Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-03-08| Geodezja, Prawo

Mierniczy i samorząd bez wsparcia ministerstwa

Nie są planowane prace legislacyjne nad ustawami: ustanawiającą zawód mierniczego geodezyjnego oraz powołującą samorząd zawodowy mierniczych geodezyjnych – napisała Anna Kornecka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, w liście do rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza.


Mierniczy i samorząd bez wsparcia ministerstwa

Przypomnijmy, że 3 stycznia rzecznik MŚP wystosował do wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina pismo, w którym prosi o ustosunkowanie się do propozycji organizacji geodezyjnych (OZZG, GIG i Stowarzyszenia Geodeci Ziemi Piotrkowskiej) dotyczących ustanowienia zawodu mierniczego i powołania samorządu zawodowego.

W odpowiedzi wiceminister Anna Kornecka wyjaśnia, że choć MRPiT przywiązuje szczególną wagę do wniosków składanych przez przedsiębiorców oraz organizacje zrzeszające tych przedsiębiorców, to trudno jest pozytywnie ustosunkować się do postulatów organizacji geodezyjnych. Pisze, że w otrzymanej korespondencji „nie zostały przedstawione bodaj zasadnicze zręby funkcjonowania nowego zawodu i samorządu zawodowego. Nie wskazano również żadnej analizy skutków utworzenia nowego zawodu dla szeroko pojętego środowiska geodezyjnego i kartograficznego, w tym przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w branży geodezyjnej i kartograficznej”.

Dalej wiceminister zauważa, że przekazany materiał nie zawiera analizy wpływu proponowanych rozwiązań na:
• sprawność wykonywania zadań państwa i jego podstawowych funkcji w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego i zarządzania kryzysowego, wynikających z wykorzystywania danych przestrzennych,
• proces inwestycyjny,
• ochronę zasięgu prawa własności obywateli i innych podmiotów, w tym bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami.
„Gwarancja niezakłóconego funkcjonowania państwa w powyższych obszarach jest równie istotna co interes przedstawicieli określonego zawodu regulowanego, dlatego też obiektywna ocena proponowanych przez wnioskodawców kierunków rozwiązań systemowych nie jest możliwa” – podkreśla Anna Kornecka.

W piśmie znalazła się też opinia głównego geodety kraju przekazana do MRPiT. Zdaniem GGK „utworzenie nowej struktury organizacyjnej w obszarze geodezji i kartografii, wymagającej od geodetów uprawnionych obligatoryjnej przynależności celem możliwości wykonywania wyuczonego zawodu, nie wpłynie bezpośrednio na polepszenie wykonywania zadań państwa i jego podstawowych funkcji w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego i zarządzania kryzysowego. Nie przyczyni się także do podniesienia bezpieczeństwa w zakresie ochrony zasięgu prawa własności obywateli i innych podmiotów, w tym bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami. Nie usprawni też procesu inwestycyjnego, ani nie przyspieszy informatyzacji zadań administracji publicznej”.

Następnie Anna Kornecka wyjaśnia, że obecne działania legislacyjne resortu w obszarze geodezji i kartografii skupiają się na sprawnym wdrożeniu zmian do ustawy Pgik, które weszły w życie 31 lipca 2020 r., co wymaga opracowania i wydania kilkunastu aktów wykonawczych. „Natomiast prace legislacyjne nad nowymi ustawami – ustanawiającą zawód mierniczego geodezyjnego oraz powołującą samorząd zawodowy mierniczych geodezyjnych – nie są planowane” – kończy wiceminister.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama