Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-05-06| Geodezja, Prawo

Bez zbytniej dowolności, czyli o uzasadnieniu negatywnego protokołu weryfikacji

Czy dokonując weryfikacji, o której mowa w art. 12b ust. 1 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej może powołać się na art. 42 ust. 3 ustawy jako przepis prawa naruszony przez wykonawcę prac? Odpowiedzi na to pytanie w majowym GEODECIE udziela radca prawny Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego Grzegorz Kowalski.


Bez zbytniej dowolności, czyli o uzasadnieniu negatywnego protokołu weryfikacji <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Celem niniejszej opinii jest ustosunkowanie się do sporządzonego przez organ administracji geodezyjnej uzasadnienia negatywnego protokołu weryfikacji powołującego się na art. 42 ust. 3 Pgik. Aby jednak udzielić wyczerpującej odpowiedzi na postawione na wstępie pytanie, należy najpierw określić cel postępowania w sprawie przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK) wyników zgłoszonych prac geodezyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem procedury weryfikacji, o której mowa w art. 12b ust. 1 ustawy, a także ustalić strony takiego postępowania.

• Wykonawca prac geodezyjnych

Zgodnie z art. 11 ustawy Pgik wykonawcą prac geodezyjnych może być przedsiębiorca, jednostka organizacyjna, a także osoba posiadająca uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii w przypadku wykonywania przez tę osobę funkcji biegłego sądowego lub mierniczego górniczego. Wskazać należy, że ustawa wprost reguluje, że to wykonawca prac geodezyjnych jest zobowiązany do dokonania zgłoszenia prac geodezyjnych do odpowiedniego organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej (SGiK). Jak wynika z powyższego, to na wykonawcy prac spoczywa obowiązek określony w art. 12a ust. 1 ustawy Pgik – złożenia do odpowiedniego organu SGiK zawiadomienia o przekazaniu wyników prac po ich zakończeniu. Istotne jest również to, że procedura udostępniania materiałów zasobu oraz przeprowadzanie uzgodnień z organem administracji geodezyjnej odbywa się pomiędzy tym organem a wykonawcą prac geodezyjnych. Również regulacje zawarte w art. 12b – okreś­lające sposób i tryb przyjęcia wyników prac geodezyjnych do PZGiK – wskazują, że stroną tego postępowania jest wykonawca prac geodezyjnych.

W wyniku analizy treści regulacji ustawowej dojść należy do przekonania, że wykonawca prac geodezyjnych nie jest zobowiązany do posiadania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii, ale jedynie do powołania takiej osoby jako kierownika prac geodezyjnych...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama