wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-09| Geodezja, Instytucje

GIG i PGK przedstawiają Rzecznikowi MŚP konkretną koncepcję samorządu zawodowego

Branża geodezyjna wypracowała już koncepcję swojego samorządu zawodowego i jest ona wciąż aktualna – przypominają w liście do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców prezesi Geodezyjnej Izby Gospodarczej oraz Polskiej Geodezji Komercyjnej.


GIG i PGK przedstawiają Rzecznikowi MŚP konkretną koncepcję samorządu zawodowego

Wystosowany list jest nawiązaniem do lutowego posiedzenia zespołu roboczego ds. geodezji i budownictwa działającego przy Rzeczniku MŚP. W jego trakcie spierano się o wizję samorządu zawodowego geodetów. Część uczestników postulowała, by skupiał on jedynie mierniczych wykonujących prace geodezyjne. Prezesi GIG i PGK uważają z kolei, że powinien być otwarty na wszystkich geodetów, niezależnie od tego, czy pracują w urzędach, na uczelniach czy w firmach prywatnych.

W nawiązaniu do swoich argumentów Krzysztof Lichończak i Robert Rachwał wystosowali do Rzecznika MŚP wspólny list, do którego załączyli koncepcję samorządu zawodowego geodetów i kartografów opracowaną jeszcze w 2014 roku. Jak wyjaśniają, w skład zespołu, który przygotował ten dokument, weszli przedstawiciele nie tylko PGK i GIG, ale także SGP, SKP oraz PTG.

„Dokument zawiera spójną koncepcję w zakresie m.in. celu powołania samorządu, definicji zawodu, czynności zastrzeżonych, struktury, powoływania organów, nabywania członkostwa, odpowiedzialności dyscyplinarnej, władz, relacji samorządu z władzami publicznymi, zasady finansowania. Koncepcja powstała z uwzględnieniem stanowisk szerokiej reprezentacji zawodu, nieograniczonej do wybranego zakresu. Od czasu powstania tego dokumentu nie nastąpiły zmiany w przestrzeni prawa, mogące skutkować dezaktualizacją proponowanych rozwiązań” – piszą prezesi GIG i PGK. „Obie organizacje stoją na stanowisku, że powstanie samorządu jest konieczne, musi jednak uwzględniać konieczność reprezentacji wszystkich przedstawicieli zawodu” – podkreślają.

Warto wspomnieć, że Rzecznik MŚP żywo interesuje się powołaniem samorządu zawodowego geodetów i ustanowieniem zawodu mierniczego geodezyjnego. Na początku roku wystosował do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii pismo, w którym zwrócił się o stanowisko rządu w sprawie tych postulatów.

W odpowiedzi zarówno resort, jak i główny geodeta kraju sceptycznie odnoszą się jednak do tego pomysłu. Wiceminister Anna Kornecka zwraca uwagę, że nie przedstawiono jej choćby zasadniczych zrębów funkcjonowania nowego zawodu i samorządu zawodowego. Nie wskazano również żadnej analizy skutków utworzenia nowego zawodu. GGK Waldemar Izdebski ocenił z kolei, że powołanie samorządu nie przyniesie istotnych pozytywnych skutków ani administracji państwowej, ani obywatelom, ani inwestorom.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Do PGK, GIG, SGP Stowarzyszenia i organizacje pokażcie to o czym piszecie opiniując kolejny przekazany właśnie projekt rozporządzenia o osnowach. I zwróćcie proszę uwagę co zostało ze standardu, modeli czyli tego co gwarantowało harmonizację, dawało szanse na interoperacyjnosc a przede wszystkim uniemożliwiało wprowadzanie przez prezesa gugik jakiś własnych dekretów i wytycznych bez prawnych podstaw. Ostrzegam i proszę
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Do PGK, GIG, SGP Wieszczu, a gdzie te dane zharmonizowane, skoro modele takie świetne, amerykańskie były? Ile masz dostępnych zbiorów usług osnowy szczegółowej? Gdzie mogę zobaczyć efekty tych wieloletnich sukcesów?
 1 
odpowiedz zgłoś
GGK Pan Izdebski jak każdy laik boi się stracić wygodny stołek. I właśnie to pokazał swoją oceną.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
GGK Główny Geodeta Kraju nie widzi potrzeby ustanowienia zawodu geodety. Kurtyna. A po co obywatelom ten urząd? Czy GUGiK z Panem prof. dr hab. inż. itp. itd. Izdebskim są do czegoś potrzebni społeczeństwu?
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: GGK a Ty, gdybyś odniósł podobny sukces biznesowy i teraz polityczny w branży geodezyjnej bez uprawnień geodezyjnych, widziałbyś potrzebę zdawania egzaminu na uprawnienia, tworzenia jakiś innych struktur i podcinania własnej gałęzi? Martwił by cię brak "zawodu geodety"? Bo jak widać, można w geodezji sobie poradzić lepiej, niż radzi sobie "kasjerka z dyskontu"?
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: GGK tylko dr inż. hab. , stanowisko prof. uczelnianego
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: GGK Sprawdźcie jeszcze z czego była habilitacja to wiele Wam to wyjaśni.
 3 
zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS