wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-12| Geodezja, Prawo

Resort rozwoju pytany o mierniczego geodezyjnego

Poseł PSL Dariusz Klimczak pyta w interpelacji ministra rozwoju, czy rząd pracuje nad rozwiązaniami, które doprowadzą do utworzenia zawodu mierniczego geodezyjnego.


Resort rozwoju pytany o mierniczego geodezyjnego <br />
Anna Kornecka (fot. MRPiT)
Anna Kornecka (fot. MRPiT)

„W utrzymywanym na co dzień kontakcie z mieszkańcami mojego okręgu wyborczego spotykam się bardzo często z problemami dotyczącymi rozbieżności w przebiegu granic pomiędzy działkami ujętych w materiałach z zasobu katastralnego z ich stanem faktycznym w terenie. Niejednokrotnie dane dotyczące powierzchni nieruchomości ujawnione w księgach wieczystych nie zgadzają się z ich faktyczną powierzchnią w terenie” – pisze parlamentarzysta w interpelacji.

Jak wyjaśnia dalej, zgłosili się do niego przedstawiciele Stowarzyszenia Geodetów Ziemi Piotrkowskiej, którzy postulują utworzenie zawodu mierniczego geodezyjnego jako gwaranta zgodności produktów finalnych prac geodezyjnych z terenem i z dokumentami katastru nieruchomości. W związku z tym zwraca się do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z pytaniami:

 1. Czy rząd pracuje nad rozwiązaniami, które spełniałyby postulat utworzenia zawodu „mierniczego geodezyjnego”? Jeżeli tak, to jaki jest stan zaawansowania tych prac?
 2. Czy rząd pracuje nad zmianami prawa, które uprościłyby proces wyjaśniania rozbieżności w przebiegu granic pomiędzy działkami ujętych w materiałach z zasobu katastralnego z ich stanem faktycznym w terenie?

Mierniczy wciąż bez wsparcia ministerstwa. Priorytetem nowe rozporządzenia

Odpowiedź MRPiT na pierwsze pytanie nie powinna zaskakiwać. Resort odniósł się bowiem do tego pomysłu jeszcze w marcu br., w odpowiedzi na pismo rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.

„Resort rozwoju, pracy i technologii nie prowadzi obecnie ani nie planuje prac legislacyjnych w kierunku utworzenia nowego zawodu »mierniczego geodezyjnego«. W chwili obecnej działania legislacyjne resortu w obszarze geodezji i kartografii skupiają się na sprawnym wdrożeniu zmian wynikających z ostatniej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która to nowelizacja weszła w życie 31 lipca 2020 r. Pełne wdrożenie wspomnianych zmian wymaga opracowania i wydania szeregu aktów wykonawczych do ww. ustawy” – odpowiada krótko wiceminister Anna Kornecka.

Nowe rozporządzenie lekiem na rozbieżności w EGiB

Jeśli chodzi o drugie pytanie, Anna Kornecka przypomina, że od ubiegłego roku obowiązują nowe standardy geodezyjne, które m.in. wzmocniły odpowiedzialność kierownika prac geodezyjnych za wybór metod pomiarowych i osiągnięcie wymaganych dokładności pomiarów. Jednocześnie trwają prace nad nowym rozporządzeniem ws. EGiB, które ma m.in. doprecyzować procedury związane z ustalaniem przebiegu granic działek ewidencyjnych. „Projektowane przepisy ukierunkowane są na właściwe ustalenie faktycznego przebiegu granicy pomiędzy sąsiednimi działkami ewidencyjnymi. Projektowane rozwiązania powinny zminimalizować powstawanie rozbieżności w przebiegu granic pomiędzy działkami wykazanymi w ewidencji gruntów i budynków na podstawie wyników prac geodezyjnych gromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym, a ich stanem faktycznym w terenie wskazywanym przez zainteresowanych właścicieli nieruchomości” – tłumaczy Anna Kornecka.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
GEODETA MIERNICZY Czy uprawnienia na mierniczego geodetę będą zdawać wszyscy czy tylko ci co nie mają uprawnień? Bo jestem pewien że leśne dziadki tak jak za komuny tak i teraz dostaną za darmo. Dlatego tak chętnie mieszają w przepisach w tych pseudo stowarzyszeniach.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: GEODETA MIERNICZY tylko trzeba uważać na tych mierniczych bo potem za nic mają zasób i nie interesują ich graniczniki, jak to Pan Krzysztof Szczepanik był uprzejmy wyrazić.
 2 
odpowiedz zgłoś
@ Czy mierniczym będzie miał go dostać urzędnik? Stała praca na etat oraz robienie mapek projektowych w ramach zajęć dodatkowych.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
modernizacje nba które wydano grube miliony... powinny być zrobione rzetelnie, z badaniem starych dokumentacji znajdujących się w zasobie i z ustaleniem granic. Była ku temu okazja ale jak to zwykle wygrała u nas byle jakość i byle tylko to zrobić. Robiono i robi się to ze zdjęć lotniczych, geodetów wogóle nie ma w terenie, nic się nie ustala tylko tak naprawdę tworzy bazy danych, które są tworzone po to żeby tylko były zaś ich jakość jest wartości papieru toaletowego. Za najtańsze pieniądze, studentami byle tylko mieć "bazy danych". Tylko tak naprawdę nic z tych baz nie wynika i robi problemy właścicielom nieruchomości, którzy potem na własny koszt będą musieli to odkręcać co koledzy piszą w komentarzach. Ale bazy będą. A to w normalnym kraju powinno być zrobione rzetelnie, z ustaleniem w terenie granic w obecności właścicieli. Podpisy i granica jest święta i nienaruszalna. I to by wyprostowało bazy egib. No ale mamy to co mamy i przez najbliższe 200 lat nie wygrzebiemy się z tego bagna.
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: modernizacje nba które wydano grube miliony... podziękujmy teraz razem poprzednikom, którzy tłumaczyli, że tak musi być bo musimy szybko wyssać z rynku pieniądze unijne, a samoloty stoją i się kurzą. Urzędniko-biznesmeni w białych kołnierzykach, liderzy projektów, przyjaciele z zaprzyjaźnionych organizacji i firm. Ile zarobiliście? Na pewno nie dziesiątki milionów, sprzedaliście całą geodezję za jakieś dziesiątki tysięcy, czyli drobne. Tylko po to, żeby prezesi wielkich korporacji mogli mieć Rols Roycy w garaży aby się dobrze czuć rozmawiając z szejkami. Tfu. Dobrą mam pamięć i wiem kto za tym stoi.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: modernizacje nba które wydano grube miliony... jak taki mądry jesteś to daj kasę na rozgraniczenie wszystkich działek, dlaczego Państwo z moich podatków ma sponsorować uregulowanie stanu prawnego większości działem? czy to nie powinno należeć do obowiązku właściciela działki? bazy już mamy teraz tylko niech każdy rozgraniczy na własny koszt swoje działki i będziemy mieli porządek.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: modernizacje nba które wydano grube miliony... dlatego zamiast "modernizowania" jak leci wszystkiego, razem z bagnami i lasami, powinno się zrobić porządne rozgraniczenie gruntów publicznych od gruntów prywatnych. Ustalone granice pasów drogowych pozwoliłyby na szybkie projektowanie tras sieci uzbrojenia pół metra od granicy, przebudowy dróg, przyśpieszyły by podziały i procedury ZRID, budowę ogrodzeń. A sąsiedzi miedzy sobą faktycznie niech sobie sami ustalają granice, przy wódce albo przy geodecie, mniejsza o to, to w sumie tylko ich sprawa. Bo łącznie i tak wpłaca tyle samo podatku (jeśli chodzi o grunty rolne, to szkoda nawet o tym pisać, bo podatek jest znikomy). A w przypadku zrid-ów powinna być opcja ustalania granicy tylko w pasie wywłaszczanym (dodanie punktów na przecięciu linii podziału z granicami dochodzącymi), wtedy okazałoby się, że konflikty dotyczą pojedynczych metrów.
 1 
 4 
zgłoś
Jak zwal tak zwał Panowie i Panie Geodeci. Jak może być dobrze z danymi EGiB jak robi się takie wałki jak modernizacje z lotu ptaka zza biurka. Siedzi takich 5ciu studenciaków i wciskają kit wezwanym ludziom ze ich granica biegnie tu a nie tam. Jak można robić takie gnioty. Przychodzi do mnie ostatnio kobiecina i mówi: "Panie przecież 40 lat temu żeśmy dzielili po ojcach pole, kamienie do dzisiaj w miedzach a te "łepki" mi mówią ze 3m wcześniej bo tam ze zajęcia jest płot i tam jest granica. Panie ten płot to ma ze 100 lat". Szkice w ośrodku, niestety geodetów brak w terenie ale za to zajefajne zdjęcia no i pktom brak ZRD BPP. quo vadis geodezjo ...
 3 
 11 
odpowiedz zgłoś
odp: Jak zwal tak zwał Najwidoczniej nie znasz się na przepisach. Głównym celem modernizacji jest utworzenie bazy zgodnie z rozporządzeniem o egib a nie rozgraniczać rolnikom działki. to nie te prace i nie za takie pieniądze. nawet jak przebieg granic zostanie zmieniony podczas modernizacji na rysunku ( czytaj mapa ewidencyjna) to i tak nic się nie dzieje bo wcześniej przebieg był też uwidoczniony z błędem i powierzchnia podana orientacyjnie do 1 ara. tylko rozgraniczenie faktycznie ureguluje stan prawny wszystkich nieruchomości. Meritum, przestańcie się czepiać tych modernizacji bo powstają świetne bazy, które zawsze można aktualizować np. po decyzji rozgraniczeniowej.
 8 
 6 
odpowiedz zgłoś
~też geo Ty tak na poważnie uważasz czy tu dla beki te przemyślenia wypisujesz ???
 4 
 7 
zgłoś
~Beka dla beki to chyba cię zrobili.
 7 
 1 
zgłoś
do ~tez geo Widzę ze jesteś beneficjentem tego produkowanego na potęgę szamba. Jakie świetne bazy powstają. Kobieta mówi ze miała wydzieloną działkę 50x100, taką samą jak brat. W zasobie jest szkic to potwierdzający, w terenie są kamienie graniczne zgodne ze szkicem tyle tylko ze od 40 lat nikt tam nic nie mierzył a teraz przychodzi Pan Geodeta Kosmonauta i twierdzi to wszystko nie tak?? Bo co -bo nie te prace, bo to nie te pieniądze i nie taki jest cel EGiB ?? To dlaczego robicie to za półdarmo. No i najlepszy argument "i tak nic się nie dzieje bo wcześniej przebieg był też uwidoczniony z błędem" - to po jasnego ... modernizować jak i tak nic się nie dzieje. Swoją drogą odważna teza ze powierzchnia orientacyjna. W jednym w czym mogę się z tobą zgodzić to fakt ze ta mapa to rysunek po warunkiem ze wektoryzaja została przeprowadzona w ten sam sposób - byle by była numeryka - a szkice, co tam szkice niech sobie siedzą w szafie. quo vadis geodezjo ...
 3 
 9 
zgłoś
do GGK Pana Izdebskiego Kiedy tak na serio pogoni Pan tych wszystkich pseudo reformatorów z pseudo stowarzyszeń? Kiedy w końcu będzie uwolniony zawód geodety? Precz z komuną. Byłem jestem i będę GEODETĄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 13 
 10 
odpowiedz zgłoś
I ty Goń na wschód za Waldkiem Tam musi być jakaś cywilizacja - to nie nasz mierniczych kierunek - nas nie pogonił ani Bierut ze wschodu ani jego spadkobiercy. Czas bieruta wyprawić z powrotem skąd przyszedł razem z jego geobajzlem. Bierut na wschód !
 2 
 12 
odpowiedz zgłoś
geodetom chyba tak cały czas jesteś i tak już zostanie - takom wersje przyjolem i takiej bendem sie czymał
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: geodetom chyba zdrastwuj towariszcz Sowiecki komisarz
 1 
 6 
zgłoś
Geodet do innych geodet Towarzysze geodety stawamy murem wschodnim za gownym geodetom nas geodet! Spocznij
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Geodet do innych geodet myślę, że trzeba bojkotować wszystko co robi GGK, bo co nam najmądrzejszym, najwspanialszym MIERNICZYM PRZYSIEGŁYM, będzie dyktował jakiś urzędas, bo jeszcze coś zarobi jego firma. Lepiej będzie jak wrócimy do kartowania na mapach analogowych a wszystko będzie tajne przez poufne jak KW.
 6 
 2 
zgłoś
odp: Geodet do innych geodet Brawo. Wy, mierniczy, bojkotujcie jak Pisowcy i Konfa wszystko co nie wasze, okopcie się w swoich szańcach Świętej Trójcy i machajcue sztandarami... Jedyna słuszna opcjo! A świat przejdzie po was i pójdzie dalej. Izdebski was oleje i zrobi co zechce jak zwykle.
zgłoś
odp: do GGK Pana Izdebskiego które stowarzyszenia są pseudo stowarzyszeniami, które mają realny wpływ na reformowane prawo? Te z lat 50-tch ubiegłego wieku, czy te, które powstały w ostatnich latach, w oparciu o obowiązujące prawo o stowarzyszeniach? I których należy pogonić wg ciebie, bo to trochę niejasne?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Uwaga uwaga rekonstruktorzy w bryczesach już wchodzą do sejmu - sanacyjni wariaci
 12 
 9 
odpowiedz zgłoś
geodeto synu robotnika twoja komsomolska historia poruszyła świat... stacje telewizyjne biją się o wyłączność na film dokumentalny o tobie . Pośród haseł z gatunku ''nie matura lecz chęć szczera...'' padło też określenie Jaruzelski geodezji
 8 
 9 
odpowiedz zgłoś
Aż strach zapytać co pani minister odpisze jak wpłynie jakaś interpelacja o kary UODO dla GUGiK.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Aż strach Pani minister odpisze że nic nie może, bo w tym zakresie nie ma nadzoru i tyle :) Chociaż zawsze okazać się może, że jednak coś może i nadzór jest :) Na dwoje babka wróżyła.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Aż strach Aż strach zapytać co ta za PUODO, że prokuratura postępowanie wszczęła przeciwko niemu.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Aż strach Czytałeś kiedyś KPK ? Nie no przecież prawa geodezyjnego i RODO nawet nie potrafisz przeczytać więc po co pytam.
zgłoś
To jest kreatywna geodezja, ale za to życzliwa lidziom Czyli jeśli droga na mapie jest w jednym miejscu ("stara droga", tzw. droga mapowa), a w terenie znajduje się 30 obok, bo była dziura w starej drodze i nikt jej nie naprawił (lub zerwało stary most), tylko wszyscy zacięli jeździć po działkach prywatnych, to teraz w myśl odpowiedzi p. Korneckiej będziemy (geodeci !)swobodnie przesuwać wszystkie granice działek na stan posiadania. Jutro przestawię ogrodzenie pomiędzy moją działka a brata o 30 metrów, bo lepiej będzie zawracać. Poproszę geodetę i on zmieni mi granice na mapie bez podziału, notariusza i innych takich .... Pani Kornecka taka młoda a mówi językiem "uwłaszczacy" z lat. 70. XX wieku. PSL jak zwykle nie zna przepisów prawa.
 7 
odpowiedz zgłoś
W końcu ktoś zatrzyma hucpę Grupy Rekonstrukcyjnej Miernictwa Sanacyjnego.
 9 
 11 
odpowiedz zgłoś
odp: W Jak dostaną dyscyplinarki za ten szmelc co oddają w swoich mierniczych operatach, to wtedy się skończy. A innych chcą po kątach rozstawiać.
 7 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: W BIERUCIE CZEMU SIE ODZYWASZ
 5 
 7 
odpowiedz zgłoś
Bierucie wracaj na wschód wracaj skąd cię przysłali - do krypty
 4 
 6 
odpowiedz zgłoś
Mierniczy A grupa rekonstrukcyjna Szczepanika dalej wali głową w mur... Kiedy zrozumieją, że to bez sensu?
 10 
 15 
odpowiedz zgłoś
odp: Mierniczy Bierucie co robisz w gatki z strachu
 6 
 7 
odpowiedz zgłoś
w portki walą biurokraci [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
 1 
odpowiedz zgłoś
Bzdura Ciekawe ile taki wypis z rejestru gruntów będzie kosztować jak go mierniczy wykona?
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Bzdura A ILE TRACI WŁAŚCICIEL Z BIERUTOWSKIEJ EWIDENCJI ? NAWET KILKA ARÓW
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
niech dalej geodezja będzie tak finansowana, to na pewno dużo się poprawi. Ja nie ogarniam jak ma być zarządzane państwo, w którym nie wiadomo gdzie jest czyja własność. Ja rozumiem, że e-usługi są ważne, ale niedługo dojdziemy do poziomu, w którym będzie można zegarkiem wypis kupić, tylko że na wypisie będzie stek bzdur. Nie trzeba mieć niebywałej wiedzy, aby wiedzieć, że trzeba zrobić z prawdziwego zdarzenia porządek w osnowach równolegle z porządkiem w dokumentacji (skany, zakresy, daty) i potem robić modernizacja/scalenia. Inaczej stan obecny będzie trwał 200 lat i dalej granice będą przesuwane, własności (zwłaszcza dróg) chaotyczne itd. Ale przy obecnym poziomie finansowania, to starczy tylko na mega porty lotnicze i morskie oraz auto elektryczne:)
 11 
odpowiedz zgłoś
odp: niech Ważne, że Izdebski będzie się dalej chwalił swoim Geoportalem o milimetrowej dokładności... Co z tego, że z 3 metrowym błędem. Tak to jest jak geodezją rządzi informatyk.
 18 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: niech dopieściwszy swe ego, Geodeta76 udał się do kuchni opowiedzieć żonie, jak to dowalił takiemu jednemu w internecie.
 9 
 2 
zgłoś
odp: odp: niech Nie wiem czy Informatyk ale na pewno na "I" (być może programista) ;)
 2 
zgłoś
hehe ta Pani ma taki piękny uśmiech :) krakusek
 4 
odpowiedz zgłoś
Będzie dobrze... Nawet wolę nie myśleć o tych "doprecyzowanych procedurach ustalenia granic". Ostatnio taki przypadek - droga ewidencyjna przesunięta o około 15 m. w stosunku do jej faktycznego przebiegu w terenie. Ludzie kupują mapy i łapią się za głowy. Przebieg granic i powierzchnie praktycznie wszystkich działek do niej przyległych można sobie.... wiadomo co. Stanowisko urzędu - weź pan sobie geodetę to poprawi. Pomierzyć faktyczny przebieg drogi i ustalić granice - no problem. Przepchnąć to przez urząd i weryfikację - droga przez mękę. Ale co tam, dzięki nowym przepisom raz dwa się poprawi;)
 6 
odpowiedz zgłoś
14 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS