Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-14| Geodezja

O wymiernych korzyściach z ustanowienia mierniczego przysięgłego

Wczoraj (13 stycznia) obyło się II spotkanie on-line w sprawie ustanowienia zawodu mierniczego. Uczestniczyło w nim około 70 osób – geodetów oraz przedstawicieli administracji i nauki.


O wymiernych korzyściach z ustanowienia mierniczego przysięgłego

Wydarzenie odbyło się przy wsparciu Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw i uczestniczył w nim Mikołaj Kruczyński – koordynator w BRMŚP. Zapewnił on, że rzecznik wspiera wszystkich małych i średnich przedsiębiorców w ich działaniach. Przypomniał, że w ramach Rady Przedsiębiorców przy RMŚP działa Zespół Roboczy ds. Geodezji i Budownictwa. Do tej pory odbyło się sześć posiedzeń tego zespołu, a najbliższe, zaplanowane na 12 lutego, ma być poświęcone statusowi zawodu geodety i samorządowi zawodowemu. Poinformował też, że 3 stycznia rzecznik MŚP Adam Abramowicz wystosował do wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina pismo, w którym prosi o ustosunkowanie się do propozycji organizacji geodezyjnych (OZZG, GIG i Stowarzyszenia Geodeci Ziemi Piotrkowskiej) dotyczących utworzenia zawodu mierniczego i powołania samorządu zawodowego.

Swoją pomoc w działaniach na rzecz przywrócenia instytucji mierniczego zadeklarował również Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, z wykształcenia geodeta. – Idea ta służyć będzie odbudowie wielkiego etosu mierniczego przysięgłego w społeczeństwie – podkreślał.
O potrzebie zdefiniowania zawodu geodety/mierniczego, a także powołania samorządu zawodowego mówił także prof. Jarosław Bosy, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Przekonywał on, że bez wsparcia środowiska geodetów uczelniom wyższym niezwykle trudno jest kształcić osoby spełniające wymagania rynku, wszechstronnie przygotowane do pracy w zawodzie. Ale, jak zaznaczył, na razie nie ma z kim w tym zakresie współpracować. Takim właściwym partnerem do współpracy na pewno byłby samorząd zawodowy.
Z kolei Mirosław Kalata, wójt gminy Podgórzyn (woj. dolnośląskie) zwrócił uwagę, że utworzenie zawodu mierniczego, a także poszerzenie jego uprawnień kosztem administracji mogłoby przyspieszyć liczne procedury geodezyjne, a co za tym idzie, mieć wymierny efekt fiskalny.

W toku dyskusji uczestnicy spotkania chętnie zabierali głos, zgodnie przyznając, że ustawowe zdefiniowanie zawodu i powołanie samorządu rozwiąże wiele bolączek trapiących środowisko. Prezes Stowarzyszenia Firm Geodezyjnych Ziemi Andrychowskiej Władysław Baka mówił, że obecnie geodeci nie mogą mówić o demokracji w stanowieniu własnego zawodu. – Wszyscy jesteśmy uzależnieni od GUGiK – twierdził. Stefan Balcer przypomniał natomiast projekt nowej ustawy geodezyjnej z 2007 r., w której m.in. został zdefiniowany zawód geodety.
W spotkaniu uczestniczyli ponadto m.in. przewodniczący Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej prof. Zdzisław Kurczyński, przewodniczący OZZG Sławomir Barasiński oraz przewodniczący Zespołu Roboczego ds. Geodezji i Budownictwa przy RMŚP Jacek Panchyrz.

Organizatorem wydarzenia był Ogólnopolski Związek Zawodowy Geodetów, a poprowadził je Krzysztof Szczepanik, prezes Stowarzyszenia Geodeci Ziemi Piotrkowskiej. Organizatorzy już zapowiedzieli kolejne spotkanie, które najprawdopodobniej odbędzie się w lutym.

Tutaj można obejrzeć zapis spotkania

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS