wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-31| Geodezja, GIS

Dane PZGiK do pobrania przez WFS

Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił dwie nowe usługi sieciowe WFS. Dzięki nim bezpłatnie pobierzemy wektorowe dane o punktach osnowy podstawowej oraz granicach administracyjnych.


Dane PZGiK do pobrania przez WFS <br />
Uruchamianie usługi WFS z poziomu QGIS
Uruchamianie usługi WFS z poziomu QGIS

Usługa dotycząca osnowy podstawowej (adres URL) oferuje następujące warstwy:

 • osnowa wysokościowa – fundamentalna,
 • osnowa wysokościowa – bazowa,
 • osnowa pozioma – fundamentalna,
 • osnowa pozioma – bazowa,
 • osnowa magnetyczna – fundamentalna,
 • osnowa magnetyczna – bazowa,
 • osnowa grawimetryczna – fundamentalna,
 • osnowa grawimetryczna – bazowa.

Drugi serwis (adres URL) oferuje z kolei dane o jednostkach terytorialnych z Państwowego rejestru granic (PRG). Zawiera on warstwy granic: państwa, województw, powiatów, gmin, jednostek ewidencyjnych oraz obrębów ewidencyjnych.

O usłudze WFS

WFS (Web Feature Service) jest usługą przeznaczoną do pobierania danych w postaci wektorowej na podstawie kryteriów zdefiniowanych przez użytkownika. Formatem służącym do przekazywania danych jest w jej przypadku Geography Markup Language (GML). Usługi WFS są powszechnie obsługiwane przez wiele aplikacji GIS-owych, w tym np. QGIS, ArcGIS czy GeoMedia.

W Polsce serwisy te pozwalają pobierać np. dane EGiB z wybranych powiatów, zasoby Banku Danych o Lasach (BDL), granice obszarów ochrony przyrody (utrzymywane przez GDOŚ) czy wybrane bazy Państwowego Instytutu Geologicznego oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Adresy tych serwisów publikujemy na Geoforum.pl w dziale Geodane.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Serwer napisał też taką informację w getcapabilities Gugiku nie zaczyna się takich rzeczy od cyferek tak to w xml kiedyś wymyślono.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Serwer Brakujące - WARNING: The layer name '03_Granice_gmin' might contain spaces or invalid characters or may start with a number. This could lead to potential problems - to ciekawe że komentarze z xml cms geoforum ignoruje. A co robi z CDATA ? :)
odpowiedz zgłoś
Próba pobrania z linku na stronie kończy się informacją Table called Osnowa_pozioma_bazowa wasn't found
odpowiedz zgłoś
. Mam wrażenie, że te usługi już były dostępne sporo wcześniej, tylko wymagały logowania.
odpowiedz zgłoś
Polska się wam przewróciła na bok i leży z tą osnową.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Polska W qgisie można przecież odwórcić osie.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Polska Dla orto mam nie odwracać, dla WFS mam odwracać - a może po prostu ktoś zapanuje nad tym bałaganem na poziomie dostawcy usługi ?
 1 
zgłoś
Brawo, brawo Super sprawa. Czekam na więcej usług.
 1 
odpowiedz zgłoś
HTTP ERROR 400.
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS