|2021-05-12|
Geodezja, Prawo
Resort rozwoju pytany o mierniczego geodezyjnego
Poseł PSL Dariusz Klimczak pyta w interpelacji ministra rozwoju, czy rząd pracuje nad rozwiązaniami, które doprowadzą do utworzenia zawodu mierniczego geodezyjnego.
Anna Kornecka (fot. MRPiT)
|
|
|
|
|
|
„W utrzymywanym na co dzień kontakcie z mieszkańcami mojego okręgu wyborczego spotykam się bardzo często z problemami dotyczącymi rozbieżności w przebiegu granic pomiędzy działkami ujętych w materiałach z zasobu katastralnego z ich stanem faktycznym w terenie. Niejednokrotnie dane dotyczące powierzchni nieruchomości ujawnione w księgach wieczystych nie zgadzają się z ich faktyczną powierzchnią w terenie” – pisze parlamentarzysta w interpelacji.
Jak wyjaśnia dalej, zgłosili się do niego przedstawiciele Stowarzyszenia Geodetów Ziemi Piotrkowskiej, którzy postulują utworzenie zawodu mierniczego geodezyjnego jako gwaranta zgodności produktów finalnych prac geodezyjnych z terenem i z dokumentami katastru nieruchomości. W związku z tym zwraca się do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z pytaniami:
- Czy rząd pracuje nad rozwiązaniami, które spełniałyby postulat utworzenia zawodu „mierniczego geodezyjnego”? Jeżeli tak, to jaki jest stan zaawansowania tych prac?
- Czy rząd pracuje nad zmianami prawa, które uprościłyby proces wyjaśniania rozbieżności w przebiegu granic pomiędzy działkami ujętych w materiałach z zasobu katastralnego z ich stanem faktycznym w terenie?
Mierniczy wciąż bez wsparcia ministerstwa. Priorytetem nowe rozporządzenia
Odpowiedź MRPiT na pierwsze pytanie nie powinna zaskakiwać. Resort odniósł się bowiem do tego pomysłu jeszcze w marcu br., w odpowiedzi na pismo rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.
„Resort rozwoju, pracy i technologii nie prowadzi obecnie ani nie planuje prac legislacyjnych w kierunku utworzenia nowego zawodu »mierniczego geodezyjnego«. W chwili obecnej działania legislacyjne resortu w obszarze geodezji i kartografii skupiają się na sprawnym wdrożeniu zmian wynikających z ostatniej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która to nowelizacja weszła w życie 31 lipca 2020 r. Pełne wdrożenie wspomnianych zmian wymaga opracowania i wydania szeregu aktów wykonawczych do ww. ustawy” – odpowiada krótko wiceminister Anna Kornecka.
Nowe rozporządzenie lekiem na rozbieżności w EGiB
Jeśli chodzi o drugie pytanie, Anna Kornecka przypomina, że od ubiegłego roku obowiązują nowe standardy geodezyjne, które m.in. wzmocniły odpowiedzialność kierownika prac geodezyjnych za wybór metod pomiarowych i osiągnięcie wymaganych dokładności pomiarów. Jednocześnie trwają prace nad nowym rozporządzeniem ws. EGiB, które ma m.in. doprecyzować procedury związane z ustalaniem przebiegu granic działek ewidencyjnych. „Projektowane przepisy ukierunkowane są na właściwe ustalenie faktycznego przebiegu granicy pomiędzy sąsiednimi działkami ewidencyjnymi. Projektowane rozwiązania powinny zminimalizować powstawanie rozbieżności w przebiegu granic pomiędzy działkami wykazanymi w ewidencji gruntów i budynków na podstawie wyników prac geodezyjnych gromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym, a ich stanem faktycznym w terenie wskazywanym przez zainteresowanych właścicieli nieruchomości” – tłumaczy Anna Kornecka.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
Jerzy Królikowski
|