizyty.


Planet stawia na satelity bardzo wysokiej rozdzielczości
Na razie firma Planet nie ujawnia szczegółów planowanej konstelacji. Spółka nie zdradza chociażby, jaką rozdzielczość zobrazowań zaoferuje. W oficjalnym komunikacie prasowym podaje jedynie, że Pelican ma być kontynuacją misji SkySat, a ta pozyskuje obrazy z pikselem 50 cm. Firma zapewnia jednocześnie, że rozdzielczość będzie wystarczająca, by np. rozpoznać oznaczenia wymalowane na drodze.

Nową konstelację ma wyróżniać nie tylko rozdzielczość, ale i krótki czas rewizyty. Według zapewnień firmy Planet będzie on nawet 10-krotnie krótszy niż w przypadku satelitów SkySat. Ma to znacząco zredukować czas, jaki upływa pomiędzy zleceniem pozyskania zdjęcia, a jego dostarczeniem odbiorcy.

Starty pierwszych satelitów Pelican mają się rozpocząć już w przyszłym roku. Ich projektowanie i budowa odbywają się całkowicie siłami Planet. Jak przekonuje spółka, ma to tę zaletę, że pozwala łatwo modernizować satelity. Firma nie podaje jednocześnie, jaka będzie liczebność konstelacji – to uzależnione będzie od zapotrzebowania rynku.

To nie koniec nowości w ofercie Planet. Spółka rozbudowała bowiem swoją usługę Fusion Monitoring, która łączy dostarczane codziennie zobrazowania PlanetScope z innymi bazami danych. Dzięki aktualizacji serwis będzie korzystał również ze zobrazowań radarowych z europejskich satelitów Sentinel-1. W ocenie producenta nowa opcja sprawdzi się chociażby w zastosowaniach rolniczych. Pozwoli bowiem pozyskiwać informacje o uprawach niezależnie od pory dnia czy warunków pogodowych.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS