|2021-03-08|
Geodezja, Prawo
Mierniczy i samorząd bez wsparcia ministerstwa
Nie są planowane prace legislacyjne nad ustawami: ustanawiającą zawód mierniczego geodezyjnego oraz powołującą samorząd zawodowy mierniczych geodezyjnych – napisała Anna Kornecka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, w liście do rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza.
Przypomnijmy, że 3 stycznia rzecznik MŚP wystosował do wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina pismo, w którym prosi o ustosunkowanie się do propozycji organizacji geodezyjnych (OZZG, GIG i Stowarzyszenia Geodeci Ziemi Piotrkowskiej) dotyczących ustanowienia zawodu mierniczego i powołania samorządu zawodowego.
W odpowiedzi wiceminister Anna Kornecka wyjaśnia, że choć MRPiT przywiązuje szczególną wagę do wniosków składanych przez przedsiębiorców oraz organizacje zrzeszające tych przedsiębiorców, to trudno jest pozytywnie ustosunkować się do postulatów organizacji geodezyjnych. Pisze, że w otrzymanej korespondencji „nie zostały przedstawione bodaj zasadnicze zręby funkcjonowania nowego zawodu i samorządu zawodowego. Nie wskazano również żadnej analizy skutków utworzenia nowego zawodu dla szeroko pojętego środowiska geodezyjnego i kartograficznego, w tym przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w branży geodezyjnej i kartograficznej”.
Dalej wiceminister zauważa, że przekazany materiał nie zawiera analizy wpływu proponowanych rozwiązań na: • sprawność wykonywania zadań państwa i jego podstawowych funkcji w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego i zarządzania kryzysowego, wynikających z wykorzystywania danych przestrzennych, • proces inwestycyjny, • ochronę zasięgu prawa własności obywateli i innych podmiotów, w tym bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami. „Gwarancja niezakłóconego funkcjonowania państwa w powyższych obszarach jest równie istotna co interes przedstawicieli określonego zawodu regulowanego, dlatego też obiektywna ocena proponowanych przez wnioskodawców kierunków rozwiązań systemowych nie jest możliwa” – podkreśla Anna Kornecka.
W piśmie znalazła się też opinia głównego geodety kraju przekazana do MRPiT. Zdaniem GGK „utworzenie nowej struktury organizacyjnej w obszarze geodezji i kartografii, wymagającej od geodetów uprawnionych obligatoryjnej przynależności celem możliwości wykonywania wyuczonego zawodu, nie wpłynie bezpośrednio na polepszenie wykonywania zadań państwa i jego podstawowych funkcji w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego i zarządzania kryzysowego. Nie przyczyni się także do podniesienia bezpieczeństwa w zakresie ochrony zasięgu prawa własności obywateli i innych podmiotów, w tym bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami. Nie usprawni też procesu inwestycyjnego, ani nie przyspieszy informatyzacji zadań administracji publicznej”.
Następnie Anna Kornecka wyjaśnia, że obecne działania legislacyjne resortu w obszarze geodezji i kartografii skupiają się na sprawnym wdrożeniu zmian do ustawy Pgik, które weszły w życie 31 lipca 2020 r., co wymaga opracowania i wydania kilkunastu aktów wykonawczych. „Natomiast prace legislacyjne nad nowymi ustawami – ustanawiającą zawód mierniczego geodezyjnego oraz powołującą samorząd zawodowy mierniczych geodezyjnych – nie są planowane” – kończy wiceminister.
DC
|