Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-03-08 | Geodezja, Prawo

Mierniczy i samorząd bez wsparcia ministerstwa

Nie są planowane prace legislacyjne nad ustawami: ustanawiającą zawód mierniczego geodezyjnego oraz powołującą samorząd zawodowy mierniczych geodezyjnych – napisała Anna Kornecka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, w liście do rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza.


Ilustracja: Mierniczy i samorząd bez wsparcia ministerstwa

Przypomnijmy, że 3 stycznia rzecznik MŚP wystosował do wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina pismo, w którym prosi o ustosunkowanie się do propozycji organizacji geodezyjnych (OZZG, GIG i Stowarzyszenia Geodeci Ziemi Piotrkowskiej) dotyczących ustanowienia zawodu mierniczego i powołania samorządu zawodowego.

W odpowiedzi wiceminister Anna Kornecka wyjaśnia, że choć MRPiT przywiązuje szczególną wagę do wniosków składanych przez przedsiębiorców oraz organizacje zrzeszające tych przedsiębiorców, to trudno jest pozytywnie ustosunkować się do postulatów organizacji geodezyjnych. Pisze, że w otrzymanej korespondencji „nie zostały przedstawione bodaj zasadnicze zręby funkcjonowania nowego zawodu i samorządu zawodowego. Nie wskazano również żadnej analizy skutków utworzenia nowego zawodu dla szeroko pojętego środowiska geodezyjnego i kartograficznego, w tym przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w branży geodezyjnej i kartograficznej”.

Dalej wiceminister zauważa, że przekazany materiał nie zawiera analizy wpływu proponowanych rozwiązań na:
• sprawność wykonywania zadań państwa i jego podstawowych funkcji w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego i zarządzania kryzysowego, wynikających z wykorzystywania danych przestrzennych,
• proces inwestycyjny,
• ochronę zasięgu prawa własności obywateli i innych podmiotów, w tym bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami.
„Gwarancja niezakłóconego funkcjonowania państwa w powyższych obszarach jest równie istotna co interes przedstawicieli określonego zawodu regulowanego, dlatego też obiektywna ocena proponowanych przez wnioskodawców kierunków rozwiązań systemowych nie jest możliwa” – podkreśla Anna Kornecka.

W piśmie znalazła się też opinia głównego geodety kraju przekazana do MRPiT. Zdaniem GGK „utworzenie nowej struktury organizacyjnej w obszarze geodezji i kartografii, wymagającej od geodetów uprawnionych obligatoryjnej przynależności celem możliwości wykonywania wyuczonego zawodu, nie wpłynie bezpośrednio na polepszenie wykonywania zadań państwa i jego podstawowych funkcji w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego i zarządzania kryzysowego. Nie przyczyni się także do podniesienia bezpieczeństwa w zakresie ochrony zasięgu prawa własności obywateli i innych podmiotów, w tym bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami. Nie usprawni też procesu inwestycyjnego, ani nie przyspieszy informatyzacji zadań administracji publicznej”.

Następnie Anna Kornecka wyjaśnia, że obecne działania legislacyjne resortu w obszarze geodezji i kartografii skupiają się na sprawnym wdrożeniu zmian do ustawy Pgik, które weszły w życie 31 lipca 2020 r., co wymaga opracowania i wydania kilkunastu aktów wykonawczych. „Natomiast prace legislacyjne nad nowymi ustawami – ustanawiającą zawód mierniczego geodezyjnego oraz powołującą samorząd zawodowy mierniczych geodezyjnych – nie są planowane” – kończy wiceminister.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

mierniczy czy geodeta W całym świecie jest geodeta,????????? , a u nas nagle wyskoczy z bruzdy mierniczy,
    7 
 4 
odp: mierniczy czy geodeta UK/USA/Australia/Nowa Zelandia itd - Surveyor/Land Surveyor tłumacz google ci pomoże w odcyfrowaniu tych tajemniczych terminów gdzie słowem kluczowym jest - survey...
    4 
 7 
odp: odp: mierniczy czy geodeta https://www.google.com/search?client=firefox-b-d
  
odp: mierniczy czy geodeta https://www.google.com/search?client=firefox-b-d
  
odp: mierniczy czy geodeta Jeśli już ktoś się odwołuje do pojęć używanych na świecie to wystarczy porównać w angielskojęzyczej wikipedii pojęcia geodesy i surveying (land surveying). I wszystko staje się jasne. Problem jest jedynie przy tłumaczeniach, szczególnie automatycznych, ponieważ w Polsce zmieniono w oficjalnej nowomowie określenie mierniczego na geodetę i wrzucono wszystkie czynności stricte geodezyjne oraz miernicze do jednego worka. To samo zresztą zrobiono z tą nieszczęsną ewidencją gruntów ale tu już nie do końca i mamy bałagan w przepisach.
    1 
 4 
GGK mądrze i rzeczowo, Minister też mądrze i rzeczowo Garstka sflustrowanych geodetów, którym przeszkadza weryfikacja w PODGIK, bo uważają się za mądrzejszych niż dokumenty w zasobie wykonane przez setki geodetów w tym mierniczych przysięgłych przed nimi. Panowie wstydu oszczędż, Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść. Tylko niektóre inspekcje wojewódzkie was wzmacniają, bo się nie znają
    3 
 4 
odp: GGK mądrze i rzeczowo, Minister też mądrze i rzeczowo Oj, jaki ty jesteś marudny KEN :-D ... Twój Pan dalej daje ci za te produkcje lizaki? Bo raczej za te mizerne teksty nic więcej ci się nie należy... no jak mi przykro. ;-P
    3 
 2 
GGK? Główny Geodeta Kraju podważa zasadność ustanowienia zawodu geodety. Kurtyna. Jakie korzyści ma społeczeństwo z utrzymywania GUGiK i GGK?
    3 
 5 
odp: GGK? Potrafisz czytać ze zrozumieniem ? To może przeczytaj jeszcze raz bo nie zrozumiałeś tej odpowiedzi.
    4 
 5 
odp: odp: GGK? Nie martw się "rozumie", znajdzie się dla ciebie praca poza urzędem. Umiesz pisać i jesteś posłuszny swojemu panu. To na początek wystarczy. Ludzie zaradni nie potrzebują urzędów żeby normalnie funkcjonować. Tak samo jak nie potrzebują samorządów.
    4 
 6 
odp: odp: GGK? To czemu tak jęczysz zaradny człowieczku. :)
    3 
 4 
@pytek Dlaczego obrażasz ludzi ? Nie masz innych argumentów ?
  
 4 
odp: @pytek Prawda nie obraża, prawda wyzwala. Tylko człowiek który boi się prawdy o sobie uważa, że go ona obraża. Ale strach to zły doradca. A jeśli chodzi o argumenty to dyskusję prowadzi się na jakimś, chociaż minimalnym, merytorycznym poziomie. Dyskusja o przydatności dla społeczeństwa GGK i GUGiKu jest po prostu bez sensu. W sytuacji gdy te instytucje a co za tym osoby za nimi stojące, działają w otwarty sposób wbrew interesowi społecznemu, w imię swoich własnych prywatnych interesów oraz grup z nimi związanych, taka dyskusja byłaby nieuprawnionym poszukiwaniem wytłumaczenia dla takich nielegalnych, i niemoralnych, praktyk.
    5 
 4 
odp: @pytek Marzę o takim Hyde Parku mógłbyś stanąć na kamieniu i podobnie jak inni gadać sobie te twoje mądrości na poziomie ponad gruntem. To powyżej to ten minimalny merytoryczny poziom ? To może sprawdź w slowniku co znaczy merytoryczny, bo chyba tego pojecia nie rozumiesz
    2 
 5 
odp: @pytek KEN... zrobiłeś się bardzo przekonywujący dzieciaku. Pewnie profesor udzielił ci stosownych korepetycji ;-P
    3 
 3 
Mierniczy wiecznie żywy Dzisiaj przeczytałam, że na Politechnice Warszawskiej WGiK obchodzi 100 lecie powstania. Nawiązując do historii to 30 czerwca 1921 r minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego powołał Wydział Miernictwa. Czyż to nie byłaby piękna powtórka z historii gdyby po stu latach od tych wydażeń - jakiś minister "oświecenia ..." powołał zawód Mierniczego przysięgłego.
    2 
 6 
Na przyszłość uzasadnienia powinna pisać ta sama osoba co pisze uzasadnienia do zmiany ustawy i rozporządzeń tam to są bzdury, jedna na drugiej i im wszystko przechodzi nawet zmiany które nie mają sensu!!! Ale wiadomo, że jak już urzędnik napisze ......
    2 
 1 
@ Pani, która uchodzi za liderkę protestów i o której mówi się w kontekście naprawy obecnego bałaganu jest wielka zwolenniczką samorządu. Już chyba tylko ona może wyprowadzidzic nas z tzw. ziemi egipskiej, z domu niewoli.
    8 
 2 
odp: @ Oj. Biedny troll, który w dodatku jest w niewol. Śmiem twierdzić, że to niewola jego umysł u.
    3 
 5 
Samodzielność , samorządność, samofinansowanie - to hasło leżące u podstaw demokratycznego porządku. Na jakiej podstawie komentatorzy uważają że samorządność to wysokie składki i źródło przychodów dla kilku kolesi? Czy będąc przeciw samorządom, chcielibyście likwidacji likwidacji samorządu gminnego, powiatowego itd? Samorząd jest podstawą demokracji. Wykonywanie zawodu pod kuratelą władzy wykonawczej, jest niezgodne z zapisami konstytucji! Zastanówcie się, pomyślcie zanim coś napiszecie!
    13 
 14 
odp: Samodzielność Mam pytanie, to ilu was było na tych Teamsach ? Na początku widzialem 120 osob na zoom była już tylko polowa, to ilu teraz 30 ?
    4 
 5 
odp: odp: Samodzielność hehe zgadłem.
    2 
 2 
no i zawód tzw. geodety, jak był na poziomie kelnera, fryzjera i innych usługodawców, tak na tym poziomie pozostanie. a komuna w tzw. podgik, jak się dobrze miała, tak nadal mieć się dobrze będzie.
    9 
 21 
odp: Nie samorządowi czy fakt opłacania wysokiej składki na jakiś wydumany samorząd gdzie kilku kolesi zrobi sobie z tego wspaniałe źródło przychodu podniesie rangę naszego zawodu ? Wątpię będzie jeszcze gorzej bo ci kolesie zawładną wszystkim a czytając to co oni wypisują to raczej różowo nie będzie bo uprawnienia będą mieli tylko oni i ich rodziny reszta będzie wyrobnikami pracującymi na panów ze stowarzyszeń
    11 
 17 
odp: odp: Nie samorządowi Dziecko, weź się za naukę. Bo może ktoś ci obiecał że dyplom dostaniesz za te głupoty które tu wypisujesz ale przez całe życie nie będziesz szedł tylko dzięki protekcji tego pana.
    11 
 10 
odp: odp: Nie samorządowi no cóż, odpowiedź "tak trzymać" pokazuje, jaki tryb myślowy przedstawiają spadkobiercy mierniczych.
    3 
 6 
Ken Idź się w lusterku poprzeglądać jak nie masz nic mądrego donapisania.
    2 
 4 
no i zawód tzw. geodety Poziom, na jakim jest zawód geodety nie zależy od istnienia samorządu (wprowadzenia następnej kasty) i przywrócenia archaicznego mierniczego przysięgłego ( inne czasy - inne wyzwania) ale od tego jak my geodeci będziemy szanować siebie i swoja pracę. Jeśli nadal będziemy fałszować np. inwentaryzacje powykonawcze zakrytego uzbrojenia pisząc, że pomierzono w wykopie, jeśli wznawiać znaki graniczne będziemy tylko ze współrzędnych a nie ze szkiców podstawowych, pisać że brak zmian w terenie mimo ich występowania etc. etc. Jeśli można kupić za marne grosze naszą pracę. Szanowanie musimy zacząć od siebie.
    2 
 25 
odp: no i zawód tzw. geodety Masz rację. Powinniśmy zacząć się w końcu szanować i wystawiać Faktury ODGiKowm za zasilanie ich baz danych.
    5 
 6 
odp: no i zawód tzw. geodety no ja nigdy nie piszę że pomierzyłem w wykopie skoro już było zasypane nie ze mną te numery Bruner
  
 4 
odp: no i zawód tzw. geodety Cały zasób pzgik został stworzony rękoma geodetów w tym też moimi przez wiele lat za $ naszych zleceniodawców ale też w ich i naszym interesie ? mapa jest tańsza, nie musimy mierzyć wszystkiego od początku tak jak w Austrii gdzie granice otrzymuje się (odpłatnie) z kataster amtu a uzbrojenie podziemne z map branżowych a resztę mierzy za każdym razem. Mapa wtedy jest znacznie droższa dla klienta bo droższa w wykonaniu. Jestem pewien że system w Polsce jest bardziej efektywny i racjonalny. Byle tylko ośrodki przyjęły prostą zasadę ? to geodeta jest odpowiedzialny za swoja pracę,gdy oddaje za darmo do zasobu materiały nie można się czepiać drobiazgów tylko sprawdzić ogólną zgodność z przepisami i podziękować. Powinna być pieczątka na protokole?Szanowny panie geodeto dziękujemy niniejszym za bezpłatne wzbogacenie pzgik. Wyrażamy ubolewanie że musi pan płacić za otrzymane od nas materiały ponieważ Skarbu Państwa nie stać na utrzymanie i wzbogacanie jego.Niech nie tylko bezdomni będą dumni.
    2 
 9 
Pora to sobie uświadomić. Geodeci tego nie chcą. Ministerstwo nie widzi w tym sensu. Co jeszcze musi się wydarzyć, żeby niektóre osoby zrozumiały, że pora sobie odpuścić ?
    9 
 27 
. I bardzo dobrze.
    2 
 16 
Ja wiedziałem, że tak będzie ... No to się sytuacja wyjaśniła. Ministerstwo zajęło jednoznaczne stanowisko wobec nierealnych postulatów. Weźcie się do roboty nieroby, a nie stołków sobie szukacie. Pozdrawiam.
    6 
 23 
odp: Ja wiedziałem, że tak będzie ... Święte słowa oni chcą sobie stworzyć stanowiska dla siebie. Nie mam zamiaru za to płacić
    2 
 13 
Tekst pisma Pani Wiceminister jest kompromitacją dla prawanika, nie wiedzieć o tym jakiego typu strukturą organizacyjną jest samorząd - zawodową a nie gospodarczą, nie wiedzieć, że może on być powołany jedynie w interesie publicznym a nie określonego zawodu, to świadectwo poziomu wiedzy prawniczej - tej podstawowej, wynikającej z Konstytucji. Ciekawe, czy reformy planowania przestrzennego i prawa budowlanego będą dokonywane na tym samym poziomie merytorycznym.
    10 
 11 
Jest super.. jest super .. więc o co Ci chodzi? .... Mamy extra rząd i super prezydenta, Ci wszyscy ludzie to wspaniali fachowcy...
    4 
 8 
Nie usprawni też procesu inwestycyjnego Jest gdzieś dostępna analiza, na podstawie której wysnuto taki wniosek? Jakieś badania, porównania z krajami, gdzie geodezyjna obsługa inwestycji budowlanych odbywa się praktycznie bez udziału administracji i bez związku ze stanem jej informatyzacji? Sam jestem ciekam, swoje zdanie to każdy może mieć, ale na jakiej podstawie? Bo co będzie, jak kolejne wybory wygra jakiś płaskoziemnca czy antyszczepionkowiec, będziemy się bezkrytycznie liczyć z jego zdaniem?
    1 
 6 
odp: Nie usprawni też procesu inwestycyjnego kolego na zachodzie nie jest tak różowo jak piszesz oni też mają urzędy i urzędników i to napewno nad sobą a nie pod sobą więc nie wciskaj tu kitów
    7 
 7 
odp: odp: Nie usprawni też procesu inwestycyjnego Ależ proszę bardzo o wykład, ze szczegółami... kolejny raz... jak wygląda mapa zasadnicza w procesie budowlanym, gdzie znajdę schematy np. niemieckich czy brytyjskich gml-i, na których wzorujemy nasz system, ja naprawdę chciałbym poczytać na ten temat jakieś rzetelne opracowania. Ale kolego, docierają tylko jakieś strachy na lachy ze strony osób zadowolonych z obecnego układu. Układu doskonałego niczym poskręcany i tajny niegdyś układ 1965. Ach, jak kiedyś straszono, co to się stanie, jak się współrzędne ciągów poligonowych ujawni albo jak będzie można robić sobie zdjęcia na dworcach kolejowych czy mostach. jakie to śmieszne z perspektywy czasu.
    2 
 9 
odp: Nie usprawni też procesu inwestycyjnego Kolego klika lat temu spotkałem w jednym z ośrodków w Pana geodetę uprawnionego co twierdził, że jest już na emeryturze ale większość swego życia przepracował na terenie Niemiec i mówił, że u nich też są urzędy i też się zdaje operaty a wyniki kartuja na wzór Polski w jakiejś tam ich mapie numerycznej. Co prawda wspominał o tym, że to zależy od landu i ich przepisów związkowych a nie od rządu ale coraz więcej tych tzw. landów widzi potrzebę gromadzenia tych danych. O dziwo podobno wzorują się na Polsce bo u nas to dobrze działa. Tak więc zastanów się co piszesz za bzdury. Zresztą na zdrowy rozsądek tak duży kraj z taką infrastrukturą bez jakiejkolwiek bazy danych na jej temat ?? To jest co najmniej dziwne
    5 
 8 
odp: odp: Nie usprawni też procesu inwestycyjnego Ostrzegaj że będziesz żartował bo zaskoczony monitor zaplułem ze śmiechu.
    4 
 6 
strach się bać bazy danych infrastruktury prowadzą właściciele tej infrastruktury. I wymagają odpowiednich procedur, wymagają dostosowywania zakresu pomiaru do zmieniającej się technologii itd, wymagają przekazywania danych w określony sposób. I płacą za to. A państwo pewnie w końcu stwierdzi, że muszą te pozyskane dla siebie dane jakoś udostępniać, w jakimś ograniczonym zakresie. Nie przeczę. Ale nie widzisz, że u nas jest to postawione na głowie? Ale jeśli jesteś pracownikiem jakiejś instytucji rządowej, który napisał i dał do podpisu GGK tą "analizę" funkcjonowania geodezji za granicami na podstawie spotkania z jakimś geodetą, który prawdopodobnie w Niemczech robił lata temu za pomiarowego - technika na jakiejś budowie - to ręce opadają. Na tym się opera wiedza administracji? O rety, Może jeszcze tamtejsi geodeci muszą nosić tęczowe kamizelki, propagują "ideologię" LGBT lub pomagają wyłazić z wody ledwo żywym uchodźcom? Czas kupić broń, mur budujmy, biada nam, zabiorą nam naszą mapę zasadniczą!
    2 
 6 
odp: odp: Nie usprawni też procesu inwestycyjnego Ale co chciałeś przekazać bo się w tej zagmatwanej wypowiedzi pogubiłem.
    1 
 2 
odp: odp: Nie usprawni też procesu inwestycyjnego ja tam wolę jak mam wszystko w jednym miejscu a nie muszę latać po całym kraju lub województwie, żeby się dowiedzieć co kto ma w ziemi zakopane a i jeszcze jedno za te dane trzeba będzie słono zapłacić nie tak jak do tej pory za zgłoszenie pracy geodezyjnej. Dlatego uważam Twój pomysł za chory i wręcz zły gdyż u nas jest takie rozdrobnienie firm, że istnieje ryzyko, że robiąc mapę przeoczysz jednego lub 2 gestorów sieci bo nie będziesz się spodziewał, że oni tam coś mają położone. Tak więc moim zdaniem lepsze jest to co jest teraz tzn. jedna instytucja zbierająca i koordynująca projekty tak, żeby był porządek z sieciami.
    6 
 3 
odp: odp: Nie usprawni też procesu inwestycyjnego chciałem poczytać rzetelne opisy procedur geodezyjnych w budownictwie i dla katastru w innych krajach, bo docierają tylko jakieś plotki, szczątkowe informacje itd. Z jednej strony kategoryczne twierdzenia, że inaczej niż u nas być nie może, ewentualnie że inni jakoś coś zaczynają "na nasz wzór" robić, czego my nie możemy od dekad skończyć. Czytam propagandę (opartą głównie na straszeniu i wyśmiewaniu) zwolenników obecnego systemu. Z drugiej strony hurraoptymistyczne wypowiedzi zwolenników zmian ku zachodnim procedurom i zasadom wolnorynkowym, choć coś ostatnio się te zachodnie idee kapitalistyczne mocno dewaluują w kontekście globalnych problemów. Ale to wszystko jest zamknięte w naszej bańce, teoretyzujemy.
    2 
 4 
Summary No i po temacie.
    2 
 4 
Równocześnie upychanie się w kolejce na egzaminy tylko w Warszawie nie polepszy jakości oddawanych robót.
  
 4 



zobacz też:

Jaki powinien być samorząd zawodowy geodetów?

Podczas 7. posiedzenia zespołu roboczego ds. geodezji i budownictwa przy Rzeczniku Małych i Średnich...

O wymiernych korzyściach z ustanowienia mierniczego przysięgłego

Wczoraj (13 stycznia) obyło się II spotkanie on-line w sprawie ustanowienia zawodu...

Geodeci chcą być mierniczymi

Przyjęcie ustawy o mierniczym oraz podniesienie rangi zawodu – m.in. o tym 10 listopada dyskutowała grupa...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Taryfa Domów Miasta Warszawy z 1784 r. zawierała: nr posesji, nazwisko właściciela, długość posesji, liczbę pięter i okien, opłaty, szerokość ulicy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Porębski (ok. 1539-1581)
Podstarości oświęcimski, poeta, autor mapy księstw oświęcimskiego i zatorskiego. Pochodził z rodu Korniczów, którzy od XV do XVIII wieku władali wsią Poręba Wielka (woj. małopolskie) i przyjęli nazwisko Porębscy. Wydał on w 1563 roku szczegółową jak...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1635
Jonas Scultetus (1603-64), jurysta ze Szprotawy, wydaje Mapę Śląska. Jest autorem m.in. map księstw: głogowskiego, wrocławskiego, legnickiego, nysko-grodkowskiego.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2