Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-11| Geodezja

Ciąg dalszy walki o samorząd

Organizacje geodezyjne i kartograficzne chcą dalej rozmawiać nt. utworzenia samorządu zawodowego – tak w jednym zdaniu można podsumować I Otwarte Forum Dyskusyjne ws. Samorządu Zawodowego Geodetów Uprawnionych (Warszawa, 10 grudnia). Nie sformułowano żadnych konkretnych wniosków, a kontrowersje wzbudziła już chociażby kwestia, kogo taki samorząd miałby zrzeszać.


Ciąg dalszy walki o samorząd

Wczorajsze spotkanie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej odbyła się debata, którą poprowadził Rafał Kraska z Geodezyjnej Izby Gospodarczej. Wzięli w niej udział: główny geodeta kraju dr hab. Waldemar Izdebski, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa prof. Zbigniew Kledyński, prawnik PIIB dr hab. Joanna Smarż, geodeta miasta Gliwice i przewodniczący Komisji Geodezji i Infrastruktury Informacji Przestrzennej Związku Miast Polskich Sebastian Ptak, geodeta województwa wielkopolskiego Hanna Mierzwiak, a także przedstawiciele organizacji geodezyjnych: dr hab. Janusz Walo (prezes SGP), Agnieszka Buczek (SKP), Krzysztof Lichończak (prezes GIG), Robert Rachwał (prezes PGK), Krzysztof Szczepanik (LSG), Piotr Sokołowski (PTG) oraz Sławomir Barasiński (przewodniczący OZZG).
Jeszcze przed rozpoczęciem debaty głos zabrał główny geodeta kraju. Podał on dwa warunki, które trzeba koniecznie spełnić, aby utworzenie samorządu mogło się powieść: samorząd musi być akceptowany przez znaczącą większość środowiska i jego powstanie nie może mieć niekorzystnego wpływu na jakość i sprawność funkcjonowania PZGiK oraz służby geodezyjnej i kartograficznej.
W toku dyskusji przedstawiciele wszystkich organizacji zadeklarowali, że są za utworzeniem samorządu zawodowego lub chcą na ten temat rozmawiać. – Stowarzyszenie Geodetów Polskich nie jest przeciwne powstaniu samorządu, ale jego budowanie powinno być oparte na wzajemnym porozumieniu i wymaga spokojnej dyskusji – powiedział prezes SGP Janusz Walo. Takie oświadczenie wszystkich organizacji nie powinno dziwić, skoro już w podpisanym w maju 2018 r. porozumieniu o współpracy (wśród sygnatariuszy nie było wtedy jednak OZZG) znalazł się zapis: „partnerzy porozumienia niezwłocznie przystąpią do kontynuacji dialogu na temat możliwości ewentualnego utworzenia samorządu zawodowego w najbliższej przyszłości”.

Debatę zdominowały jednak pytania skierowane do gości z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa – jednostki organizacyjnej samorządu zawodowego inżynierów budownictwa. Izba zrzesza ponad 117 tys. osób sprawujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, dla których członkowstwo w PIIB jest obligatoryjne. Przedstawiciele organizacji geodezyjnych pytali o składki członkowskie, grupowe ubezpieczenie, kodeks etyczny i jego przestrzeganie czy wprowadzenie cennika za świadczone usługi. – Wiemy, że inne samorządy, które próbowały to zrobić [wprowadzić cennik – red.] zostały odpowiednio skarcone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. My tą drogą nie pójdziemy – powiedział prezes PIIB Zbigniew Kledyński.
Joanna Smarż podkreślała, że wszystkie sprawy dotyczące samorządu muszą zostać szczegółowo określone w ustawie. Odnosząc się do słów Krzysztofa Szczepanika, który zaapelował także o jednoznaczne zdefiniowanie zawodu geodety, przyznała, że najpierw musi istnieć zwód, aby mógł zostać utworzony samorząd.
– Samorząd zawodowy nie jest jednak cudownym lekarstwem na wszystkie problemy jakiejkolwiek branży – mówił prof. Kledyński. Bardzo ważną rolą samorządu jest ochrona interesu publicznego i działanie w jego granicach. Prezes PIIB podkreślał też znaczenie samooceny w samorządzie. – Jeżeli nie zapewnimy sobie właściwej reakcji na niewłaściwe zachowania, to stracimy zaufanie społeczne – zaznaczył.

Druga część forum – otwarta dyskusja, w której, niestety, nie uczestniczyli już przedstawiciele PIIB i GGK – miała już bardziej burzliwy przebieg. Pojawiły się m.in. wątpliwości, kogo miałby zrzeszać samorząd. Tylko geodetów uprawnionych? Osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie geodezji? Sprawa ta pozostała wczoraj nierozstrzygnięta. Padły także pytania o to, co przeciętnemu geodecie miałby dać samorząd. – Nie rozwiąże najważniejszych problemów, ale może uporządkuje pewne sprawy – powiedział jeden z uczestników.
Z racji obecności przedstawicieli administracji geodezyjnej i kartograficznej poruszono też sprawy niezwiązane bezpośrednio z tematem forum – m.in. weryfikacji i dorabiania przez urzędników. – Trochę chyba zapętliliśmy się w myśleniu, że jak założymy samorząd, to uporamy się z urzędnikiem – mówił Janusz Walo. – To nie prowadzi do żadnego rozwiązania – dodał.
We wczorajszym spotkaniu uczestniczyło około 50 osób, co, zdaniem niektórych, dobitnie świadczy o zainteresowaniu geodetów tematem samorządu. Forum zakończyło się deklaracją przedstawicieli organizacji geodezyjnych, że prace nad utworzeniem samorządu będą kontynuowane. W pierwszej kolejności mają zostać opracowane podstawowe założenia, do których mogliby ustosunkować się członkowie organizacji lub (padła taka propozycja) wszyscy geodeci uprawnieni poprzez ankietę. Zobaczymy, co z tych planów wyniknie.

Organizatorami I Forum byli partnerzy Porozumienia Apel 45, tj. Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Stowarzyszenie Kartografów Polskich, Polska Geodezja Komercyjna, Porozumienie Lokalnych Stowarzyszeń Geodetów i Geodezyjna Izba Gospodarcza.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS