Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-23| GIS, Teledetekcja

GUGiK udostępnia numeryczny model terenu przez WCS

Po ortofotomapie standardowej teraz również numeryczny model terenu kraju można bezpłatnie pobierać przy użyciu usługi sieciowej WCS (Web Coverage Service).


GUGiK udostępnia numeryczny model terenu przez WCS
GUGiK udostępnia numeryczny model terenu przez WCS <br />
Eksport NMT przez WCS w aplikacji QGIS
Eksport NMT przez WCS w aplikacji QGIS

By pobrać NMT z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, dotychczas trzeba było wskazywać w Geoportalu pojedyncze arkusze. Wprawdzie dla bazy tej dostępne były również sieciowe usługi WMS czy WMTS, oferowały one jednak wyłącznie wizualizację tych danych (np. w formie cieniowania czy hipsometrii).

Uruchomienie serwisu WCS znacząco ułatwi pobieranie numerycznego modelu terenu. Usługa pozwala bowiem ściągnąć dane w formie rastra (a więc z zachowaniem informacji o wysokości) dla zadanego obszaru przy użyciu dowolnej aplikacji obsługującej ten popularny standard Open Geospatial Consortium, np. w QGIS czy ArcGIS. Tak pobrane dane można następnie dowolnie wizualizować (np. jako cieniowanie rzeźby czy warstwice) bądź wykonywać na ich podstawie analizy przestrzenne (mapy spadku, ekspozycji, widoczności itp.).

Usługa WCS z NMT dostępna jest pod adresem: https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/NMT/GRID1/WCS/DigitalTerrainModel

Udostępnia ona dwie warstwy, tj. NMT w układzie wysokościowym PL-KRON86-NH oraz PL-EVRF2007-NH.

Podobnie jak w przypadku uruchomionego wcześniej WCS-a z ortofotomapą pewnym ograniczeniem tej usługi jest to, że pozwala pobierać jedynie wybrane zbiory (w tym przypadku z lotniczego skanowania laserowego kraju). Jeśli chcemy mieć pełny wybór NMT dla danego obszaru, konieczne będzie – jak dotychczas – skorzystanie z warstwy „Dane do pobrania” na Geoportal.gov.pl.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS