wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-08| Geodezja, GIS

GUGiK udostępnia prototypowe usługi WMS i WFS z osnową

Projekt rozporządzenia ws. osnów zakłada udostępnianie danych o osnowie przez usługi sieciowe. W związku z toczącymi się pracami nad tym aktem GUGiK przygotował już prototypowe wersje tych serwisów.


GUGiK udostępnia prototypowe usługi WMS i WFS z osnową

Przypomnijmy, że projekt nowego rozporządzenia w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych opublikowano na początku marca. Jego konsultacje zakończyły się z kolei pod koniec ubiegłego miesiąca. Wśród wielu proponowanych zmian jest wzbogacenie tego aktu o specyfikację techniczną sieciowych usług udostępniających dane o osnowach. Rozporządzenie zakłada bowiem, że dane te będą publikowane za pomocą zunifikowanych serwisów: przeglądania WMS oraz pobierania WFS.

Prototypowe WMS-y i WFS-y uruchomione właśnie przez głównego geodetę kraju zapewniają dostęp do baz:

 • podstawowej osnowy geodezyjnej poziomej (link),
 • podstawowej osnowy geodezyjnej wysokościowej (link),
 • podstawowej osnowy grawimetrycznej (link),
 • podstawowej osnowy magnetycznej (link).

Dla trzech powiatów (mińskiego, węgrowskiego i wołomińskiego) udostępniono ponadto prototypy powiatowych usług WMS i WFS dotyczących osnów szczegółowych.

We wszystkich powyższych przypadkach adresy usług WMS i WFS są wspólne, a rodzaj uruchomionego serwisu zależy od podanego w wywołaniu parametru „service”, który przybiera wartości WMS lub WFS.

Jednocześnie GUGiK udostępnił zbiorczą usługę WMS, służącą do prezentacji osnów szczegółowych dla całego kraju. Serwis Krajowa Integracja Szczegółowych Osnów Geodezyjnych (link) ma obecnie charakter testowy i integruje trzy wymienione wyżej powiatowe WMS-y.

Wymienione wyżej usługi WMS (z wyjątkiem usług powiatowych) są podłączone w serwisie Geoportal.gov.pl w grupie warstw „Specjalistyczne informacje geodezyjne” w pozycji „Konsultacje rozporządzenia ws. osnów”.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
osnowy szczegółowe merytorycznie 1.W przykładowych 3 powiatach jako osnowy szczegółowe została wystawiona dodatkowa osnowa pomiarowa oznaczona jako IV klasa (którą starosta nie prowadzi ) 2.proszę także zwrócić uwagę na zagęszczenie "Zaleca się, aby stopień zagęszczenia punktami osnowy szczegółowej łącznie z punktami osnowy podstawowej wynosił: na terenach zurbanizowanych nie mniej niż 1 punkt na 20 ha". 3.Co do działania usługi dlaczego nie można pobrać informacji o punktach , skoro w powiatowym portalu takowa informacja jest do pobrania.
 2 
odpowiedz zgłoś
Zastanawiający ... wybór testujących powiatów.
odpowiedz zgłoś
Powtarzamy newsy, chyba sukcesów brakuje naszemu GGK. :)
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS