Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-30| Geodezja

Jak OZZG widzi drogę od absolwenta studiów do mierniczego?

Podczas V otwartego spotkanie on-line w sprawie ustanowienia zawodu mierniczego (28 kwietnia) przedstawiciel Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów Tomasz Pieczkowski przedstawił, jak absolwent studiów geodezyjnych mógłby zostać mierniczym.


Jak OZZG widzi drogę od absolwenta studiów do mierniczego?

Zdaniem OZZG powinniśmy dążyć do sytuacji, w której funkcjonować będą dwa tytuły odpowiadające obecnym zakresom uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii:
• mierniczy ziemski – dla specjalistów w dziedzinie prac prawnych,
• mierniczy budowlany – dla specjalistów w dziedzinie szeroko pojętych prac z zakresu geodezji gospodarczej, inżynieryjnej itp.

A w jaki sposób będzie można uzyskać ten tytuł? Do Izby Mierniczej będzie mógł przystąpić już student ostatniego roku studiów geodezyjnych. Opłaciwszy niepełną składkę członkowską, choć nie zyskuje prawa wyborczego w Izbie, może brać udział w organizowanych przez nią szkoleniach.

Po ukończeniu studiów, uzyskaniu tytułu zawodowego i rozpoczęciu pracy w „wykonawstwie” młody adept sztuki mierniczej staje się aplikantem mierniczym, co jest jednoznaczne ze wstąpieniem w szeregi Izby Mierniczej na pełnych prawach. Natomiast jeżeli w ciągu 5 lat od uzyskania tytułu zawodowego inżynier lub magister inżynier nie zdecydował się na podjęcie pracy zawodowej w „wykonawstwie”, a po tym czasie chce jednak zostać aplikantem mierniczym, zobligowany jest do zdania egzaminu aplikacyjnego.
Patronem aplikanta zostaje mierniczy właściciel firmy lub inny mierniczy zatrudniony w firmie, w której aplikant zdobywa doświadczenie. Mierniczy może być jednocześnie patronem pięciu aplikantów. Listę patronów oraz powierzonych im aplikantów oraz ranking zdawalności u poszczególnych patronów prowadzić będzie Izba Miernicza

Aplikant mierniczy może (choć nie musi, w dalszym ciągu pozostając pełnoprawnym członkiem Izby Mierniczej) przystąpić do egzaminu mierniczego po odbyciu 3-letniej praktyki zawodowej pod opieką patrona. Egzaminy przeprowadzane są na wniosek zainteresowanego w Okręgowych Izbach Mierniczych, które w drodze uchwały nadają też tytuł mierniczego. Po zdaniu egzaminu mierniczy składa ślubowanie przed wojewodą.

A jakie były reakcje uczestników spotkania na te propozycje? Raczej pozytywne. Podkreślano, że zawarte w prezentacji tezy stanowią dobry punkt wyjścia do dalszej dyskusji.
W drugiej części spotkania dr hab. Dariusz Dukaczewski odpowiadał na kolejne pytania dotyczące statusu mierniczych w Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że prezentacja na ten temat była głównym punktem IV spotkania on-line i spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników.

W V spotkaniu on-line uczestniczyło około 30 osób. Wśród nich byli: posłanka Agata Wojtyszek (PiS), zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich Grzegorz Kubalski oraz dyrektor IGiK dr Robert Bauer.

Nagranie V spotkania

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS