Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-05-12| Geodezja, Prawo

Resort rozwoju pytany o mierniczego geodezyjnego

Poseł PSL Dariusz Klimczak pyta w interpelacji ministra rozwoju, czy rząd pracuje nad rozwiązaniami, które doprowadzą do utworzenia zawodu mierniczego geodezyjnego.


Resort rozwoju pytany o mierniczego geodezyjnego <br />
Anna Kornecka (fot. MRPiT)
Anna Kornecka (fot. MRPiT)

„W utrzymywanym na co dzień kontakcie z mieszkańcami mojego okręgu wyborczego spotykam się bardzo często z problemami dotyczącymi rozbieżności w przebiegu granic pomiędzy działkami ujętych w materiałach z zasobu katastralnego z ich stanem faktycznym w terenie. Niejednokrotnie dane dotyczące powierzchni nieruchomości ujawnione w księgach wieczystych nie zgadzają się z ich faktyczną powierzchnią w terenie” – pisze parlamentarzysta w interpelacji.

Jak wyjaśnia dalej, zgłosili się do niego przedstawiciele Stowarzyszenia Geodetów Ziemi Piotrkowskiej, którzy postulują utworzenie zawodu mierniczego geodezyjnego jako gwaranta zgodności produktów finalnych prac geodezyjnych z terenem i z dokumentami katastru nieruchomości. W związku z tym zwraca się do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z pytaniami:

  1. Czy rząd pracuje nad rozwiązaniami, które spełniałyby postulat utworzenia zawodu „mierniczego geodezyjnego”? Jeżeli tak, to jaki jest stan zaawansowania tych prac?
  2. Czy rząd pracuje nad zmianami prawa, które uprościłyby proces wyjaśniania rozbieżności w przebiegu granic pomiędzy działkami ujętych w materiałach z zasobu katastralnego z ich stanem faktycznym w terenie?

Mierniczy wciąż bez wsparcia ministerstwa. Priorytetem nowe rozporządzenia

Odpowiedź MRPiT na pierwsze pytanie nie powinna zaskakiwać. Resort odniósł się bowiem do tego pomysłu jeszcze w marcu br., w odpowiedzi na pismo rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.

„Resort rozwoju, pracy i technologii nie prowadzi obecnie ani nie planuje prac legislacyjnych w kierunku utworzenia nowego zawodu »mierniczego geodezyjnego«. W chwili obecnej działania legislacyjne resortu w obszarze geodezji i kartografii skupiają się na sprawnym wdrożeniu zmian wynikających z ostatniej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która to nowelizacja weszła w życie 31 lipca 2020 r. Pełne wdrożenie wspomnianych zmian wymaga opracowania i wydania szeregu aktów wykonawczych do ww. ustawy” – odpowiada krótko wiceminister Anna Kornecka.

Nowe rozporządzenie lekiem na rozbieżności w EGiB

Jeśli chodzi o drugie pytanie, Anna Kornecka przypomina, że od ubiegłego roku obowiązują nowe standardy geodezyjne, które m.in. wzmocniły odpowiedzialność kierownika prac geodezyjnych za wybór metod pomiarowych i osiągnięcie wymaganych dokładności pomiarów. Jednocześnie trwają prace nad nowym rozporządzeniem ws. EGiB, które ma m.in. doprecyzować procedury związane z ustalaniem przebiegu granic działek ewidencyjnych. „Projektowane przepisy ukierunkowane są na właściwe ustalenie faktycznego przebiegu granicy pomiędzy sąsiednimi działkami ewidencyjnymi. Projektowane rozwiązania powinny zminimalizować powstawanie rozbieżności w przebiegu granic pomiędzy działkami wykazanymi w ewidencji gruntów i budynków na podstawie wyników prac geodezyjnych gromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym, a ich stanem faktycznym w terenie wskazywanym przez zainteresowanych właścicieli nieruchomości” – tłumaczy Anna Kornecka.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama