wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-16| Geodezja, Prawo

Czy uda się wypracować ustawę o zawodzie geodety?

Choć tematem 8. spotkania zespołu roboczego ds. geodezji i budownictwa przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców (15 marca) miał być projekt ustawy o zawodzie geodety, znów długo dyskutowano o samorządzie i o tym, kogo miałby zrzeszać.


Czy uda się wypracować ustawę o zawodzie geodety?

Podczas wczorajszego spotkania miały zostać omówione propozycje zapisów ustawy o zawodzie geodety nadesłane przez członków zespołu. Geodezyjna Izba Gospodarcza przypomniała dokument pt. „Koncepcja samorządu zawodowego geodetów i kartografów” przygotowany w 2014 r. przez pięć organizacji zrzeszających geodetów i kartografów. Z kolei Jacek Panchyrz z OZZG, przewodniczący Zespołu, przedstawił główne założenia ustawy o miernictwie geodezyjnym. Radca prawny Paweł Wołoch szybko zauważył jednak, że te koncepcje tak bardzo różnią się od siebie, że ciężko nad nimi pracować. Przede wszystkim jeden mówi o zawodzie i samorządzie mierniczych, a drugi – geodetów i kartografów przysięgłych.
– Ustawa powinna dotyczyć tylko mierniczych wykonujących prace w terenie, gdyż oni jako jedyni spełniają warunki zawodu zaufania publicznego. Tego samego nie można powiedzieć o kartografach, a tym bardziej urzędnikach – przekonywał Jacek Panchyrz.

Podobnie jak na poprzednim spotkaniu Zespołu znów długo dyskutowano o tym, kogo powinien zrzeszać samorząd. Prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej Robert Rachwał podkreślał, że samorząd nie powinien nikogo wykluczać ze względu na miejsce wykonywania pracy. Podobnego zdania był Paweł Wołoch, który przypomniał, że tak jest w przypadku samorządu zawodowego radców prawnych. – Ale radca prawny zatrudniony w urzędzie i prowadzący własną działalność wykonują tę samą pracę. A praca mierniczego w terenie i urzędnika jest zupełnie różna – ripostował Sławomir Czyrnek, wiceprzewodniczący OZZG.
Zdaniem Mikołaja Kruczyńskiego, koordynatora w Biurze Rzecznika MŚP, jedną z kluczowych kwestii jest to, czy środowisko chce mieć wpływ na pracowników administracji geodezyjnej i kartograficznej – na to, kto znajduje zatrudnienie w urzędach, a także na wykonywaną przez nich pracę. Jeśli tak, to również urzędnicy powinni być członkami samorządu.
– Urzędnik wykonuje inną pracę niż mierniczy, ale w ustawie można zapisać, że, przykładowo, na stanowisko geodety w urzędzie miasta może być zatrudniona tylko osoba posiadająca uprawnienia, będąca członkiem samorządu. A zatem taka osoba musi mieć odpowiednie wykształcenia, odbyć praktyki, zdać egzamin. Taki wymóg na pewno korzystnie wpłynie na jakość pracy urzędu – tłumaczył Paweł Wołoch. Oczywiście osoba, która po zdobyciu uprawnień zdecydowała się na pracę w administracji, nie może prowadzić własnej działalności gospodarczej.
Jacek Panchyrz nie dał się jednak przekonać. – Chcemy mieć swój własny zawód i samorząd, a teraz gimnastykujemy się, jak tu na siłę upchnąć urzędników – mówił. I dodał, że sprawa kontroli pracowników administracji przestałaby mieć znaczenie, gdyby zlikwidowano weryfikację.

Na kolejnym spotkaniu Zespołu, zaplanowanym na 23 kwietnia, mają być kontynuowane prace nad projektem ustawy o zawodzie geodety. Do tego czasu Jacek Panchyrz wraz Pawłem Wołochem oraz wiceprezesem GIG Karolem Sołtysiakiem mają przygotować na podstawie propozycji OZZG i GIG jeden projekt, który będzie dalej omawiany. Mikołaj Kruczyński zapowiedział też, że na to spotkanie postara się zaprosić przedstawicieli wszystkich organizacji, które sygnowały koncepcję samorządu z 2014 r. (tj. PGK, GIG, SGP, SKP i PTG).

Nagranie z posiedzenia Zespołu

Przypomnijmy, że 18 marca o godz. 18.00 odbędzie się IV spotkanie on-line w sprawie ustanowienia zawodu mierniczego. Dr hab. Dariusz Dukaczewski z Instytutu Geodezji i Kartografii wygłosi wtedy prezentację pt. „Status mierniczych w krajach Unii Europejskiej”. Link do spotkania

Natomiast do 21 marca na Geoforum.pl można wypełniać ankietę dotyczącą powołania samorządu zawodowego geodetów. Zapraszamy!

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Pewnie się da :) Pytanie brzmi PO CO? I tyle w temacie.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
Od kiedy to ignorancja jest argumentem?
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Od kiedy to Od kiedy głośno krzyczy i spotyka się na teamsach bo zoom to za duże wyzwanie dla inteligencji tzw moderatora.
 1 
 3 
zgłoś
pseudo stowarzyszenia i znowu pseudo stowarzyszenia w natarciu. Prośba do GGK, proszę pogonić tych wszystkich mierniczych tam gdzie pieprz rośnie.
 6 
 8 
odpowiedz zgłoś
Mam pytanie. Czy ktoś z tych wszystkich uczestników takich spotkań, członków różnych stowarzyszeń, politycy czy indywidualni działacze, zebrał rzetelne informacje na temat funkcjonowania geodezji w innych krajach? Czy ktoś pomyślał, że można wykorzystać całościowo lub częściowo rozwiązania, które sprawdzają się gdzieś indziej? Proponuję sobie poczytać o Singapurze, kiedyś nieznaczącym kraju, który dzisiaj jest bardzo znaczącym krajem na mapie świata. Oczywiście to niewielki kraj, ale rozwiązania gospodarcze, ekonomiczne itd. są bardzo interesujące i prowadzą do sukcesu. Geodezja tkwiąca w komunie (ośrodki geodezyjne) w naszym kraju opóźnia inwestycje, nie podnosi jakości, tworzy mnóstwo niepotrzebnej biurokracji i kosztów. Każde kolejne rozporządzenia jedno ulepszają, drugie pogarszają, jeszcze inne kwestie pozostawiają bez zmian. Piszę ogólnikowo, ale chyba każdy rozeznany geodeta wie, w czym jest rzecz. W naszym kraju istnieje mnóstwo inwestycji, które obsługują geodeci i większość robi to na bardzo wysokim poziomie i to bez... urzędników.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Mam pytanie. Czy ktoś z tych wszystkich uczestników takich spotkań, Singapur super porównanie, taka Warszawa tylko o 40% większa (powierzchniowo), to ja proponuję aby zespoły parlamentarne odwiedziły Azję Wschodnią- Korea Płd i Japonia, następnie przelotem zahaczyć o bliski wschód - Oman, Katar, ZEA, a jak już będą mieli przesiadkę w Londynie, Paryżu lub Frankfurcie to niech i tam się zapytają jak wygląda u nich geodezja.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Mam pytanie. Czy ktoś z tych wszystkich uczestników takich spotkań, A co trzeba zrobić, żeby się na tę wycieczkę załapać?
 1 
zgłoś
odp: odp: Mam pytanie. Czy ktoś z tych wszystkich uczestników takich spotkań, Gratuluję zrozumienia wypowiedzi i przede wszystkim poczucia humoru. Tak swoją drogą, to że Singapur jest niewielkim krajem nie znaczy, że niektórych rozwiązań np. gospodarczych nie można zrealizować w kraju większym. Ale dobrze, proponuję więc rozeznać się w temacie jak geodezja funkcjonuje w USA. Pasuje? Jakieś porównanie do Warszawy?
zgłoś
"Robert Rachwał podkreślał" cdn 5 TK zauważył, że wykonywanie zawodu urbanisty jest związane z zaspokajaniem potrzeb ludności, ale okoliczność ta nie prowadzi do wniosku o wykonywaniu przez nich zawodu zaufania publicznego. Brakuje bezpośrednich relacji albo szczególnych więzi urbanistów z osobami fizycznym. To samo jest u KARTOGRAFÓW. Dlatego Panowie i Panie z tych 5 organizacji, które stworzyły w 2014 r. tezy do ustawy o samorządzie geodetów i kartografów przysięgłych, gdzie również byłem z Radkiem Smykiem członkiem tego zespołu, nie możemy tamte założenia przyjąć teraz pod rozwagę, gdy Trybunał Konstytucyjny 24 marca 2015 r. określił cechy jakie musi zawód zaufania publicznego posiadać samoistnie i pierwotnie, sam z siebie a nie z mocy ustawy. KONCEPCJA SAMORZĄDU ZAWODOWEGO GEODETÓW I KARTOGRAFÓW z 2014 r. nadaje się jedynie na stos historii o straconych szansach. Dzisiejsze zasady muszą uwzględniać wyrok TK z 25.03.2015 r. K 19/14. Powtórzę nie ma zawodu mierniczego bez samorządu zawodowego.
 3 
 12 
odpowiedz zgłoś
"Robert Rachwał podkreślał" cdn 4 Zawody urzędnicze są sprawowane przez osoby, które wykonują zakresy obowiązków pod kierownictwem osób trzecich i pod ich zarządem a co najważniejsze nie w swoim imieniu lecz w imieniu starosty, prezydenta, wójta etc. Czy urzędnik - geodeta - weryfikator wykonując weryfikację operatu i danych czyni to w swoim imieniu?! Nie. On działa z upoważnienia i w czyimś imieniu. Dlatego to nie jest zawód zaufania publicznego i nigdy nie będzie Panowie z GIG-u, SGP i innych organizacji, tą podstawową prawdę musicie sobie przyswoić. Zawody zaufania publicznego muszą charakteryzować się cechami, które wymienił Trybunał Konstytucyjny w 2015 r. gdy stwierdzał dlaczego zawód URBANISTY nie jest zawodem zaufania publicznego i nie może mieć samorządu zawodowego. I tu przechodzimy do zawodu KARTOGRAFA. Trybunał podniósł, że URBANIŚCI w wyniku ich działalności zasadniczo nie są zagrożone zindywidualizowane dobra jednostek. To samo jest u KARTOGRAFÓW. ... cdn.
 3 
 12 
odpowiedz zgłoś
"Robert Rachwał podkreślał" cdn 3 I teraz konstytucyjna prawda, kto może być TYM ORGANEM? Czy organy administracji państwowej? A może administracji samorządu terytorialnego? NIE! A to dlatego, że sprawują nadzór i kontrole a w wyniku stan danych geodezyjnych jest co raz gorszy. Ale to oczywiste jeśli geodetą uprawnionym kieruje geodeta bez uprawnień albo w ogóle nie geodeta. Tym organem może być tylko SAMORZĄD ZAWODOWY składający się z osób wykonujący dany zawód zaufania publicznego, bo tak stanowi konstytucja oraz zapowiedź a właściwie "przyrzeczenie" USTWOWDAWCY w art. 7 ust. 1 pkt 8 Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Osoba geodety uprawnionego wykonuje zawód zaufania publicznego, to nawet potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. A czy osoba wykonująca zawód URZEDNICZY w administracji geodezyjnej wykonuje zawód zaufania publicznego? NIE. Chyba, że jako urzędnik będzie wykonywał te zajęcia, które zgodnie z prawem wykonuje geodeta uprawniony w swoim imieniu i pod swoim kierownictwem. ... cdn.
 3 
 12 
odpowiedz zgłoś
"Robert Rachwał podkreślał" cdn 2 ...nie uwolni się od odpowiedzialności dyscyplinarnej z tego tylko powodu, że jego praca została pozytywnie oceniona przez organ administracyjny lub sąd powszechny, bądź że została ostatecznie przyjęta do właściwego zasobu. Nie o to chodzi w postępowaniu dyscyplinarnym. W jego ramach badana jest należyta staranność działania geodety oraz wykonanie powierzonych mu prac zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej i obowiązującymi przepisami prawa. Należy przez to rozumieć szczególną dbałość jaką geodeta ma prezentować przy wykonywaniu prac, podejmowaniu czynności i pełnieniu funkcji, co winno także przebiegać w zgodzie z obowiązującą go etyką zawodową." Wszystko powoduje ten jeden FAKT, że zawód, który wykonuje geodeta uprawniony, to ZAWÓD ZAUFANIA PUBLICZNEGO. I tylko tego typu zawody mogą posiadać organ SPRAWUJĄCY PIECZĘ NAD NALEŻYTYM WYKONYWANIEM ZAWODU W GRANICACH INTERESU PUBLICZNEGO I DLA JEGO OCHRONY! I teraz konstytucyjna prawda, kto może być TYM ORGANEM?... cdn.
 3 
 12 
odpowiedz zgłoś
"Robert Rachwał podkreślał, że samorząd nie powinien nikogo wykluczać ze względu na miejsce wykonywania pracy." Generalnie to nasi oponenci mało albo bardzo mało wiedzą o co w ogóle chodzi albo maja złą wolę. Podstawowa sprawa, to nie może być mowy o zawodzie bez samorządu zawodowego. A o samorządzie zawodowym nie może być mowy bez zawodu, i to takiego SZCZEGÓLNEGO, a jaki to ten SZCZEGÓLNY zawód? To taki o jakim Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dn. 22.10.2013 r. sygn. II GSK 883/12 stwierdził: "W ocenie NSA to, że praca wykonana przez geodetę stanowiła "element" szerszego postępowania i została w jego ramach oceniona przez uprawniony do tego organ nie oznacza automatycznie, że ewentualne wadliwości, nawet ostatecznie zaakceptowane przez właściwy organ, nie będą mogły stanowić podstawy ukarania w sprawie dotyczącej odpowiedzialności dyscyplinarnej geodety. Inaczej mówiąc, geodeta uprawniony, wykonując w istocie zawód zaufania publicznego, nie uwolni się od odpowiedzialności dyscyplinarnej... cdn.
 3 
 12 
odpowiedz zgłoś
Ostatnie posiedzenie zespołu to K O M P R O M I T A C J A ! Przypominam że w roku 2007 został opracowany projekt ustawy przez PiS który załatwiał postulaty GIG i Polskiej Geodezji Komer4cyjnej. Czy ONI chcą na nowo wynajdywać "proch" ?
 5 
 2 
odpowiedz zgłoś
Ustawa o zawodzie geodety Tak, trzeba taką ustawę stworzyć. Tylko trzeba do tego ludzi na tak, a nie na nie, jak napisał to kol. Nie. Nie da się niczego zrobić z takim nastawieniem. Nie da się niczego zrobić nie próbując. Zawsze mnie wkurza gadanie typu "tego się nie da zrobić" przez ludzi z natury tępych. Wiele odkryć powstało w wyniku "niewiedzy " że czegoś nie można.
 9 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: Ustawa o zawodzie geodety Nigdy nie spotkałem się z tym żeby ludzie mówiący o innych tępi zrobili cokolwiek wartościowego co tak ocenią inni. To że sami oceniają swoje marne działania jako wybitne to oczywiste.
 7 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: Ustawa o zawodzie geodety Szanujmy się i będzie dobrze. Poza tym jest ładne przysłowie mówiące o takich ludziach "Kto się przezywa, sam się nazywa"
 4 
odpowiedz zgłoś
Nie uda się
 2 
odpowiedz zgłoś
11 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS