wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-07| Geodezja, Prawo

Tereny zabudowane w świetle nowego rozporządzenia ws. EGiB

Zmiana definicji terenów zabudowanych i zurbanizowanych w zakresie sposobu określania tych obszarów jest ryzykowna i wpływa niekorzystnie na jednolitość EGiB, a w konsekwencji prawdopodobnie i na nastroje społeczne – pisze we wrześniowym GEODECIE geodeta powiatu krakowskiego Anna Skórka.


Tereny zabudowane w świetle nowego rozporządzenia ws. EGiB

Zanim podzielę się refleksjami na temat nowych przepisów, chcę podkreślić, że w mojej ocenie wprowadzone ostatnio zmiany idą w dobrym kierunku i jak najbardziej jestem ich zwolenniczką. Jednocześnie mam świadomość, że nowe regulacje mogą w pewnych obszarach stwarzać komplikacje. Będąc przedstawicielem Służby Geodezyjnej i Kartograficznej na poziomie powiatowym, konsekwencje wdrożenia tych regulacji mogę odnieść zarówno do wielu spraw bieżących, jak i tych przyszłych.

31 lipca 2021 roku rozpoczął się nowy okres w ewidencji gruntów i budynków, której funkcjonowanie reguluje rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii z 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (dalej rozporządzenie ws. EGiB). Największe, jak do tej pory, wątpliwoś­ci przyniosła zmiana definicji terenów zabudowanych i zurbanizowanych. A ponieważ lubię wyzwania i staram się rozwiązywać problemy, zajmę się w tym artykule zarówno analizą przepisów dotyczących tego zagadnienia, jak i jego aspektów faktycznych. Na koniec podsumuję swoje przemyślenia oraz przedstawię propozycję rozwiązania problemu. Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia staną się inspiracją do działania w zakresie dalszego unormowania omawianych kwestii.

Zmiana definicji i co dalej?

Warto na wstępie zadać kluczowe pytania: Czy zapisy dotyczące okreś­lenia konturu użytków zabudowanych i zurbanizowanych w zakresie terenów mieszkaniowych, przemysłowych i innych zabudowanych wynikające z rozporządzenia ws. EGiB są możliwe do zrealizowania? A jeśli nie są, to jakie rozwiązanie należy obecnie przyjąć? Argumentem przemawiającym za szczegółowym zajęciem się tym tematem jest moja codzienna praca. Zmiana definicji konturu użytku zabudowanego i zurbanizowanego (a głównie definicji terenów mieszkaniowych, przemysłowych i innych zabudowanych) wpływa bezpośrednio na realizację działań podjętych w powiecie krakowskim w ramach projektu unijnego „E-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Krakowskiego” (m.in. 9 modernizacji EGiB prowadzonych przez starostę krakowskiego). Dotyka ponadto jednolitości dotychczas prowadzonej bazy danych i zakresu jej użytków. A także tego, co może nam przynieść przyszłość, gdy do świadomości społecznej dotrze, że aktualizacja dotychczasowych użytków gruntowych w zakresie powierzchni może generować zmianę podstawy opodatkowania – a dokładnie jej zmniejszenie...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Tereny mieszkaniowe-B vel Grunty rolne zabudowane-Br Ja jestem bardziej za wskazaniem różnic pomiędzy Br a B, co bardzo duży wpływ na podatek od obywatela (czasami (1:10)
odpowiedz zgłoś
odp: Tereny mieszkaniowe-B vel Grunty rolne zabudowane-Br Ale ma też wpływ na możliwość zagospodarowywania takich (spornych) użytków. Ktoś kto nie jest rolnikiem będzie miał z pewnością problem w inwestowaniu w taki grunt (Br) bo nie dostanie pozwolenia na budowę czegoś, co nie będzie służyło produkcji rolnej. Czyli i tak źle, i tak niedobrze. Oczywiście jeśli ktoś chce ominąć wyłaczenie z produkcji rolnej żeby płacić niższe podatki. Ciekawe jakie kruczki prawne zostaną wymyślone żeby radzić sobie w tej nowej sytuacji.
odpowiedz zgłoś
odp: Tereny mieszkaniowe-B vel Grunty rolne zabudowane-Br A może po prostu w EGiB tylko tereny zabudowane. Niech gminy ustalają podstawę wymiaru podatku. Rolnikom podatek rolny, fabrykantowi od nieruchomości wykorzystywanych na cele przemysłowe lub usługowe. Tereny zabudowy mieszkaniowej wszystkim po równo. Rolnikowi, fabrykantowi i Kowalskiemu, bez względu czy ma na działce dom całoroczny czy letniskowy. Ale jeżeli Kowalski ma tylko domy pod wynajem to jest fabrykantem.Proste?
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Tereny mieszkaniowe-B vel Grunty rolne zabudowane-Br Prosty to (przynajmniej w teorii) byłby podatek od wartości nieruchomości. Działka rolna z linią brzegową jeziora i możliwością zabudowy bywa więcej warta niż niejeden dom. Nie stać cię, sprzedaj bogatym i mieszkaj w bloku komunalnym gdzieś na uboczu. Takie są zasady kapitalizmu, do którego dążyliśmy i z którego jesteśmy dumni. Ale prosty tylko w teorii, bo przeglądając zasady działania systemów katastralnych z innych państw można się przekonać, że szybko obrastają w jakieś stawki preferencyjne i zwolnienia dla cwaniaków, niczym przepisy o VAT. "Kontur terenów mieszkaniowych nie może przekraczać linii wskazanych w projekcie zagospodarowania działki"? Kiedy starostwa zaczną odrzucać projekty bez tych linii albo z liniami wniesionymi niezgodnie z rozporządzeniem EGB? Kiedy projektanci zaczną w ogóle stosować jednoznaczne kody projektowanych budynków w projektach wg PKOB/KŚT? kto ich zmusi do przesyłania na ZUDP i do EGB danych w GML/kcd/map? Służba G-K jest mocna tylko wobec geodetów?
 1 
 2 
zgłoś
odp: odp: Tereny mieszkaniowe-B vel Grunty rolne zabudowane-Br Zasady kapitalizmu są takie że raz opodatkowany zysk nie powinien być opodatkowany ponownie. Natomiast zasady socjalizmu są takie że jak ktoś ma to powinien podzielić się ze współtowarzyszami. Propagujesz socjalizm.
 2 
 9 
zgłoś
odp: odp: Tereny mieszkaniowe-B vel Grunty rolne zabudowane-Br "Zasady kapitalizmu" tzn. co konkretnie? To nie są jakieś obiektywne prawa fizyki. To że tak pan Korwin powiedział (albo kto inny) nie oznacza od razu, że jest to objawiona prawda a inne podejścia są błędne.
 1 
 4 
zgłoś
odp: odp: Tereny mieszkaniowe-B vel Grunty rolne zabudowane-Br Pracowałem kiedyś przy ewidencji budynków na terenie kilku miast. Przekonałem się, że zasady komunizmu były właśnie takie: zabytkowe kamienice w centrach miast zostały po wojnie zasiedlone robotnikami z fabryk, partyjniakami itd. Podobnie było z mieszkaniami w pałacach przejętych przez PGR-y na "ziemiach odzyskanych". W jakim stanie technicznym są te budynki teraz, jeśli wciąż nie trafiły w ręce inwestora, widzimy przecież w terenie. A teraz stopniowo podnosi się im czynsze, podatki, wprowadza w centrach opłaty parkingowe, zabrania wjazdu starymi samochodami. Żeby się sami wynieśli do slumsów. Bogaci się bogacą, biedni biednieją. A w rzeczywistości "po równo" bardzo rzadko jest sprawiedliwe. To tak, jakby wszyscy uczniowie w szkole dostawali same trójki: średnio, równo, jednakowo... ale niezależnie od wyników pracy i umiejętności.
 2 
 3 
zgłoś
odp: odp: Tereny mieszkaniowe-B vel Grunty rolne zabudowane-Br Nawet u Marksa "po równo" nie oznaczało "po tyle samo". "Po równo" to wg potrzeb, możliwości i zasług. Oficjalnie "wg zasług" rozumianych jako nagroda za działania dla dobra wspólnego, a nie za posłuszeństwo względem wodza i partii.
 2 
zgłoś
odp: odp: Tereny mieszkaniowe-B vel Grunty rolne zabudowane-Br Można długo o różnicach pomiędzy kapitalizmem i socjalizmem. Ale czym dom rolnika różni się od domu kowala Kowalsiego? Tylko wymiarem podatku. Chociaż czasami dom tego pierwszego jest większy, wystawniejszy itd. , a to wpływa na wartość działki, która wg rozmarzonego determinuje podatek.Swoją drogą kolega rozmarzony raz jest w wypowiedziach kapitalistą, a raz socjalistą. Tu już nie chodzi o tzw. sprawiedliwość społeczną, a tylko normalną uczciwość. Pytania jak wejść w .... koledze-zamawiającemu-płatnikowi, żeby płacił mniejszy podatek, poprzez ograniczenie zasięgu budowlanki, uczynienie go na siłę, dla własnego zarobku rolnikiem, przypomina mi jak żywo inną płatną profesję.
zgłoś
odp: odp: Tereny mieszkaniowe-B vel Grunty rolne zabudowane-Br motyla noga, ja to uważam, że oba systemy zdążyły się już skompromitować. Podatki to skomplikowana sprawa, najdziwniejsza dla mnie jest składka zdrowotna: każdy płaci inna kwotę a wszyscy mamy to samo. Przy czym ci, co płacą najwięcej albo np. podwójnie od etatu i od działalności zwykle i tak w większości korzystają z płatnych usług komercyjnej służby zdrowia. Wszyscy z moich bogatych klientów mają rezydencje typu dom mieszkalny garaż na powierzchni większej od 1ha. I to ich uprawnia (bo jest to zgodne z prawem) do bycia "rolnikami" i do płacenia niskiego podatku. Ale płacą tak wiele innych podatków od swoich firm (w tym budynków) i dochodów, że w praktyce to oni finansują lokalne gminy a nie ci na zasiłkach czy rolnicy. Jednak nie wiem, kim trzeba być, żeby odmawiać tego samego prawa mniej zamożnym. Czy uważam, że to dobre prawo? Nie. Czy zabieranie bogatym podatkami i rozdawanie biednym jest uczciwe? Nie, ale od czasów kilku rewolucji bogaci wolą to rozwiązanie niż inne rozliczenia
zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS