Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-04-16| Geodezja, Prawo

Zjazd na górze o ryczałtach i randze geodety

W dniach 12-14 kwietnia w urokliwie położonym ośrodku rekreacyjno-sportowym na górze Kocierz (między Andrychowem i Żywcem) geodeci dyskutowali o aktualnych wyzwaniach stojących przed zawodem.


Zjazd na górze o ryczałtach i randze geodety <br />
Uczestnicy spotkania (fot. Czerski Trade Polska)
Uczestnicy spotkania (fot. Czerski Trade Polska)

Obrady na Kocierzu odbywały się pod hasłem „100 lat tradycji stowarzyszeniowej miernictwa polskiego – wyzwania współczesności”. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób, zdecydowana większość uczestników to członkowie Lokalnych Stowarzyszeń Geodezyjnych. Choć zazwyczaj organizacje te występują ze wspólnymi postulatami, tym razem uwidoczniły się pewne różnice zdań i dyskusja momentami była burzliwa. Taką kwestią polaryzującą zebranych okazała się propozycja wprowadzenia zryczałtowanej opłaty za materiały PZGiK udostępniane wykonawcom prac geodezyjnych. Stosowne zapisy regulujące tę sprawę znalazły się w opublikowanym wczoraj projekcie nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego (w dniu zakończenia obrad nie był zatem jeszcze znany). Zdaniem niektórych, skoro geodeci od dawna walczyli o przywrócenie ryczałtów, teraz należy tę zmianę poprzeć i dyskutować o ewentualnej korekcie wysokości stawek. Większość uczestników spotkania wyraziła jednak pogląd, że LSG powinny wnioskować o całkowitą likwidację opłat. Argumentowano to m.in. tym, że geodeci za darmo zasilają zasób swoimi opracowani. Poza tym w toku dyskusji część osób zwróciła uwagę, że zaproponowane ryczałty – w porównaniu do obowiązującego sposobu naliczania opłat – są mniej korzystne dla wykonawców prac geodezyjnych. I dlatego do czasu likwidacji opłat w mocy powinny pozostać dotychczasowe regulacje.
Członek Stowarzyszenia Firm Geodezyjnych Ziemi Andrychowskiej Wojciech Jastrzębski przedstawił dwa postulaty związane z rolą geodetów w budownictwie i w postępowaniu prawnym przy obrocie nieruchomościami. Szczególne emocje wzbudziła tutaj propozycja wpisania w ustawie Prawo o notariacie obowiązku określania granic działek przed ich sprzedażą. Wszystkie wypracowane wnioski mają zostać przekazane m.in. głównemu geodecie kraju.


Od lewej: gospodarze spotkania ze Stowarzyszenia Firm Geodezyjnych Ziemi Andrychowskiej Wojciech Jastrzębski, Adam Królicki i Władysław Baka, oraz prezes Stowarzyszenia Geodeci Ziemi Piotrkowskiej Krzysztof Szczepanik

Do pierwszego członu hasła obrad – „100 lat tradycji stowarzyszeniowej miernictwa polskiego” – nawiązał Władysław Baka, prezes SFGZA. Podsumowując swoje wystąpienie, zauważył, że historia ruchu stowarzyszeniowego zatoczyła koło i podobnie jak w okresie międzywojennym geodeci zrzeszeni są w licznych stowarzyszeniach. Obecnie istnieją 24 lokalne organizacje, 5 ogólnopolskich stowarzyszeń i związek zawodowy. Takie rozdrobnienie nazwał klęską naszego zawodu.
Przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów przekonywali natomiast, że organizacja ta ma potencjał, aby stać się znaczącą siłą w środowisku geodezyjnym. Wcześniej musi jednak nastąpić rozwój jej struktur. Dlatego też działacze OZZG zachęcali członków LSG do wstępowania do związku i budowy regionalnych oddziałów.

Dużo znów mówiło się o konieczności podniesienia rangi geodety, o uznaniu go za zawód zaufania publicznego. Władysław Baka nawiązał do tradycji instytucji mierniczego przysięgłego, działającej ustawowo w Polsce w latach 1925-1952, i zaapelował o przygotowanie ustawy o zawodzie inżyniera miernictwa geodezyjnego.
Mariusz Meus, inicjator akcji „Honorowy Południk Krakowski”, zwrócił uwagę na rolę działań edukacyjnych w budowaniu prestiżu zawodu wśród społeczeństwa. Zauważył, że dzięki takim projektom HPK, jak wyznaczenie geodezyjnego środka Polski, o geodetach może być „głośno”. Dlatego też liczy na to, że w kolejne inicjatywy „Honorowego Południka Krakowskiego” mocniej zaangażują się organizacje geodezyjne. Zdaniem Mariusza Meusa na pozytywny obraz środowiska może także wpłynąć… oficjalna maskotka geodetów! Podczas spotkania zaprezentował jej „prototyp” – gąsienicę Miernikowca Teodosia, który wręczył Władysławowi Bace. Pomysł oficjalnej maskotki spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem zebranych.


Mariusz Meus z Miernikowcem Teodosiem

W przerwach między kolejnymi panelami dyskusyjnymi na stoiskach wystawowych można było zapoznać się ofertami firm Czerski Trade Polska, SatLab Polska i Geotronics Dystrybucja. Zjazd był także okazją do wielu rozmów kuluarowych, podczas których geodeci opowiadali o codziennych problemach związanych z wykonywaniem zawodu.
Organizatorem spotkania na Kocierzu było Stowarzyszenie Firm Geodezyjnych Ziemi Andrychowskiej. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła Redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama