wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-26| GIS, Teledetekcja

GUGiK udostępnia już trzeci WCS, tym razem z NMT w nowym formacie

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował usługę sieciową WCS, która umożliwia pobieranie numerycznego modelu terenu w formacie GeoTIFF.


GUGiK udostępnia już trzeci WCS, tym razem z NMT w nowym formacie

Jest to już trzeci serwis w standardzie WCS (Web Coverage Service) przygotowany przez GUGiK. Pierwszy uruchomiono w połowie marca i oferuje on pobieranie ortofotomapy. Drugi pozwala uzyskać numeryczny model terenu w formacie Arc/Info ASCII Grid. Dzięki najnowszej usłudze NMT możemy pobierać również w popularnym i powszechnie obsługiwanym formacie GeoTIFF. Jest ona dostępna pod adresem:

https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/PZGIK/NMT/GRID1/WCS/DigitalTerrainModelFormatTIFF

By pobrać NMT przy użyciu tego rozwiązania, wystarczy skorzystać z oprogramowania obsługującego standard WCS, np. QGIS czy ArcGIS.

To nie koniec zmian w usłudze WCS z NMT. Jak bowiem zauważył jeden z naszych czytelników, w pierwotnej wersji serwis ten oferował dane wysokościowe zaokrąglone do pojedynczych metrów, w efekcie na wizualizacjach modelu widać było specyficzne „schodki”. Teraz jednak przez WCS pobierzemy NMT z wartościami podanymi z precyzją 0,1 m.

Dodajmy, że w tym tygodniu GUGiK ogłosił konkurs na najciekawsze aplikacje wykorzystujące powyższe usługi WCS.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Zwracam się z uprzejmą prośbą do GGK pana Waldemara Izdebskiego o udzielenie publicznej informacji kiedy mamy spodziewać się rozporządzeń do ustawy. Nie ma kluczowych o EGiB, BDOT500, Gesut a do końca terminu zostało 4 miesiące. Przypominam, że należy opublikować projekty rozporządzeń i przejść przez ten czas całą ścieżkę legislacyjną z opiniowaniem. Czy publicznie moglibyśmy poznać terminy wydania rozporządzeń tak aby zmieścić się w terminie ustawowym ?
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Zwracam A ja naprawdę modlę się żeby te projekty nigdy nie powstały. Doświadczenia dotychczasowych prac to niszczenie tego co było w nich najlepsze. Leczenie problemów z palcem prze uciecie ręki w łokciu. Modele baz, katalogi obiektów, standardy wymiany danych - wszystko idzie do śmieci i za chwilę będą zarządzenia ggk to regulować. Proszę zaprzestać niszczenia prawa panie prezesie !!!
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
@Pytanie Widzę, że z powodu naszych usług nie może Pan spać spokojnie, więc spróbuję pomóc. Usługi WCS skonfigurowali pracownicy GUGiK pod moim kierownictwem. Usługi utrzymywane są na serwerach GUGiK. Jeśli to nie wystarczyło do zaspokojenia ciekawości proszę zapytać oficjalnie (gugik@gugik.gov.pl). Wtedy w pełnym zakresie zaspokoimy Pana ciekawość. Póki co życzę spokojnych snów i przyjemnego korzystania z naszych usług. Zapraszam też obu Panów do udziału w konkursie na ich wykorzystanie, wtedy pokażecie z całą pewnością wachlarz swoich umiejętności w zakresie geoinformnatyki i przyczynicie się do rozwoju Infrastruktury Danych Przestrzennych w Polsce.
 7 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: @Pytanie Jak tylko takie konkursy jak ten o 100 tysięcy zł nie będą wygrywali pana byli współpracownicy z firmy Geo-System to się szanowny panie zastanowię. Do momentu w którym takie rzeczy się dzieją wolę startować w konkursach producentów musztardy. Tam przynajmniej są jakieś zasady.
 4 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: @Pytanie Ale reakcja - jak przystalo na Ministra i Profesora - nikt Panu nie jest w stanie powiedzieć że to niestosowne ?. Proszę się o mój sen nie martwić a ponadto 6.40 to czas w którym ludzie pracy już są na nogach. Proszę się zastanowić czy jest Pan szefem centralnego urzędu odpowiedzialnym za politykę Państwa w zakresie geodezji i kartografii czy kieruje Pan zespołem informatyków którzy budują usługi sieciowe. Zdarzalo mi się pisać a jak było z odpowiedziami to cóż...
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: @Pytanie ...to jak już p. prof. tak się rozochocił, to może zacznie odpowiadać w sposób logiczny i jednoznaczny na setki pytań, które do gugik trafiają. i odpuści sobie odpowiedzi na zasadzie: my prezes informujemy (w majestacie urzędu, bla bla bla), że niewiele wiemy a jeszcze mniej możemy. a w ogóle, jak macie jakiś problem, to nie zawracajcie nam gitarry, bo my tu wuceesy na serwerach mamy i pochłania całą naszą energię ich konfiguracja.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
Naprawdę JUŻ trzeci ? No to jestem pod wrażeniem. Dla WMS też każdy format jest opisywany w oddzielnym artykule ? Wczoraj udostępniono WMS ortofotomapy w png ale dziś uwaga jest JUŻ udostępniony w formacie jpg. A dopiero jutro wam pokażemy, będzie w svg - albo nie w SVG być nie może bo przecież w książce Izdebskiego jest napisane że WMS to format rastrowy a SVG ewidentnie rastrem nie jest - cholerka a miało być tak pięknie.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Pytanie Kto jest wykonawcą tej usługi dla gugik i kto ją utrzymuje ? Czy można to jakoś sprawdzić? Pytanie Izdebskiego pewnie nie ma sensu bo i tak nie odpowie - szanowni czytelnicy czy macie jakieś doświadczenia w tym zakresie ?
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS