wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-23| GIS, Teledetekcja

GUGiK udostępnia numeryczny model terenu przez WCS

Po ortofotomapie standardowej teraz również numeryczny model terenu kraju można bezpłatnie pobierać przy użyciu usługi sieciowej WCS (Web Coverage Service).


GUGiK udostępnia numeryczny model terenu przez WCS
GUGiK udostępnia numeryczny model terenu przez WCS <br />
Eksport NMT przez WCS w aplikacji QGIS
Eksport NMT przez WCS w aplikacji QGIS

By pobrać NMT z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, dotychczas trzeba było wskazywać w Geoportalu pojedyncze arkusze. Wprawdzie dla bazy tej dostępne były również sieciowe usługi WMS czy WMTS, oferowały one jednak wyłącznie wizualizację tych danych (np. w formie cieniowania czy hipsometrii).

Uruchomienie serwisu WCS znacząco ułatwi pobieranie numerycznego modelu terenu. Usługa pozwala bowiem ściągnąć dane w formie rastra (a więc z zachowaniem informacji o wysokości) dla zadanego obszaru przy użyciu dowolnej aplikacji obsługującej ten popularny standard Open Geospatial Consortium, np. w QGIS czy ArcGIS. Tak pobrane dane można następnie dowolnie wizualizować (np. jako cieniowanie rzeźby czy warstwice) bądź wykonywać na ich podstawie analizy przestrzenne (mapy spadku, ekspozycji, widoczności itp.).

Usługa WCS z NMT dostępna jest pod adresem: https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/NMT/GRID1/WCS/DigitalTerrainModel

Udostępnia ona dwie warstwy, tj. NMT w układzie wysokościowym PL-KRON86-NH oraz PL-EVRF2007-NH.

Podobnie jak w przypadku uruchomionego wcześniej WCS-a z ortofotomapą pewnym ograniczeniem tej usługi jest to, że pozwala pobierać jedynie wybrane zbiory (w tym przypadku z lotniczego skanowania laserowego kraju). Jeśli chcemy mieć pełny wybór NMT dla danego obszaru, konieczne będzie – jak dotychczas – skorzystanie z warstwy „Dane do pobrania” na Geoportal.gov.pl.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Jest paru fachowców w Polsce, którzy ustawili by to tak, że wszystko to by FURCZAŁO. Niestety GGK nie stać na nich, więc jest co jest. Cieszcie się zatem że GGK próbuje, czasem lepiej lub gorzej mu to wychodzi. Otwiera jednak Nowe Niezbadane Przestrzenie w GEOINFORMATYCE POLSKIEJ. Cześć i chwała mu za to.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Jest A nie wystarczy opublikować aktualnych skorowidzy NMT ze ścieżkami do plików ? Dodać do każdej aktualizacji danych shp z zakresem i ścieżkami, którą i tak GUGiK ma ? Popakować tych tekstowych gridów do zip żeby nie był wielkie ? Wrzucić skorowidz w WFS zawierający ścieżkę do pliku ? Nie będzie tysięcy zapytań ale będzie łatwo. Może nawet wtyczki do pobierania zaprzyjaźnionych firm się zaktualizują i na podstawie takiego WFS będzie można pobrać dane co najmniej 10 razy szybciej ? Ogłoszenie 100 miliardów odsłon geoportalu na stronie GUGiK nie będzie tak cenne jak zadowolenie użytkowników geoportalu.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Jest Dokladnie tak, tylko co ze statystykami ? 0oleca na łeb na szyję i na to nie możemy sobie pozwolić:)
 1 
 2 
zgłoś
Wysokość zgeneralizowana do całkowitych Ech... Niestety NMT w usłudze WCS został zgeneralizowany do liczb całkowitych, przez co jego powierzchnia nabiera charakteru "schodkowego", zatracając wszelkie detale rzeźby terenu. Przykładowe porównanie danych źródłowych z WCS https://i.imgur.com/IZ74BHN.jpg
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Wysokość zgeneralizowana do całkowitych Już nieaktualne. GUGIK opublikował zaktualizowaną wersję WCS, w której wysokości są prezentowane w liczbach dziesiętnych.
 1 
odpowiedz zgłoś
strach pomyśleć co się stanie gdy GUGiK odkryje kiedyś usługę WPS. WCS tym razem w legendzie pokazuje 0 i 0. Wczytywanie zajmuje jakąś minutę.
odpowiedz zgłoś
odp: Aż na całe szczęście usługi WPS są tak powszechne, że potykamy się o nie na każdym rogu. Człowiek przez przedpokój przejść nie może, a tam wszędzie WPS. W powiatach, w urzędach marszałkowskich, w instytucjach centralnych. Opędzić się nie można.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Aż Usługi WCS również są popularne, a takich prawidłowo zrobionych w tym uwzględniających prawidłowe przetworzenie danych NMT bez zmiany ich typu to w Polsce nie ma chyba wcale. Wszystkie urzędy które wymieniłeś nie mają ustawowego zapisu wynikającego z art 7a ust 1 pkt 9 PGiK. Dlatego nikt nie wdraża WPS bo nie ma kto zacząć. Może więc zaopiniować takie usługi jak WPS czy WCS przez Państwową Radę Geodezyjną i Kartograficzną bo to jest jest jej zakres działania, to się twoje obawy rozwieją i te usługi zaczną być stosowane. Wydatnie pomoże w tym ZOO i nie mówię bynajmniej o menażerii w jakiejś instytucji ale o takim oprogramowaniu. Także, jak to mówią - do zadań.
zgłoś
WCS U mnie wszystko działa jak należy. Super usługa - szacun! Otrzymuje plik w ArcINFO GRID i mogę sobie różne cuda z tym robić.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Wczytałem usługę do Qgis dwa razy warstwa Kron86 - raz pokazała mi w legendzie wysokości -3 do 55 m, drugi raz -3 do 6m. Coś to nie działa stabilnie jak na razie, ale pewnie z czasem się unormuje.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Wczytałem Zgadza się, na ten moment średnio działa usługa.
 3 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS