wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-30| Geodezja, Prawo, Imprezy

Spotkanie Służby Geodezyjnej i Kartograficznej z naciskiem na informatyzację

Ponad 900 przedstawicieli Służby Geodezyjnej i Kartograficznej wszystkich szczebli wzięło udział we wtorkowej (28 września) wideokonferencji zorganizowanej przez GUGiK.


Spotkanie Służby Geodezyjnej i Kartograficznej z naciskiem na informatyzację <br />
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Spotkanie Służby Geodezyjnej i Kartograficznej z naciskiem na informatyzację <br />
fot. GUGiK
fot. GUGiK

Oto Liderzy informatyzacji

Podczas spotkania główny geodeta kraju Waldemar Izdebski wyróżnił powiaty z największą liczbą operatów elektronicznych. Tytuł „Liderów informatyzacji” w kategorii największy procent przyjętych e-operatów w okresie styczeń – sierpień 2021 r. otrzymali:

 • I miejsce – miasto Łomża ze wskaźnikiem na poziomie 98,69%,
 • II miejsce – powiat strzeliński (98,17%),
 • III miejsce – powiat bieruńsko-lędziński (97,71%).

W kategorii największa liczba przyjętych operatów elektronicznych w okresie styczeń – sierpień 2021 r. na podium znaleźli się:

 • I miejsce – powiat kartuski (7570 operatów),
 • II miejsce – powiat krakowski (5966),
 • III miejsce – powiat poznański (5684).

O informatyzacji i nowych przepisach

Przebieg spotkania w szczegółach zrelacjonował nam jeden z jego uczestników. Na wideokonferencji omawiano m.in. zagadnienie kwalifikacji gruntów do użytku „B” w świetle nowych przepisów ws. EGiB (kontrowersje w tym zakresie szerzej opisujemy we wrześniowym GEODECIE). Według przedstawicieli GUGiK kwalifikacja powinna bazować na treści projektu zagospodarowania działki, a nie na dokumentacji stanowiącej podstawę do wyłączenia z produkcji rolnej. Ewentualne odstępstwo w tym zakresie nie jest bowiem problemem geodezji.

GGK mówił ponadto o pracach prowadzonych przez resort rolnictwa zmierzających do nowelizacji przepisów regulujących tryb wyłączania gruntów z produkcji rolnej, dzięki której nastąpi doprecyzowanie, że grunty wyłączane to nie tylko te, na których następuje usunięcie produkcyjnej warstwy gleby, ale również inne grunty biologicznie czynne znajdujące się w granicach działki budowlanej zgodnie z projektem jej zagospodarowania. W ramach tej nowelizacji być może powstanie nowy rejestr prowadzony przez służby odpowiedzialne za ochronę gruntów rolnych i leśnych, co rozwiązałoby problem gromadzenia tych informacji w rejestrach geodezyjnych – dodaje inny uczestnik spotkania.

Podczas wideokonferencji poruszono także kwestię porządkowania rejestru zgłoszeń prac geodezyjnych w zakresie przeterminowanych prac zgłoszonych w latach 2014-2020. Wskazano m.in., że rejestr ten ma charakter rejestru publicznego, zatem organ, który go prowadzi, powinien dbać o jego aktualność i kierować zapytania do wykonawców w przypadku prac przeterminowanych. Przytoczono również przepisy karne wynikające z art. 48 Pgik (sankcje za nieprzekazanie wyników prac do zasobu).

Omawiając temat map wywiadu terenowego, wskazano na obowiązek załączania takich opracowań przy każdym asortymencie prac, gdy w wyniku realizacji pracy usuwane są obiekty baz danych. Z kolei odnośnie § 41 rozporządzenia ws. standardów regulującego obliczanie powierzchni działek doprecyzowano, że przepis ten nie dotyczy nowych działek, które powstają w wyniku podziału lub połączenia. Mówiąc o wdrażaniu nowego układu wysokościowego, wskazano zaś na możliwość uzyskania dofinansowania z budżetu GUGiK na te prace. Zobowiązano jednocześnie WINGiK-ów do objęcia nadzorem powiatów, które pozostają w bezczynności w tym zakresie.

Wskazano także na zapadłe w ostatnim czasie orzeczenia sądów administracyjnych dotyczące „pajączków” w zgłoszeniach prac geodezyjnych. Wynika z nich, że na owych przesmykach łączących poszczególne obszary realizacji pracy również powinny być wykonywane pomiary i mapa.

Na spotkaniu mowa była także o zmianach w prawie. Dyskutowano chociażby o rozporządzeniu ws. zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN). Szykowana nowelizacja tych przepisów ma umożliwić zasilenie ZSIN danymi ze wszystkich powiatów, pozwoli też na usprawnienie dotychczas wdrożonych funkcjonalności systemu oraz wdrożenie nowych (w tym przesyłania zawiadomień z rejestru PESEL).


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
TERMINY GGK proszę się zająć terminami weryfikacji. Nie są dotrzymywane. Niektóre(tzw. swoich) prace są weryfikowane poza kolejnością np. w Płocku.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: TERMINY Potwierdzam terminy nie są dotrzymywane również powiat lubelski
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: TERMINY i co GGK może z ty zrobić? Pisma wysyłać do starostw, które będą wpinane do teczek? Starosta kogoś zatrudni? Zmotywuje kogoś, usprawni prace? Przykra sprawa, ale ...możecie sobie skoczyć. Jesteście na straconej pozycji, jaka całą ta branża.
 1 
 1 
zgłoś
Ośrodki nie ryzykujcie. Nowy art. 12a ust. 1b, ten o niezłożeniu zawiadomienia o przekazaniu wyników skutkujący zaniechaniem prac, nie działa na prace zgłoszone przed 30 lipca 2020 r. Ponieważ art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy z 16.04.2020 r. "nowelizacji" (Dz.U. poz. 782) postanowił, "Do spraw dotyczących obsługi: 4) zgłoszeń prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, z uwzględnieniem ust. 2, (tyczeń...) ? wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe." A te nigdy, powtarzam nigdy, nie zezwalały na inne zakończenie zgłoszenia niż przez przekazanie wyników prac. Inaczej mówiąc, to komunistyczne prawo stanowiło, praca zgłoszona to praca przekazana państwu. Dlaczego? Bo w dacie 17 maja 1989 r. przedsiębiorstwa były państwowe. Co innego gdyby był przepis taki jak do zgłoszeń na tyczenie: "2. W przypadku zgłoszenia prac ... dotyczącego wyłącznie tyczenia budynków lub sieci... z upływem 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy organ ... zamyka to zgłoszenie..."
 4 
 6 
odpowiedz zgłoś
@Leszek Piszczek Ameryki Pan nie odkrył swoim wywodem. GGK po prostu prosi Wykonawców by ogarnęli swoje zgłoszenia, bo jak praktyka pokazuje, często nie ogarniają oni tego i trzymają oni zgłoszenia, pomimo tego, że już dawno klient poszedł do innego i zrealizował to co chciał. Poza tym przy pracach z bazami danych nieopłacalne jest po 6 np latach czasem na nowo kupować dane, by je zmodyfikować zgodnie z przepisami, tylko łatwiej zgłosić na nowo i zakończyć temat w ramach nowego zgłoszenia. Tym bardziej że po staremu trzeba więcej dokumentów przekazać organowi więc i więcej możliwości popełnienia błędu.
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: @Leszek Piszczek To ty teraz skoro tak się dobrze znasz i wiesz gdzie klient poszedł - może do ciebie - to oficjalnie dawaj na druga stronę lady i będziesz jeszcze szkolenia robił braci geodezyjnej jak postępować ze zleceniami i zgłoszeniami.
 1 
 5 
zgłoś
czy jednym z tych powiatów nie jest ten co oficjalnie przyznał,że przyjmuje operaty bez podpisu elektronicznego?
 6 
odpowiedz zgłoś
żyjemy w czasach wiodącej roli wizerunku. Nie liczy się rzeczywistość, ale to jak ją pokarzemy. Udało się połechtać kilka powiatów. Wolałbym ukarać tych zapóźnionych, przykład zmniejszeniem dofinansowania, kontrolami. Kiedy ktoś tam będzie miał jaja i przestanie głaskać i kolorować rzeczywistość. To nigdy nie dało efektów i teraz też ich nie da.
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
pgik a kiedy zostanie zmienione pgik tak aby rozporządzenie w sprawie egib było z nim kompatybilne???
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: pgik Na razie to chyba zmienią prawo aby zakazać pajączków. Z poligonami w egib poszło szybko.
 1 
zgłoś
GGK ośmieszył się niestety (przy całym szacunku) i ośmieszył te miasta i powiaty nagrodzone. Organ służby nie ma żadnego , żadnego wpływu jak geodeci przekazują operaty do 31.12.2021r. ponieważ GGK dał okres przejściowy. Dziwię się bo myślałem że to poważny człowiek, w końcu dr hab i to na wiodącej uczelni w kraju.
 3 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: GGK Ciekaw jestem czy wydłuży termin jak to ma miejsce z systemem wysokościowym?
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: GGK Organ ma wplyw na ilosc eoperatow. Znam osrodek gdzie mówią ze nie przyjma takiego operatu. W drugim urzędnik mówi ze z eoperatem będzie dłużej.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
@ Na spotkaniu tradycyjnie już pominięto drażliwe tematy: dzika geoinformatyzacje, firmy słupy, prace geodezyjne wykonywane przez urzędników, kolesiostwo, brak społecznej kontroli nad organami służby geodezyjnej chociażby w kolejności kontroli operatów, korupcję wśród służby geodezyjnej.
 7 
 14 
odpowiedz zgłoś
czy osoby kierujące ośrodkami które dostały nagrody podziękowały Wykonawcom? Bo to nie zasługa urzędnika, że geodeta operat w pdf-ie wysłał. Urzędnik dał taką możliwość, ale sam operat wysłał geodeta. Informatyzacja w geodezji, gdy ośrodki nie mają kasy na skanowanie operatów. Wszystko to paranoidalne.
 2 
 13 
odpowiedz zgłoś
dwa walidatory Może niech GGK wypowie się w kwestii walidatorów GESUT. Bo jeden jest oficjalny deskotopowy i drugi nieoficjalny webowy, którym ośrodki w GUGiKu kontrolują wykonawców i żądają naprawy błędów, których oficjalny nie wykrywa. Może by tak go udostępnić wykonawcom, a nie tak pod stołem. Czyż nie chodzi tutaj o lepszą jakość danych? Chyba, że dostęp mają tylko wybrańcy, ale wtedy cicho sza.
 1 
 14 
odpowiedz zgłoś
Prace przeterminowane Kierowanie zapytań do wykonawców z przeterminowanymi pracami? A co z przepisami ustawy, które wskazują, że takie prace NIESTETY uznaje się za zaniechane. To jest niejako automatyczne choć dziwne. Tak samo jak te które niejako przepadły z uwagi na 3 miesięczny termin po usterkach. A jak zmarł jeden klient w pracy prawnej po protokole granicznym, a geodeta czeka na spadek albo jego dział to już problem wykonawcy. Pismo do wykonawcow prac przeterminowanych. Czy wykonawca musi na to pismo odpowiadać? Jest w tym przepisie ukryte jedno zagrożenie dla wykonawców, może dotrze w górę jak inne rewelacje typu poprawki w przyjętych operatach.
 12 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Prace przeterminowane Po minusach sądzę, że wszyscy są za tym przepisem. Ja nie jestem, ale muszę się z tym zmierzyć. Rozumiem, że wszyscy są za tymi listami do wykonawców, co nic nie wniosą bowiem prawo jakie jest każdy widzi. Wykonawcy zostali z tym zostawieni ale z minusów wynika, że liczą na to że owe pisma coś zmienią. Otóż one NIC nie zmienią bo nie mogą. Niektóre ze znanych mi ODGiKów już takie zgłoszenia zamknęły a inne zapytały wykonawców a potem - także je zamknęły.
 1 
odpowiedz zgłoś
Ciekawe jak będzie w odgikach Mapy porównania ? z przepisu wynika, że wykonywane są do każdej pracy mdcp, a w pozostałych tylko jak uzna to za stosowne kierownik prac ? potem zmieniono par 36 i teraz niektóre odgiki wymagają takiej mapy przy każdym opracowaniu. Teraz na spotkaniu było, że ta mapa jest tylko do prac z usuwaniem obiektów. To zapomniano o mdcp z pomiarem nowego albo bez zmian. To jak to ma być dobrze, sami już nie wiedzą. Zastosowanie par 41 w mojej ocenie w ogóle nie dotyczyło działek z podziałów. Dla mnie chodziło o to, że jeżeli w pracy ustalamy ostatnie nieustalone granice działek to powierzchnię tej działki można podać z dokł 0,0001ha. Tak samo, gdy z analizy wyjdzie, że wszystkie granice są ustalone, a tak też się zdarza. Można nie znaczy trzeba, gdyby tak było przepis wskazywałby, że w takich przypadkach powierzchnię działki podaje się z taką dokładnością.
 7 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Ciekawe jak będzie w odgikach No cóż. Tutaj także sądząc z minusów widzę że wszyscy po prostu chcą wykonywać taką mapę porównania w każdym opracowaniu. I jak zakładam porównują w jej zakresie całą treść podpisując się przy tym jak przy mapie dc projektowych wykonując inwentaryzację np. zbiornika chodnika czy przyłącza. Ciekawe.
 3 
odpowiedz zgłoś
10 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS