Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-03-09 | Geodezja, Instytucje

GIG i PGK przedstawiają Rzecznikowi MŚP konkretną koncepcję samorządu zawodowego

Branża geodezyjna wypracowała już koncepcję swojego samorządu zawodowego i jest ona wciąż aktualna – przypominają w liście do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców prezesi Geodezyjnej Izby Gospodarczej oraz Polskiej Geodezji Komercyjnej.


Ilustracja: GIG i PGK przedstawiają Rzecznikowi MŚP konkretną koncepcję samorządu zawodowego

Wystosowany list jest nawiązaniem do lutowego posiedzenia zespołu roboczego ds. geodezji i budownictwa działającego przy Rzeczniku MŚP. W jego trakcie spierano się o wizję samorządu zawodowego geodetów. Część uczestników postulowała, by skupiał on jedynie mierniczych wykonujących prace geodezyjne. Prezesi GIG i PGK uważają z kolei, że powinien być otwarty na wszystkich geodetów, niezależnie od tego, czy pracują w urzędach, na uczelniach czy w firmach prywatnych.

W nawiązaniu do swoich argumentów Krzysztof Lichończak i Robert Rachwał wystosowali do Rzecznika MŚP wspólny list, do którego załączyli koncepcję samorządu zawodowego geodetów i kartografów opracowaną jeszcze w 2014 roku. Jak wyjaśniają, w skład zespołu, który przygotował ten dokument, weszli przedstawiciele nie tylko PGK i GIG, ale także SGP, SKP oraz PTG.

„Dokument zawiera spójną koncepcję w zakresie m.in. celu powołania samorządu, definicji zawodu, czynności zastrzeżonych, struktury, powoływania organów, nabywania członkostwa, odpowiedzialności dyscyplinarnej, władz, relacji samorządu z władzami publicznymi, zasady finansowania. Koncepcja powstała z uwzględnieniem stanowisk szerokiej reprezentacji zawodu, nieograniczonej do wybranego zakresu. Od czasu powstania tego dokumentu nie nastąpiły zmiany w przestrzeni prawa, mogące skutkować dezaktualizacją proponowanych rozwiązań” – piszą prezesi GIG i PGK. „Obie organizacje stoją na stanowisku, że powstanie samorządu jest konieczne, musi jednak uwzględniać konieczność reprezentacji wszystkich przedstawicieli zawodu” – podkreślają.

Warto wspomnieć, że Rzecznik MŚP żywo interesuje się powołaniem samorządu zawodowego geodetów i ustanowieniem zawodu mierniczego geodezyjnego. Na początku roku wystosował do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii pismo, w którym zwrócił się o stanowisko rządu w sprawie tych postulatów.

W odpowiedzi zarówno resort, jak i główny geodeta kraju sceptycznie odnoszą się jednak do tego pomysłu. Wiceminister Anna Kornecka zwraca uwagę, że nie przedstawiono jej choćby zasadniczych zrębów funkcjonowania nowego zawodu i samorządu zawodowego. Nie wskazano również żadnej analizy skutków utworzenia nowego zawodu. GGK Waldemar Izdebski ocenił z kolei, że powołanie samorządu nie przyniesie istotnych pozytywnych skutków ani administracji państwowej, ani obywatelom, ani inwestorom.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Do PGK, GIG, SGP Stowarzyszenia i organizacje pokażcie to o czym piszecie opiniując kolejny przekazany właśnie projekt rozporządzenia o osnowach. I zwróćcie proszę uwagę co zostało ze standardu, modeli czyli tego co gwarantowało harmonizację, dawało szanse na interoperacyjnosc a przede wszystkim uniemożliwiało wprowadzanie przez prezesa gugik jakiś własnych dekretów i wytycznych bez prawnych podstaw. Ostrzegam i proszę
  
 3 
odp: Do PGK, GIG, SGP Wieszczu, a gdzie te dane zharmonizowane, skoro modele takie świetne, amerykańskie były? Ile masz dostępnych zbiorów usług osnowy szczegółowej? Gdzie mogę zobaczyć efekty tych wieloletnich sukcesów?
    1 
GGK Pan Izdebski jak każdy laik boi się stracić wygodny stołek. I właśnie to pokazał swoją oceną.
    1 
 7 
GGK Główny Geodeta Kraju nie widzi potrzeby ustanowienia zawodu geodety. Kurtyna. A po co obywatelom ten urząd? Czy GUGiK z Panem prof. dr hab. inż. itp. itd. Izdebskim są do czegoś potrzebni społeczeństwu?
    2 
 7 
odp: GGK a Ty, gdybyś odniósł podobny sukces biznesowy i teraz polityczny w branży geodezyjnej bez uprawnień geodezyjnych, widziałbyś potrzebę zdawania egzaminu na uprawnienia, tworzenia jakiś innych struktur i podcinania własnej gałęzi? Martwił by cię brak "zawodu geodety"? Bo jak widać, można w geodezji sobie poradzić lepiej, niż radzi sobie "kasjerka z dyskontu"?
    1 
 3 
odp: GGK tylko dr inż. hab. , stanowisko prof. uczelnianego
  
 1 
odp: odp: GGK Sprawdźcie jeszcze z czego była habilitacja to wiele Wam to wyjaśni.
  
 3 



zobacz też:

Samorząd remedium na problemy w branży?

„Po co samorząd zawodowy mierniczych geodezyjnych?” – pod takim hasłem 4 marca odbyło się...

Mierniczy i samorząd bez wsparcia ministerstwa

Nie są planowane prace legislacyjne nad ustawami: ustanawiającą zawód mierniczego geodezyjnego oraz...

Jaki powinien być samorząd zawodowy geodetów?

Podczas 7. posiedzenia zespołu roboczego ds. geodezji i budownictwa przy Rzeczniku Małych i Średnich...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Państwowa Szkoła Miernicza w Łomży na początku istnienia (1919 r.) mieściła się w prywatnej kamienicy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kazimierz Michalik (1926-2005)

Kazimierz  Michalik (1926-2005)
Urodził się 28 stycznia 1926 roku w Lublinie. Studia geodezyjne na Politechnice Warszawskiej kończył dwustopniowo: najpierw w trybie inżynierskim (1949-53), a potem uzupełniającym magisterskim o specjalności fotogrametria (1957-59). Przez 30 lat...
więcej

strzałka w dółGeodaty
100 p.n.e.
Matematycy chińscy posługują się liczbami ujemnymi.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2