|2021-09-30|
Geodezja, Prawo, Imprezy
Spotkanie Służby Geodezyjnej i Kartograficznej z naciskiem na informatyzację
Ponad 900 przedstawicieli Służby Geodezyjnej i Kartograficznej wszystkich szczebli wzięło udział we wtorkowej (28 września) wideokonferencji zorganizowanej przez GUGiK.
Zdjęcie ilustracyjne
|
|
fot. GUGiK
|
|
|
|
|
Oto Liderzy informatyzacji
Podczas spotkania główny geodeta kraju Waldemar Izdebski wyróżnił powiaty z największą liczbą operatów elektronicznych. Tytuł „Liderów informatyzacji” w kategorii największy procent przyjętych e-operatów w okresie styczeń – sierpień 2021 r. otrzymali:
- I miejsce – miasto Łomża ze wskaźnikiem na poziomie 98,69%,
- II miejsce – powiat strzeliński (98,17%),
- III miejsce – powiat bieruńsko-lędziński (97,71%).
W kategorii największa liczba przyjętych operatów elektronicznych w okresie styczeń – sierpień 2021 r. na podium znaleźli się:
- I miejsce – powiat kartuski (7570 operatów),
- II miejsce – powiat krakowski (5966),
- III miejsce – powiat poznański (5684).
O informatyzacji i nowych przepisach
Przebieg spotkania w szczegółach zrelacjonował nam jeden z jego uczestników. Na wideokonferencji omawiano m.in. zagadnienie kwalifikacji gruntów do użytku „B” w świetle nowych przepisów ws. EGiB (kontrowersje w tym zakresie szerzej opisujemy we wrześniowym GEODECIE). Według przedstawicieli GUGiK kwalifikacja powinna bazować na treści projektu zagospodarowania działki, a nie na dokumentacji stanowiącej podstawę do wyłączenia z produkcji rolnej. Ewentualne odstępstwo w tym zakresie nie jest bowiem problemem geodezji.
GGK mówił ponadto o pracach prowadzonych przez resort rolnictwa zmierzających do nowelizacji przepisów regulujących tryb wyłączania gruntów z produkcji rolnej, dzięki której nastąpi doprecyzowanie, że grunty wyłączane to nie tylko te, na których następuje usunięcie produkcyjnej warstwy gleby, ale również inne grunty biologicznie czynne znajdujące się w granicach działki budowlanej zgodnie z projektem jej zagospodarowania. W ramach tej nowelizacji być może powstanie nowy rejestr prowadzony przez służby odpowiedzialne za ochronę gruntów rolnych i leśnych, co rozwiązałoby problem gromadzenia tych informacji w rejestrach geodezyjnych – dodaje inny uczestnik spotkania.
Podczas wideokonferencji poruszono także kwestię porządkowania rejestru zgłoszeń prac geodezyjnych w zakresie przeterminowanych prac zgłoszonych w latach 2014-2020. Wskazano m.in., że rejestr ten ma charakter rejestru publicznego, zatem organ, który go prowadzi, powinien dbać o jego aktualność i kierować zapytania do wykonawców w przypadku prac przeterminowanych. Przytoczono również przepisy karne wynikające z art. 48 Pgik (sankcje za nieprzekazanie wyników prac do zasobu).
Omawiając temat map wywiadu terenowego, wskazano na obowiązek załączania takich opracowań przy każdym asortymencie prac, gdy w wyniku realizacji pracy usuwane są obiekty baz danych. Z kolei odnośnie § 41 rozporządzenia ws. standardów regulującego obliczanie powierzchni działek doprecyzowano, że przepis ten nie dotyczy nowych działek, które powstają w wyniku podziału lub połączenia. Mówiąc o wdrażaniu nowego układu wysokościowego, wskazano zaś na możliwość uzyskania dofinansowania z budżetu GUGiK na te prace. Zobowiązano jednocześnie WINGiK-ów do objęcia nadzorem powiatów, które pozostają w bezczynności w tym zakresie.
Wskazano także na zapadłe w ostatnim czasie orzeczenia sądów administracyjnych dotyczące „pajączków” w zgłoszeniach prac geodezyjnych. Wynika z nich, że na owych przesmykach łączących poszczególne obszary realizacji pracy również powinny być wykonywane pomiary i mapa.
Na spotkaniu mowa była także o zmianach w prawie. Dyskutowano chociażby o rozporządzeniu ws. zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN). Szykowana nowelizacja tych przepisów ma umożliwić zasilenie ZSIN danymi ze wszystkich powiatów, pozwoli też na usprawnienie dotychczas wdrożonych funkcjonalności systemu oraz wdrożenie nowych (w tym przesyłania zawiadomień z rejestru PESEL).
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
Jerzy Królikowski
|