Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-04-14 | Geodezja, GIS

Jak jeszcze lepiej udostępniać dane przestrzenne?

W ostatnim czasie Polska stała się jednym z europejskich liderów otwierania danych przestrzennych. O tym, jak utrzymać tę pozycję, dyskutowała podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Infrastruktury Informacji Przestrzennej.


Ilustracja: Jak jeszcze lepiej udostępniać dane przestrzenne?
Ilustracja: Jak jeszcze lepiej udostępniać dane przestrzenne?

Jak jest?

Główny geodeta kraju Waldemar Izdebski przypomniał, że trwający w ostatnich miesiącach proces uwalniania danych przestrzennych przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym na Geoportalu udostępniono usługi sieciowe WMS, które pozwalają pobierać zbiory centralnego i wojewódzkiego zasobu geodezyjnego i kartograficznego: dane wysokościowe, ortofotomapy, osnowę oraz bazę danych obiektów topograficznych, a także rejestry granic czy nazw geograficznych.

Pewnym ograniczeniem tych rozwiązań jest możliwość jednorazowego pobrania tylko fragmentu zbioru – np. pojedynczego arkusza. Dlatego w ostatnich tygodniach GUGiK rozpoczął drugi etap uwalniania danych, tj. udostępnił sieciowe usługi pobierania WFS oraz WCS. Na dziś WFS-y pozwalają zapisywać na dysk wektorowe dane dotyczące osnów podstawowych i fotogrametrycznych oraz granic administracyjnych. WCS-y umożliwiają z kolei pobieranie rastrów ortofotomapy oraz numerycznych modeli terenu i pokrycia terenu.

GGK podkreślił, że usługi przygotowane przez GUGiK spotkały się z międzynarodowym uznaniem, a różne zagraniczne podmioty są zainteresowane wdrożeniem podobnych rozwiązań u siebie. By im to ułatwić, GUGiK opracował w języku angielskim dwa zestawy tzw. dobrych praktyk, które mają stać się oficjalnymi dokumentami Komisji Europejskiej wspierającymi implementację INSPIRE. Pierwszy dotyczy tworzenia sieciowych usług integracji, czego przykładem jest choćby Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów integrująca powiatowe WMS-y z danymi EGiB. Drugie dobre praktyki GUGiK-u poświęcono zaś przygotowaniu usług przeglądania WMS pozwalających na pobieranie danych.

– Z konsumenta rozwiązań INSPIRE staliśmy się kreatorem tego, co się w ramach tej inicjatywy dzieje i będzie się działo w przyszłości. Daje nam to duży powód do satysfakcji – podsumował swoje wystąpienie GGK Waldemar Izdebski.

Jak będzie?

GUGiK nie zamierza jednak spoczywać na laurach. W planach na najbliższą przyszłość jest udostępnienie kolejnych WFS-ów do pobierania danych o osnowach. Tego typu prototypowe usługi dostępne są od ubiegłego tygodnia, natomiast ich operacyjne wersje dla całego kraju zostaną przygotowane po wejściu w życie nowego rozporządzenia ws. osnów.

Na dziś jedyną bazą centralnej części PZGiK, która nie jest dostępna za darmo, są zdjęcia lotnicze. I to się jednak wkrótce zmieni – zapowiada GGK. Waldemar Izdebski wyraził nadzieję, że stosowna zmiana w przepisach będzie mogła wejść w życie przy okazji pierwszej nadarzającej się nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego.

W trakcie dyskusji dr hab. Adam Iwaniak (który w Radzie IIP reprezentuje Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) przyznał, że choć na dziś rozwiązania GUGiK są bardzo dobre, to trzeba już myśleć o tym, co nas czeka w kolejnej dekadzie. A kierunek zmianom nadawać będą przede wszystkim technologie uczenia maszynowego. W tym kontekście – zdaniem naukowca – warto zwrócić uwagę na szykowany przez rząd Krajowy Plan Odbudowy, w którym zarezerwowano spore środki na szeroko rozumianą cyfryzację.

Dr hab. Dariusz Gotlib z Politechniki Warszawskiej zauważył z kolei, że wstępem do skutecznego rozwijania technologii geoinformatycznych w Polsce jest zawarte niedawno porozumienie między GUGiK a PW. Wpisuje się ono w działalność projektu CENAGIS, który ma zapewnić naukowcom z wielu krajowych jednostek infrastrukturę badawczą na najwyższym poziomie. Dlatego – w ocenie Dariusza Gotliba – już teraz mamy możliwości eksperymentowania ze sztuczną inteligencją na dużą skalę oraz realizacji ambitnych projektów w tym zakresie. Ważne jednak, by robić to wspólnie. Dlatego zachęcił członków Rady IIP, by z pomysłami na rozwój swoich danych przestrzennych zgłaszali się do konsorcjum CENAGIS.

Następne posiedzenie Rady IIP wyznaczono na 9 czerwca i będzie ono poświęcone właśnie uczeniu maszynowemu.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Ciekawe kiedy te dane zostaną uwolnione dla Geodetów (a tym samym zmniejszą ceny dla klientów). Bo na razie dzieje się to kosztem geodetów, a raczej klientów Którzy potrzebują skorzystać z usług geodetów. Może by się pan GGK pochwalił jak to podnosi ceny geodetom. Teraz wiemy czemu te ceny dla geodetów rosną: by potem pochwalić się, że daje się coś ludziom za darmo. Tylko to za darmo wygląda tak, że wszyscy mogą sobie wszystko pooglądać ale płacą za to tylko Ci, którzy muszą skorzystać z geodety (bo budują dom, bo chcą przyłączyć prąd itp.). Niech im pan Izdebski powie czemu musza teraz płacić więcej za usługi geodetów i czemu aż tyle więcej. We Francji geodeta ma darmowy dostęp bo zasila bazę swoimi pomiarami (coś za coś), a laik może sobie kupić jak ma kaprys. A tu pan Izdebski udowadnia swój brak logiki wprowadzając odwrotny system. Gdyby był Premierem pewnie wprowadziłby obowiązkową opłatę dla pracujących, a dał zasiłek dla leni. Chyby najwyższy czas na zmiany w geodezji, najpierw GGK !!!
  
 4 
GESUT Skoro już tak wszsytko jest uwalniane to wszczycy czekamy na dostępne dane wektorowe z GESUT.
  
 1 
Lubię czytać wypowiedzi Izdebskiego :) Przez to że jako jedni z ostatnich uwolniliśmy dane w Europie staliśmy się liderem, a fakt udostępnienia na repozytorium jakiś dokumentów czyni z nas kreatora Inspire :). Bufonada trwa.
    3 
 10 
Wolnosc A kiedy udostepniona "za darmo" zostanie mapa zasadnicza albo chociaz uzytki z egib? Dlaczego jedne dane są mniej wolne od innych? Gdzie równość, wolność itd. :-) Taka mapa zasadnicza to juz 30zl/ha kosztuje.. Przeginka!
    1 
 7 
odp: Wolnosc Na kujawsko-pomorskie ostatnio pobrałem bazę działek, klasoużytków i parę innych rzeczy.Szkoda że na resztę nie ma co liczyć, pomijając pojedyncze powiaty które mają coś wystawione.
  
 3 
Jaka jest ilość i treść uchwał podjętych przez tą radę w tym roku ?
    1 
 7 
Tymczasem w ustawie . Do zadań Rady należy: 1) opiniowanie, na wniosek ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, projektów aktów prawnych, standardów, przedsięwzięć organizacyjnych, naukowych i edukacyjnych, planów i sprawozdań dotyczących infrastruktury, w tym dotyczących koordynacji i współdziałania oraz kontaktów z Komisją Europejską; 2) występowanie z inicjatywami dotyczącymi usprawnienia infrastruktury pod względem organizacyjnym i technicznym oraz rozszerzenia jej zakresu tematycznego
    1 
 6 
Jakie to jest żałosne - "uwalnianie danych". A to co, one dotychczas były w niewoli? Po prostu, coś za co zapłacono z pieniędzy jednych będzie rozdawane za darmo innym. Powinno się to nazywać "rozdawnictwo danych". Przy okazji poniesie się dodatkowo koszty które znowu kogoś obciążą. Przecież nic nie jest za darmo. Zawsze ktoś płaci i zazwyczaj ktoś na takich transakcjach coś zarabia. Czyli jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Może GGK jasno powie kto w całym tym "uwalnianiu" płaci a kto zarabia. I to konkretnie bo tu chodzi o konkretne pieniądze które zabieramy z wydatków na służbę zdrowia czy pomoc społeczną. A... i klepanie bzur, jak to jest w zwyczaju, o tym, że nie ma żadnych kosztów a wszyscy na tym zyskujemy obraża ludzi do których kieruje się takie bzdury.
    5 
 11 
odp: Jakie to jest żałosne - Przecież to uwalnianie danych to tylko propaganda GUGiKu i ministerstwa.Ale rzeczywiście, w świetle tego, że tak naprawdę ceny usług zasobu poszybowały w górę i to nie tylko dla geodetów to można ją nazwać wrednym kłamstwem.
    2 
 7 
nie rozdrabniajmy sie ! uwolnijmy artykuły spożywcze! przynajmniej te podstawowe. Skoro nasze panstwo moze produkować coś bezkosztowo to grzechem byłoby tego nie wdrożyć w branży spożywczej. w nastepstwie uwolnienia tychze produków proponuje wdrozyć e-usługi z mozliwoscią odbioru w najblizszym sklepie spożywczym i wizualizacją na geoportalu ;-).
    2 
 10 
Łyżeczka dziegciu do tej wanny miodu, żeby coś mogło działać integrując usługi powiatowe trzeba uwzględniać amortyzację serwerów powiatowych. Inaczej kasa przeznaczona na geodezję trafi do producentów oprogramowania na upgrade baz i serwerów. Wma jako wfs to rzeczywiście unikalna koncepcja, taśmy i sznurka.
  
 7 



zobacz też:

O rządowych planach dalszego otwierania danych na Radzie IIP

Rada Ministrów prowadzi zaawansowane prace nad przepisami, które poprawią dostęp do...

Rada IIP o standardach otwierania danych przestrzennych

W ostatnich latach udało się w Polsce uwolnić pokaźne zbiory danych przestrzennych. Ale czy...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w latach 1921-37 w ramach reformy rolnej rozparcelowano 2,469 mln hektarów gruntów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Chwastek (1930-2022)

Jerzy Chwastek (1930-2022)
Jerzy Chwastek urodził się 9 marca 1930 roku w Nasiechowicach koło Krakowa. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom inżyniera miernictwa górniczego (1952), magistra nauk technicznych z zakresu geodezji górniczej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1951
Powołanie Polskiej Akademii Nauk.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2