|2021-03-09|
Geodezja, Instytucje
GIG i PGK przedstawiają Rzecznikowi MŚP konkretną koncepcję samorządu zawodowego
Branża geodezyjna wypracowała już koncepcję swojego samorządu zawodowego i jest ona wciąż aktualna – przypominają w liście do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców prezesi Geodezyjnej Izby Gospodarczej oraz Polskiej Geodezji Komercyjnej.
Wystosowany list jest nawiązaniem do lutowego posiedzenia zespołu roboczego ds. geodezji i budownictwa działającego przy Rzeczniku MŚP. W jego trakcie spierano się o wizję samorządu zawodowego geodetów. Część uczestników postulowała, by skupiał on jedynie mierniczych wykonujących prace geodezyjne. Prezesi GIG i PGK uważają z kolei, że powinien być otwarty na wszystkich geodetów, niezależnie od tego, czy pracują w urzędach, na uczelniach czy w firmach prywatnych.
W nawiązaniu do swoich argumentów Krzysztof Lichończak i Robert Rachwał wystosowali do Rzecznika MŚP wspólny list, do którego załączyli koncepcję samorządu zawodowego geodetów i kartografów opracowaną jeszcze w 2014 roku. Jak wyjaśniają, w skład zespołu, który przygotował ten dokument, weszli przedstawiciele nie tylko PGK i GIG, ale także SGP, SKP oraz PTG.
„Dokument zawiera spójną koncepcję w zakresie m.in. celu powołania samorządu, definicji zawodu, czynności zastrzeżonych, struktury, powoływania organów, nabywania członkostwa, odpowiedzialności dyscyplinarnej, władz, relacji samorządu z władzami publicznymi, zasady finansowania. Koncepcja powstała z uwzględnieniem stanowisk szerokiej reprezentacji zawodu, nieograniczonej do wybranego zakresu. Od czasu powstania tego dokumentu nie nastąpiły zmiany w przestrzeni prawa, mogące skutkować dezaktualizacją proponowanych rozwiązań” – piszą prezesi GIG i PGK. „Obie organizacje stoją na stanowisku, że powstanie samorządu jest konieczne, musi jednak uwzględniać konieczność reprezentacji wszystkich przedstawicieli zawodu” – podkreślają.
Warto wspomnieć, że Rzecznik MŚP żywo interesuje się powołaniem samorządu zawodowego geodetów i ustanowieniem zawodu mierniczego geodezyjnego. Na początku roku wystosował do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii pismo, w którym zwrócił się o stanowisko rządu w sprawie tych postulatów.
W odpowiedzi zarówno resort, jak i główny geodeta kraju sceptycznie odnoszą się jednak do tego pomysłu. Wiceminister Anna Kornecka zwraca uwagę, że nie przedstawiono jej choćby zasadniczych zrębów funkcjonowania nowego zawodu i samorządu zawodowego. Nie wskazano również żadnej analizy skutków utworzenia nowego zawodu. GGK Waldemar Izdebski ocenił z kolei, że powołanie samorządu nie przyniesie istotnych pozytywnych skutków ani administracji państwowej, ani obywatelom, ani inwestorom.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|