wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-17| GIS, Teledetekcja

GUGiK udostępnia WCS z ortofotomapą

Po ubiegłorocznym uwolnieniu danych PZGiK nie brakowało głosów, by ułatwić pobieranie tych obszernych zasobów. W odpowiedzi na te apele GUGiK udostępnił właśnie sieciową usługę WCS oferującą ortofotomapę w standardowej rozdzielczości.


GUGiK udostępnia WCS z ortofotomapą

Bezpłatne pobieranie ortofotomapy z PZGiK dotychczas oznaczało konieczność oznaczania pojedynczych arkuszy do ściągnięcia. Ten żmudny proces ułatwili m.in. twórcy wtyczki Pobieracz danych GUGiK, która pozwala na hurtowe pobieranie tych danych w środowisku otwartej aplikacji QGIS.

Kolejnym ułatwieniem jest uruchomiona właśnie przez GUGiK usługa WCS (Web Coverage Service). W przeciwieństwie do popularnego WMS-a pozwala ona bowiem nie tylko przeglądać dane, ale również je pobierać w postaci rastra, i to dla obszarów większych niż pojedynczy arkusz. Dzięki temu, że bazuje ona na otwartym standardzie Open Geospatial Consortium (OGC) można z niej korzystać nie tylko w QGIS, ale i wielu innych aplikacjach GIS-owych.

Pewnym ograniczeniem jest natomiast to, że na razie usługa oferuje jedynie najnowszą ortofotomapę w standardowej rozdzielczości. Jeśli chcemy pobrać starsze opracowania lub/i w wyższej rozdzielczości, wciąż należy korzystać z dotychczasowych metod. GUGiK zapowiada jednak, że wkrótce udostępni kolejne serwisy WCS.

WCS z ortofotomapą standardową dostępny jest pod adresem https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/ORTO/WCS/StandardResolution

AKTUALIZACJA Z 24 MARCA: GUGiK uruchomił również usługę WCS dla ortofotomapy wysokorozdzielczej. Jest ona dostępna pod adresem: https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/ORTO/WCS/HighResolution


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Proszę o odpowiedź p. Izdebski A kto jest wykonawca tej usługi? Jacyś informatycy z gugik czy wykonawca zewnętrzny? Kto i za ile ?
 1 
odpowiedz zgłoś
Malkontenci w tym ..PR ponad.. zachęcili mnie do podziałania na ortofoto z geoportalu. Ciekawy pomysł na reklamę. Nie znam Qgisa, znam Cgeo. Ale poznam, jak trzeba :P
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Nie lepiej najpierw naprawić WMTS? Usługa WMTS dla ortofoto z geoportalu to kpina. Usługa w nagłówku informuje, że content to png, a w rzeczywistości zwraca jpeg lub nic... ????
odpowiedz zgłoś
Podpowiedź https://inspire.ec.europa.eu/validator/ test WCS należy poprawić błędy z których najważniejszy to zgodność ze schematem. Należy poprawić działanie polecenia DescribeCoverage z przykładu na stronie usługi którego efektem jest błąd "WCS server error. COVERAGE Orthoimagery cannot be opened / does not exist. A layer might be disabled for this request. Check wcs/ows_enable_request settings." Należy poprawić efekty polecenia GetCoverage z przykładu na stronie usługi błąd - "WCS server error. COVERAGE Orthoimagery cannot be opened / does not exist. A layer might be disabled for this request. Check wcs/ows_enable_request settings." Zwracane pliki w obu powyższych przypadkach powinny mieć rozszerzenie xml. Trzymam kciuki za poprawione, działające usługi.
 3 
odpowiedz zgłoś
How to? Jak sie z tego korzysta? Podpięcie tego do QGISa to jedno, ale przy eksporcie są takie same opcje jak przy jakimoklwiek innym wmsie. Na geoportal.gov jest przykładowe wywołanie pobierania i to już jest jakiś trop, ale w arcgisie desktop ten WCS w ogóle nie chce się otworzy, a w QGISie tak jak wspomniałem - nie ma różnicy.
odpowiedz zgłoś
To ja wolę ściągnąć sobie orto z Geoportalu, tam wszystko działa. Czasem wolno ale działa.
 2 
odpowiedz zgłoś
Spróbuj szanowny gismanie tej usługi użyć, to zobaczysz czy jest czego gratulować. Próba zapisu w Qgis małego orto to kilka minut. Powiększenie do obszaru Polski powoduje wyświetlenie czarnych plam, które pojawiają się przy powiększeniu. Cieszę się jednak, że gratulujesz i że ten twój komentarz jest niewybredny. Ja pogratuluję jak to zacznie działać prawidłowo.
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Spróbuj mam odmienne doświadczenia. Parę miejsc już pobrałem. Czas pobierania sporo krótszy. Na całej Polsce rzeczywiście czarna plama i to do poprawy, fakt.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Spróbuj Krótszy od czego ? Cieszysz się że jeździsz bryczką a nie furmanką w czasach lotów kosmicznych ?
zgłoś
odp: odp: Spróbuj bryczka i furmanka są o wiele sensowniejsze (i szybsze) od rakiety kosmicznej, gdy chodzi o przejechanie kilkuset metrów...
zgłoś
odp: odp: Spróbuj Pod warunkiem, że ciągnie je koń, a nie ludzie którzy chcą się przemieścić. Tutaj konia nie ma.
zgłoś
no ładnie Gratuluję, potrzebna rzecz. Cieszę się, że mimo czasem mało wybrednych komentarzy na tym portalu, robią państwo swoją robotę.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS