Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-22| Geodezja

Europejskie recepty na zawód geodety

IV otwarte spotkanie on-line w sprawie ustanowienia zawodu mierniczego (18 marca) upłynęło przede wszystkim pod znakiem prezentacji dr. hab. Dariusza Dukaczewskiego z Instytutu Geodezji i Kartografii pt. „Status mierniczych w krajach Unii Europejskiej”.


Europejskie recepty na zawód geodety

Podczas trwającej ponad dwie godziny prelekcji naukowiec z IGiK omawiał takie zagadnienia jak: organizacja i podporządkowanie resortowe służby geodezyjnej, sposób współdziałania służb z mierniczymi, system kształcenia zawodowego i ustawicznego, system uprawnień, ochrona zawodu czy kontrola jakości.
Na podstawie analizy dostępnych dokumentów prawnych dr Dukaczewski stwierdził, że w 2021 r. w krajach UE funkcjonuje aż 20 typów systemów prawnych regulujących funkcjonowanie geodezji oraz mierniczych. Systemy te znacznie się od siebie różnią i były kształtowane zgodnie z potrzebami własnymi państw i stosownie do realiów i wymogów gospodarczych oraz społecznych. Podobnie wygląda sprawa z nazwą zawodu geodety, która wynika przede wszystkim z uwarunkowań historycznych. Dość często używane jest określenie „mierniczy ziemski”.

Doktor Dukczewski zwrócił też uwagę na zauważalną w wielu krajach silną tendencję do etatyzacji zawodu wynikającą z centralizacji rejestrów. Centralizacja ta wpływa na harmonizację danych przestrzennych, podniesienie ich jakości w wyniku wykrywania błędów, a także na możliwość ich wielokrotnego wykorzystania.
W wielu krajach widoczne są działania w zakresie szczegółowego prawnego określenia roli zawodu. Funkcjonuje tam także wielostopniowy system jego ochrony. Uprawnienia geodezyjne istnieją w większości krajów UE, wyjątkami są jedynie: Holandia, Portugalia i Szwecja. Mówiąc o roli i znaczeniu izb zawodowych, dr Dukaczewski podkreślił, że często spełniają one ogólne funkcje kontrolne, niekiedy zapewniają też ochronę zawodu lub rynku pracy.

Zapytany o najlepsze rozwiązanie dla Polski, naukowiec z IGiK odpowiedział, że ciężko wskazać jeden wzorzec. Należy raczej przyjrzeć się praktykom różnych krajów i przeanalizować, które rozwiązania mogłyby się okazać korzystne dla nas. Dalej doktor Dukaczewski przypomniał, że Pgik w oryginalnej wersji zostało przyjęte ponad 30 lat i wiele rzeczy wymaga w nim znacznego uaktualnienia. Poza tym, jak zwracał uwagę, do pewnego stopnia było ono wzorowane na prawie rosyjskim. – I to jest podstawowy problem. Nie można pisać prawa przez kalkę. Być może niektóre rozwiązania były kiedyś dobre, ale to jest prawo sprzed 30 lat. Świat idzie do przodu, pojawiają się nowe problemy i wyzwania, musimy na to reagować – podsumował.

Organizatorem wydarzenia był Ogólnopolski Związek Zawodowy Geodetów. W spotkaniu uczestniczyli m.in. senator Artur Dunin, zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich Grzegorz Kubalski, dyrektor IGiK dr Robert Bauer oraz przewodniczący Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej prof. Zdzisław Kurczyński.

Nagranie spotkania

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS